ECM: Złoty i jego dalszy potencjał do aprecjacji

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Publikacja: 20.05.2009 10:44

Jak dotąd relatywnie pozytywne nastroje na rynkach zostały nieco podłamane, a wszystko za sprawą fatalnych danych makro z amerykańskiej gospodarki (kwietniowe rozpoczęte budowy domów i liczby zezwoleń na ich budowę). Gorsze odczyty przeczą bowiem tezie o osiągniętej już stabilizacji na rynku nieruchomości oraz fakcie, że najgorsze mamy już za sobą. W efekcie mamy przerwę w zwyżkach głównych indeksów USA, które skończyły wczorajszą sesję neutralnie, w okolicach poniedziałkowego zamknięcia. Nie inaczej było w Azji, gdzie handel akcjami inwestorzy zakończyli na kosmetycznych plusach. Publikacja słabszych danych z największej gospodarki świata uniemożliwiła również wspinaczkę na północ z próbą testu poziomu 1,3700 na parze EUR/USD, która kilka minut przed 9.00 oscyluje nieco powyżej 1,3600. Z odczytów makro poznaliśmy już dynamikę PKB Japonii, która w I kwartale wyniosła -4% k/k, podczas gdy oczekiwano -4,2% k/k. Światło dzienne ujrzą jeszcze: liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z USA oraz protokoły z ostatnich posiedzeń Banku Anglii oraz FED.

O godzinie 08.10 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,3593 dolara.

[b]Sytuacja techniczna eurodolara:[/b] zwolennicy wspólnej waluty cały czas utrzymują przewagę, choć widać, że rejon oporu w pobliżu 1,3640 – 1,3660 stanowi istotną barierę. W szerszym zakresie można mówić o dość spokojnym rynku. Poranne zmiany obrazu technicznego tej pary najbliższe lokalne wsparcie rysują w przestrzeni 1,3550 – 1,3530. Brak dzisiaj ważniejszych danych makro o stanie amerykańskiej gospodarki może być pretekstem do wykorzystania tego miejsca charakterystycznego do próby wyjścia cen powyżej linii ostatnich szczytów. Potencjał wzrostowy widoczny jest poprzez pryzmat zmian na rynku towarowym oraz pozostałych krosach z udziałem dolara (np. GBP/USD).

[b]RYNEK KRAJOWY[/b]

Znakomite zachowanie Warszawskiej Giełdy przez większą część dnia zostało zakłócone przez dane z USA, które sprowokowały silny ruch na południe. I tak 3% dorobek byków został w kilka minut pochłonięty przez zlecenia koszykowe, niemniej sama końcówka sesji to powrót posiadaczy długich pozycji na rynek. W efekcie główny indeks WIG20 zyskał blisko 2%, przy zadawalających obrotach podliczonych na 1,4 miliarda złotych. Po interwencji Ministerstwa Finansów na rynku walutowym (wymiana środków unijnych bezpośrednio na rynku) umacniającej złotego o kilkanaście groszy, dzisiejszy poranek również przynosi zwiększony popyt na polską walutę. Z rodzimej gospodarki poznamy inflację PPI, gdzie w kwietniu oczekuje się 5,8% r/r oraz dynamikę produkcji przemysłowej, w przypadku której prognozowana kwietniowa wartość to -10,8% r/r.

O godzinie 08.22 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 4,3710, a za dolara 3,2130 złotego.

[b]Sytuacja techniczna na rynku złotego:[/b] nocne zmiany na rynku pary USD/PLN przyniosły nowe lokalne dołki. Minimum wygenerowane zostało w pobliżu 3,1860! Z technicznego punktu widzenia notowania tej pary weszły zatem w obszar kluczowego wsparcia 3,1880 – 3,1600. Poranne dynamiczne odbicie z zasięgiem na 3,2200 pokazuje, że obszar ten wykorzystywany może być do odnawiania długich pozycji. Istotne zatem dla dalszych zmian na tej parze będzie zachowanie eurodolara. Obraz wskaźników technicznych zdaje się sprzyjać powrotowi do wyższych cen. Najbliższy opór wyrysować można w rejonie 3,2410 – 3,2540. Mocny złoty charakterystyczny był również dla zmian na parze ERU/PLN. Był, ponieważ już rano po ustanowieniu dołka w rejonie 4,3450 – 4,3560 doszło do pierwszej wyraźniejszej próby odreagowania (z zasięgiem na 4,3785). Podobnie zatem jak w przypadku pary USD/PLN widać pierwsze sygnały ożywienia popytu. O tym, czy będą one miały trwały charakter zadecydują najbliższe godziny. Najbliższy opór: 4,4000.

Część makroekonomiczna: Łukasz Leszczyński

Część techniczna: dr Jarosław Klepacki

Okiem eksperta
Co powoduje niepewność inwestorów?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Okiem eksperta
W co gra Donald Trump?
Okiem eksperta
Jak wycenić bitcoina?
Okiem eksperta
Sytuacja na globalnych giełdach jest wciąż napięta, a dolar traci
Okiem eksperta
Historia pisze się na naszych oczach
Okiem eksperta
Obrona kluczowych wsparć na wykresach indeksów bazowych