Od 16 marca do dnia 12 kwietnia spółka zanotowała 43 proc. spadek liczby rozpoczynanych sesji monitoringu w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Zarząd przewiduje, że taki negatywny trend może zostać podtrzymany w najbliższych tygodniach.
"Zmiana liczby rozpoczynanych sesji monitoringu EKG będzie miała wpływ na liczbę wniosków o płatność od ubezpieczycieli, przy czym rzetelna ocena sytuacji będzie możliwa dopiero po uzyskaniu informacji na temat liczby wniosków o płatność od ubezpieczycieli w kolejnych miesiącach, o czym zarząd spółki będzie informować w comiesięcznych raportach bieżących jak dotychczas" - czytamy w komunikacie.
W związku z przewidywanym spadkiem przychodów spółka zależna Medi-Lynx Cardiac Monitoring wystąpiła z wnioskiem o preferencyjną pożyczkę w ramach wsparcia „CARES Act" ustanowionego przez kongres USA. W ramach pożyczki Medi-Lynx pozyskała 3,2 mln USD. Zostaną wykorzystane do finansowania działalności operacyjnej, głównie na finansowanie wynagrodzeń. Zgodnie z zapisami „CARES Act" część pożyczki, wydatkowana pod określonymi warunkami na wynagrodzenia pracowników, jest bezzwrotna. Pozostała część pożyczki zostanie spłacona w czasie 24 miesięcy i jest oprocentowana 0,98 proc. w skali roku.
Grupa zmniejszyła też wymiary podstawowego czasu pracy, co wiązać się będzie z mniejszymi wydatkami poniesionymi na wynagrodzenia. Wprowadzona zmiana ma charakter czasowy.
"W ocenie zarządu, spadek liczby rozpoczynanych sesji monitoringu EKG ma charakter przejściowy, a podjęte przez spółki z grupy Medicalgorithmics działania mają na celu zniwelowanie zagrożenia związanego z czasowym spadkiem przychodów, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości spółek do szybkiego przywrócenia pierwotnego ich potencjału" - czytamy dalej.