Trudna walka o czyste powietrze

Ambitne cele klimatyczne Unii zmuszają spółki chemiczne do ograniczania wpływu na środowisko. Największy gracz w Europie poszedł krok dalej i zapowiada rewolucyjne zmiany.

Publikacja: 30.01.2019 11:01

Wojciech Wardacki prezes Grupy Azoty Prośrodowiskowe inicjatywy nawozowej grupy wyznacza strategia zrównoważonego rozwoju. Dotyczą one m.i.n. minimalizacji oddziaływania na środowisko, tworzenia produktów zrównoważonych, a także budowania świadomości ekologicznej.

Foto: materiały prasowe

Spółki chemiczne działające w Unii Europejskiej podlegają coraz bardziej restrykcyjnym wymaganiom związanym z ochroną środowiska. Dlatego od lat polskie firmy wydają znaczne środki na dostosowanie instalacji do unijnych regulacji. Kolejnym wyzwaniem, które stoi przed branżą, jest próba ograniczenia emisji dwutlenku węgla, co ma pomóc w osiągnięciu przez UE ambitnych celów klimatycznych. Nie jest to jednak proste. – Chemia jest tworzona na bazie związków węgla i dlatego nie da się jej zdekarbonizować. To główny kompozyt chemikaliów i surowców, takich jak nafta czy gaz ziemny. Jedyne, co możemy zrobić, to zarządzać nim w najlepszy sposób – podkreślił Martin Brudermüller, prezes BASF, ogłaszając w styczniu strategię zarządzania emisją CO2.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy
Parkiet PLUS
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę