Seria podwyżek stóp w Europie i obniżka w Chinach

Nadal mocą imponuje polski złoty. USD/PLN dotarł do przedwojennych poziomów z lutego ub.r., a EUR/PLN był najniżej od grudnia 2020 r.

Publikacja: 22.06.2023 21:00

Jan Kowalski OANDA TMS Brokers

Jan Kowalski OANDA TMS Brokers

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

W tydzień po kolejnej podwyżce stóp procentowych przez EBC w czwartek podniosły wysokość swych stóp cztery inne banki centralne. Narodowy Bank Szwajcarii ogłosił podwyżkę o 0,25 pkt proc., do poziomu 1,75 proc. Bank Anglii zaskoczył, podnosząc stopę nie o 0,25 proc., jak tego oczekiwano, lecz o 0,5 pkt proc., do najwyższego od 2008 r. poziomu 5 proc. Zapewne wpływ na to miał fakt, że roczna dynamika CPI w Wielkiej Brytanii pozostała w maju na poziomie z kwietnia (8,7 proc.), a roczna dynamika wskaźnika inflacji bazowej osiągnęła najwyższy poziom w historii (7,1 proc.). Zaskoczył również bank centralny Norwegii, podwyższając swoją podstawową stopę procentową silniej, niż tego oczekiwano, bo o 0,5 proc., do poziomu 3,75 proc. To najwyższy poziom od końca 2008 r.

Ekonomiści spodziewali się, że po wyborach w Turcji stopy w tym kraju zostaną podniesione z najniższego od 2020 r. poziomu 8,5 proc. do 21 proc. Skala podwyżki była mniejsza – do 15 proc. W maju roczna dynamika CPI w Turcji wynosiła 39,59 proc. Kursy euro i amerykańskiego dolara względem tureckiej liry reagowały na to ponad 3-proc. wzrostem, do poziomów kolejnych historycznych rekordów.

Od końca 2020 r. bank centralny Chin obniża wysokość rocznej stopy pożyczkowej. W tym tygodniu doszło do kolejnej – pierwszej od sierpnia ub.r. – obniżki. Stopa ta wynosi obecnie 3,55 proc. i jest najniższa w historii.

Sporą paczkę danych podał w tym tygodniu GUS. W maju produkcja przemysłowa spadła o 3,2 proc., produkcja budowlano-montażowa o 0,7 proc. r./r., realna sprzedaż detaliczna o 6,8 proc. r./r. Roczna dynamika wskaźnika inflacji bazowej (bez cen żywności i energii) spadła w maju w Polsce drugi raz z rzędu, do 11,5 proc. W marcu osiągnęła najwyższy od 1998 r. poziom 12,3 proc. Nadal silnie spadała roczna dynamika PPI (3,1 proc. – najmniej od lutego 2021 r.). Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło r./r. o 0,4 proc. Roczna dynamika płac wzrosła z 12,1 proc. w kwietniu do 12,2 proc.

Nadal swoją mocą imponował polski złoty: kurs USD/PLN dotarł do przedwojennych poziomów z lutego ub.r., EUR/PLN był najniżej od grudnia 2020 r., a do najniższego poziomu od czerwca ub.r. spadł kurs szwajcarskiego franka.

Warto również wspomnieć o najsłabszym względem euro od 2008 r. japońskim jenie i najwyższym od 1990 r. poziomie Nikkei 225, historycznym rekordzie kursu EUR/SEK i sile bitcoina, który po obronie poziomu kluczowego wsparcia w okolicach 25 000 USD przekroczył 30 000 USD.

Zapewne fakt, że Nasdaq 100 i S&P 500 dotarły do najwyższych poziomów od 14–15 miesięcy, miał wpływ na to, że saldo „byków” i „niedźwiedzi” w sondażu AAII (American Association of Individual Investors) było dodatnie trzeci tydzień z rzędu (+15,1 pkt proc.), co zdarzyło się po raz pierwszy od listopada 2021 r. W Polsce w sondażu INI SII nadal utrzymywała się bardzo duża przewaga optymistów odnośnie do półrocznych perspektyw naszego rynku akcji (62,6 proc.) nad pesymistami (17,6 proc.).

Okiem eksperta
Co powoduje niepewność inwestorów?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Okiem eksperta
W co gra Donald Trump?
Okiem eksperta
Jak wycenić bitcoina?
Okiem eksperta
Sytuacja na globalnych giełdach jest wciąż napięta, a dolar traci
Okiem eksperta
Historia pisze się na naszych oczach
Okiem eksperta
Obrona kluczowych wsparć na wykresach indeksów bazowych