Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 03.11.2020 05:00 Publikacja: 03.11.2020 05:00
Foto: Adobestock
Co drugi badany przedsiębiorca ocenia, że pojawienie się Covid-19 spowodowało pogorszenie stabilności finansowej firmy, w tym u 16 proc. sytuacja jest zdecydowanie gorsza niż przed pandemią. Brak zmian w tym względzie deklaruje 37 proc. firm, a w 13 proc. sytuacja finansowa uległa poprawie.
Wśród najczęściej odkładanych lub zarzucanych planów lub wydatków przedstawiciele MŚP wymieniali zwiększanie zatrudnienia (27 proc.), nakłady na szkolenia (20 proc.), reklamę i marketing (18 proc.) oraz inwestycje w innowacje (18 proc.).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wśród polskich spółek giełdowych można wyłonić wyraźnych wygranych koronakryzysu – wynika z raportu Grant Thornton. Nie znaczy to, że znalazły się one na zawsze na fali wznoszącej.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Polskie banki deklarują przystąpienie do obsługi firm w ramach Tarczy Finansowej 2.0. Polski Fundusz Rozwoju będzie z niej wypłacał subwencje przedsiębiorstwom dotkniętym przez pandemię.
Istnieję już co najmniej dwie szczepionki na Covid-19, które są dostępne do dystrybucji przed końcem roku i czekają na zatwierdzenie organów regulacyjnych w poszczególnych krajach. Koncerny zarobią na szczepionkach miliardy, jednak nie jest to aż tak dochodowy biznes, jak w innych odnogach branży farmaceutycznej.
Stephane Bancel, prezes spółki Moderna, stwierdził w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Welt am Sonntag”, że jego firma będzie sprzedawała rządom szczepionkę na koronawirusa w cenie 25 – 37 dolarów za 1 dawkę. Cena ma być zależna od wielkości zamówienia.
UBS pierwotnie szacował, że liczba zakażeń koronawirusem w USA zbliży się do zera do końca 2021 roku. Ale wieści o szczepionkach skłoniły bank do przesunięcia tej prognozy o sześć miesięcy do przodu.
Według JPMorgan w Niemczech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii mobilność ludzi spadła na tyle, aby utrzymać rozprzestrzenianie się wirusa na rozsądnym poziomie. Lockdowny powinny zostać złagodzone do początku grudnia, co pozwoli na silne odbicie aktywności gospodarczej i społecznej przed okresem świątecznym.
„Cła są dźwignią polityczną o niezamierzonych konsekwencjach” – pisze WTO w raporcie z frontu wojny celnej. Ameryka Północna odnotuje spadek eksportu o 12,6 proc., a importu o 9,6 proc. w 2025 roku.
Inflacja bazowa w Polsce nie była niższa od blisko czterech lat – podał w środę NBP. Jednocześnie z nowych danych Eurostatu wynika, że powróciliśmy na unijne podium inflacyjne.
Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce w zestawieniu krajów o największych barierach dla biznesu. Rodzime firmy najbardziej narzekają na koszty pracy. Jak to zmienić?
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Tereny przy stacjach metra w Warszawie to łakomy kąsek dla deweloperów. Mieszkań na tak zlokalizowanych osiedlach szuka wielu klientów. Ceny lokali blisko podziemnej kolejki w przeliczeniu na metr są wyższe nawet o kilka tysięcy złotych od dalej położonych.
Liczba Amerykanów składających nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych nieznacznie wzrosła w zeszłym tygodniu i może rosnąć, ponieważ firmy próbują radziźć sobie z taryfami prezydenta Donalda Trumpa na import.
Decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o wstrzymaniu ceł wzajemnych to ważny krok w kierunku stabilizacji globalnej gospodarki – napisała na portalu społecznościowym szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Poinformowała też, że UE zdecydowała się zawiesić swoje cła nałożone na towary z USA.
Liczba miejsc pracy poza rolnictwem w marcu wzrosła w Stanach Zjednoczonych o 228 000, w porównaniu do skorygowanego poziomu 117 000 w lutym i jest wyższa od szacunków Dow Jonesa, który przewidywał 140 000.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas