Koalicja w mieszkaniówce

W Polsce brakuje nawet 3 mln mieszkań, w dużej mierze na wynajem. Sektor prywatny samodzielnie nie jest w stanie tego niedoboru zasypać.

Publikacja: 08.09.2017 06:00

Koalicja w mieszkaniówce

Foto: parkiet.com

Wydaje się, że w tej sprawie przedstawiciele rządu oraz sektora prywatnego są zgodni. Tak sugerował przebieg dyskusji „Budownictwo mieszkaniowe jako szansa dla polskiej gospodarki", która odbyła się podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Sektor prywatny reprezentował m.in. Michał Sapota, prezes Murapolu. – Prywatni deweloperzy nie są w stanie dostarczyć takiej ilości mieszkań i w takiej cenie, żeby zaspokoić potrzeby lokalowe Polaków, zwłaszcza poza dużymi miastami. W każdym razie nie zrobili tego przez ostatnich 25 lat – zauważył. – Nie obawiam się konkurencji prywatnych deweloperów i agencji rządowych, takich jak BGK Nieruchomości – zapewnił. Według niego program Mieszkanie+, realizowany przez BGKN, może funkcjonować na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. Przykład Białej Podlaskiej, w którym Mieszkanie+ jest testowany, zdaje się to potwierdzać.

Jak tłumaczył Dariusz Stefaniak, prezydent Białej Podlaskiej, trzy bloki z około 200 mieszkaniami, które powstają tam w ramach pilotażu, buduje trzech lokalnych deweloperów. – Nie konkurujemy z deweloperami, bo swoją ofertę kierujemy do innych osób. Chodzi o rodziny, które nie mają gotówki ani zdolności kredytowej, ale są w stanie płacić regularnie czynsz – powiedział Grzegorz Muszyński, wiceprezes BGKN.

Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa, podkreślił, że program Mieszkanie+, choć jego zasadniczym celem jest poprawa warunków życia rodzin, zwłaszcza młodych, będzie korzystny także dla gospodarki. – Nie da się oddzielić kwestii rozwoju społecznego i rozwoju gospodarczego – tłumaczył.

Wiceminister zwrócił też uwagę, że rząd próbuje stymulować działalność prywatnych podmiotów w tych obszarach rynku nieruchomości, których rozwój jest najbardziej pożądany. Temu służyć ma m.in. ustawa o REIT-ach (funduszach inwestujących w nieruchomości i wypłacających regularnie swoim uczestnikom dywidendę). Zdaniem Courtney Fingar z FDI Intelligence, analitycznego pionu „Financial Timesa", takie właśnie tworzenie sprzyjającego otoczenia prawnego dla prywatnych inwestorów i deweloperów powinno być główną rolą państwa na rynku nieruchomości. – Partnerstwo publiczno-prywatne, jako model pośredni, nie jest jednak najgorszym rozwiązaniem – powiedziała.

www.forum-ekonomiczne.pl

Nieruchomości
Ekspert Metrohouse: Oczekiwanie na dopłaty może się nie opłacać
Nieruchomości
Dlaczego polskie budynki nie mogą być własnością polskich emerytów?
Nieruchomości
Mieszkanie na wakacje. Zarabiają góry czy morze?
Nieruchomości
Mieszkanie do remontu może być okazją
Nieruchomości
Marcin Krasoń, Otodom Analytics: Odbicie czy „boczniak” w mieszkaniówce?
Nieruchomości
Na REIT-y czeka rynek nieruchomości oraz GPW
Nieruchomości
Jest apetyt na kredyty mieszkaniowe. Padł nowy rekord