FMCM: Coraz lepsze nastroje

Publikacja: 17.07.2009 10:47

FMCM: Coraz lepsze nastroje

Foto: FMCM

[b]Optymizm za sprawą wyników kwartalnych[/b]

W dniu wczorajszym poznaliśmy długo wyczekiwane wyniki finansowe banku JP Morgan Chase. Jego zysk wyniósł 28 centów na akcję, wobec oczekiwanych 5. Ta informacja spowodowała wyznaczenie nowych szczytów na głównej parze walutowej na poziomie 1,4115. Dzisiejszy poranek przynosi jednak pewne odreagowanie i spadek zmienności. O godzinie 8:20 kurs EUR/USD wynosił 1,4115. W dalszej części dnia na zachowanie pary może mieć wpływ sytuacja na giełdach oraz publikowane o 14:30 dane z amerykańskiego rynku nieruchomości.

[b]Wyczekiwana korekta na parach złotowych[/b]

W dniu wczorajszym nieco większy od oczekiwań spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, wspomógł korektę ostatniego umocnienia złotego. Dziś o godzinie 8:20 kursy EUR/PLN i USD/PLN wynosiły kolejno 4,3122 i 3,0568, wobec niedawnych minimów z wykresu dziennego na poziomach kolejno 4,2646 i 3,0132. Na dalsze zachowanie par wpływ będzie miał nastrój na światowych giełdach, a także publikowane dziś dane na temat dynamiki produkcji przemysłowej.

[b]Kolejny dzień wzrostów na giełdach[/b]

Amerykańskie giełdy kolejny dzień z rzędu zakończyły wzrostami. Indeks S&P500 zakończył sesję wzrostem o 0,86%. Z pewnością na pozytywne nastroje inwestorów wpłynęły zaskakująco dobre wyniki JP Morgan Chase, a także lepsze dane z rynku pracy. Kiedy jednak w trakcie sesji wydawało się, że podaż w końcu dojdzie do głosu i rozpocznie się korekta, z pomocą przyszedł Nouriel Roubini. Słynny ekonomista, znany ze swojego pesymizmu, stwierdził, że prawdopodobnie najgorszy kryzys gospodarczy i finansowy już się skończył, a recesja zakończy się w tym roku.

Dane z Polski i z amerykańskiego rynku nieruchomości

Dzisiejsze publikacje rozpocznie o godzinie 11:00 bilans handlowy dla Strefy Euro. Jego poprzednia wartość wyniosła -0,3 mld EUR i nie należy spodziewać się znaczących odchyleń. Z danych dla Polski poznamy o godzinie 14:00 Inflację PPI, wobec której oczekuje się spadku do poziomu 3,5% r/r z 3,7% r/r, a także dynamikę produkcji przemysłowej, wobec której oczekuje się spadku o 6,2% r/r, wobec poprzedniego spadku o 5,2% r/r. O godzinie 14:30 napłyną z kolei dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Oczekuje się, że liczba wydanych zezwoleń na budowy domów wyniesie 520 tys., a liczba rozpoczętych budów wyniesie 530 tys.

Andrzej Sowiński

FMC Management

[link=http://www.fmcm.pl]www.fmcm.pl[/link]

Okiem eksperta
Co powoduje niepewność inwestorów?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Okiem eksperta
W co gra Donald Trump?
Okiem eksperta
Jak wycenić bitcoina?
Okiem eksperta
Sytuacja na globalnych giełdach jest wciąż napięta, a dolar traci
Okiem eksperta
Historia pisze się na naszych oczach
Okiem eksperta
Obrona kluczowych wsparć na wykresach indeksów bazowych