Rentowność papierów skarbowych spokojnie zareagowała na decyzję EBC, utrzymując przy tym ostatnio obserwowaną tendencję obniżania się rentowności obligacji. Obligacje Niemiec w przypadku papierów o dwuletnim horyzoncie inwestycyjnym zniżkowały, osiągając rentowność 2,75 proc., która nie była obserwowana od lutego br., natomiast w przypadku obligacji dziesięcioletnich rentowność spadała do 2,40 proc. Widać zatem zmniejszenie się ujemnego spreadu pomiędzy długim a krótkim terminem, co należy ocenić pozytywnie.

Wygaszanie ujemnego spreadu pomiędzy tymi dwoma horyzontami inwestycyjnymi jeszcze bardziej widoczne jest w przypadku papierów skarbowych USA, gdzie wynosi on obecnie mniej niż -0,3 proc., podczas gdy jeszcze miesiąc temu wynosił -0,5 proc. Tendencja ta niewątpliwie jest pozytywna, gdyż towarzyszy jej obniżka stóp procentowych, co pokazuje wiarę inwestorów w skuteczność walki banków centralnych z inflacją, i perspektywy obniżek stóp procentowych w najbliższych okresach.

Rentowność polskich papierów cechuje się dodatnim spreadem, jednak i w tym przypadku widać równoległą obniżkę stóp procentowych na całej długości krzywej dochodowości. Kolejne, lepsze od oczekiwań dane gospodarcze pokazujące sukcesy w walce z inflacją, powinny dodatkowo pomagać cenom obligacji i obniżać ryzyko utrzymywania się wysokich stóp procentowych.