Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 07.07.2021 05:05 Publikacja: 07.07.2021 05:05
Foto: Adobestock
Sprzęt i materiały medyczne, biotechnologia, recykling oraz gry – to sektory, które można zaliczyć do grona wygranych w dobie pandemii – ocenia Grant Thornton w swoim najnowszym badaniu „Wpływ pandemii na branże polskiej gospodarki", udostępnionym naszej redakcji.
Wyniki spółek działających w tych branżach w trudnym pandemicznym 2020 r. są imponujące, w niektórych przypadkach wprost kosmiczne. Przykładowo wynik EBITDA firm biotechnologicznych wzrósł rok do roku aż o 5,6 tys. proc., zaś firm z branży sprzęt i materiały medyczne – o ponad 1,4 tys. proc. (a ich kapitalizacja o ponad 700 proc.).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Polskie banki deklarują przystąpienie do obsługi firm w ramach Tarczy Finansowej 2.0. Polski Fundusz Rozwoju będzie z niej wypłacał subwencje przedsiębiorstwom dotkniętym przez pandemię.
Istnieję już co najmniej dwie szczepionki na Covid-19, które są dostępne do dystrybucji przed końcem roku i czekają na zatwierdzenie organów regulacyjnych w poszczególnych krajach. Koncerny zarobią na szczepionkach miliardy, jednak nie jest to aż tak dochodowy biznes, jak w innych odnogach branży farmaceutycznej.
Stephane Bancel, prezes spółki Moderna, stwierdził w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Welt am Sonntag”, że jego firma będzie sprzedawała rządom szczepionkę na koronawirusa w cenie 25 – 37 dolarów za 1 dawkę. Cena ma być zależna od wielkości zamówienia.
UBS pierwotnie szacował, że liczba zakażeń koronawirusem w USA zbliży się do zera do końca 2021 roku. Ale wieści o szczepionkach skłoniły bank do przesunięcia tej prognozy o sześć miesięcy do przodu.
Według JPMorgan w Niemczech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii mobilność ludzi spadła na tyle, aby utrzymać rozprzestrzenianie się wirusa na rozsądnym poziomie. Lockdowny powinny zostać złagodzone do początku grudnia, co pozwoli na silne odbicie aktywności gospodarczej i społecznej przed okresem świątecznym.
Mimo zapowiedzi o konieczności utrzymania w miarę normalnie funkcjonującej gospodarki wprowadzane są kolejne ostre restrykcje
Grupa CCC planuje budowę w Polkowicach magazynu do obsługi sieci HalfPrice kosztem ok. 200 mln zł, podała spółka. Budowa centrum dystrybucyjnego ruszy na przełomie I/ II kw. 2025 r., a proces jego uruchomienia przewidziano w II kw. 2026 r.
TDJ Equity I, spółka z grupy TDJ, do której należy 50,59 proc. akcji Grenevii, wezwała do sprzedaży wszystkich pozostałych akcji Grenevii po cenie 2,12 zł za akcję. Zapisy na sprzedaż akcji potrwają od 20 stycznia do 28 lutego br.
Spółka ma problemy z rozwojem sprzedaży. W ocenie zarządu to przede wszystkim konsekwencja spowolnienia gospodarczego. Pewne nadzieje na poprawę wiąże z wyrobami foliowymi powstającymi na nowej linii technologicznej.
Ryzyko kolejnego kryzysu energetycznego w środku zimy oraz postępy Rosjan w Ukrainie to czynniki, które mogą stać za ostatnimi wzrostami wyceny spółek górniczych na GPW.
Jedną piątą wszystkich kontraktów w ramach rządowych programów budowy dróg realizują obecnie firmy z Azji. Polscy wykonawcy oskarżają ich o nierówną konkurencję.
Nowe technologie, handel, medycyna i przemysł – to branże , które na celowniku mają inwestorzy. Aktywności transakcyjnej sprzyja tegoroczne ożywienie gospodarcze i spadający koszt pieniądza. Które spółki w Polsce mogą zmienić właściciela?
Grupa mniejszościowych akcjonariuszy rozpoczęła prace nad utworzeniem porozumienia. Chcą powołania rewidenta ds. szczególnych. Czy będą mieć poparcie funduszy?
Pierwsze sesje nowego roku przyniosły przecenę akcji gdańskiej grupy odzieżowej. Analitycy winią za to amerykańską walutę, ale to nie jedyny powód słabości notowań detalisty. W tabeli krótkiej sprzedaży jest podmiot, który chce na niej zarobić.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas