Prezes PiS Jarosław Kaczyński wspominał podczas weekendowego spotkania z wyborcami w Stalowej Woli o tym, że rozważany jest preferencyjny kredyt dla młodych rodzin. Konkretów padło jak na lekarstwo – polityk nie wyszedł z inicjatywą, tylko odpowiadał na pytanie z sali. Kaczyński powiedział o potencjale 50 tys. rodzin rocznie, oprocentowaniu 2 proc. w skali roku i o tym, że różnicę dopłaciłby Bank Gospodarstwa Krajowego.
Można więc jedynie spekulować, że program „kredyt z gwarantowanym niskim oprocentowaniem” mógłby być podobny do uruchomionego niedawno programu „kredyt z gwarantowanym wkładem własnym”. Pożyczki mogłyby zatem udzielać chętne do tego banki komercyjne, a BGK najwyraźniej dopłacać im różnicę między 2 proc. a stawką rynkową.
Czytaj więcej
Lipiec potwierdza trend spadkowy na rynku kredytów dla gospodarstw domowych. Ruch na rynku hipotecznym jest najsłabszy od 2019 roku.
Według raportu AMRON-SARfin, na koniec II kwartału br. średnie oprocentowanie modelowego kredytu hipotecznego (300 tys. zł na 25 lat, LTV 75 proc.) wyniosło 9,03 proc., o 2,25 pkt proc. więcej kwartał do kwartału i 6,55 pkt proc. więcej rok do roku. Mocny wzrost to efekt podwyżek stóp procentowych z 0,1 proc. na koniec czerwca ub.r. do 6,5 proc. obecnie. Na koniec II kwartału br. średnia marża ofertowa kredytu hipotecznego wyniosła 1,98 proc., o 0,03 pkt proc. mniej kwartał do kwartału: przyczyną obniżenia marży był znaczący spadek popytu na kredyty hipoteczne i rosnąca konkurencja między bankami.
Popyt na kredyty hipoteczne jest najniższy odkąd Biuro Informacji Kredytowej monitoruje rynek. Powodem jest szybki wzrost stóp procentowych, ale także rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego, by banki badając zdolność kredytową sprawdzały, czy klient udźwignąłby pożyczkę przy stopie o jeszcze 5 pkt proc. wyższej od bieżącej (czyli teraz 11,5 proc.). Polski Związek Firm Deweloperskich apelował do KNF, by w świetle prawdopodobnego szczytu cyklu podnoszenia stóp złagodzić rekomendację, szczególnie dla kredytów z okresowo stałą stopą.