Covidowa bessa trwa. Jest i bankructwo

Producent testów na covid z USA wnioskuje o upadłość. Podobne spółki nie mają lekko także w Polsce.

Publikacja: 23.02.2023 21:00

Covidowa bessa trwa. Jest i bankructwo

Foto: Fotorzepa/ Jakub Mikulski

Wniosek o upadłość stanie się zapewne ostatnim aktem giełdowej przygody amerykańskiego producenta testów na Covid-19.

Akcje Luciry Health, który złożył go w środę, rozpoczęły czwartkową sesję za oceanem od ponad 40-proc. przeceny, a w porównaniu z debiutem z lutego 2021 r. są na 99,4-proc. minusie. Spółka, której aktywa są wyceniane na 146 mln USD, a długi na 85 mln USD, produkuje domowe zestawy testowe na Covid-19.

Testy Luciry mają oferować wyniki „o dokładności laboratoryjnej”, jednak kosztują ponad 30 USD za sztukę. Firma mierzy się ze spadkiem popytu związanym z wygaszaniem restrykcji epidemicznych. Jak w oświadczeniu pisze prezes Erik Engelson, ma ona na razie kontynuować działalność i szukać inwestora.

Tymczasem w odstawkę u inwestorów poszli też bohaterowie covidowej hossy w Polsce, czego dobrym przykładem jest Mercator Medical. Produkująca rękawice medyczne i zajmująca się handlem wyrobami medycznymi spółka była wielkim beneficjentem pandemii, jednak już od wielu miesięcy mierzy się z trudnym otoczeniem. Wszystko dlatego, że na wielki popyt, jaki pojawił się pandemii, producenci rękawic zareagowali budową nowych fabryk.

- Obecnie klienci pozostali z zapasami niewykorzystanych rękawic, w związku z czym popyt zaczął się normalizować. Jednocześnie przesunięcie między decyzją a zakończeniem procesu inwestycyjnego sprawia, że od roku na rynek cały czas wchodzą nowe moce produkcyjne – zauważa analityk DM BOŚ Tomasz Rodak.

Jak mówi specjalista, do nadpodaży na rynku rękawic dochodzi problem chińskiego dumpingu. Rząd w Pekinie dofinansowuje krajową produkcję rękawic, więc tamtejsi wytwórcy sprzedają je po cenach niższych od kosztów produkcji w będącej kluczowym producentem Malezji czy Tajlandii, gdzie fabrykę ma Mercator. Efekt jest taki, że segment produkcyjny polskiej spółki przynosi straty, na których wyrównanie nie pozwalają utrzymujące się na granicy rentowności (również za sprawą zniżkujących cen) wyniki dystrybucji.

- Giełdowa wycena Mercatora jest obecnie zbliżona do aktualnej wartości gotówki w spółce. Dla inwestorów kluczowe jest pytanie, jak długo spółka będzie ją spalać, zanim rentowność nie wyjdzie na plus – podsumowuje Rodak, który zaleca ostrożne podejście do spółki i podtrzymuje zalecenie „niedoważaj”.

Medycyna i zdrowie
Amerykanie nie dotrzymali słowa. Kurs Pure tonie
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Medycyna i zdrowie
Prezes Synektika: Szczyt możliwości jeszcze przed nami
Medycyna i zdrowie
Rozczarowujący kwartał Neuki. Kurs mocno w dół
Medycyna i zdrowie
Analityk o Ryvu: to bardzo tania opcja
Medycyna i zdrowie
Synektik dzieli biznes. Obie spółki będą na giełdzie
Medycyna i zdrowie
Grzegorz Stefański, prezes Urteste: Test na raka trzuski jest, czas na badania