Dariusz Wojtaszek wicedyrektor Departamentu Promocji Gospodarczej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Wspieramy eksporterów dotacjami zarówno z programu operacyjnego „Inteligentny rozwój” (w tym odpowiadamy za branżowy program promocji IT/ICT), jak i z programu „Polska wschodnia”. Dofinansowanie ma na celu pomoc w ekspansji firmom z sektora MŚP.
Archiwum
Azja to m.in. wielkie rynki chiński i indyjski, ale też wietnamski, uznany za jeden z pięciu kluczowych rynków przez resort rozwoju. Pod koniec listopada w Wietnamie gościła polska delegacja na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą. – Pan prezydent zapewnił mnie o otwartości władz wietnamskich i wietnamskiego rynku dla polskich towarów i inwestycji – oświadczył polski prezydent po spotkaniu z prezydentem Wietnamu Tran Dai Quangiem. Podczas tej wizyty podpisano m.in. ramową umowę o współpracy finansowej między obydwoma rządami. Polska zgodziła się udzielić Wietnamowi 250 mln euro pożyczki, która ma zostać przeznaczona na zakup produktów wskazanych przez stronę wietnamską u polskich producentów. Andrzej Duda wyraził przekonanie, że dzięki podpisaniu porozumienia finansowego wkrótce funkcjonariusze wietnamskich służb będą mogli korzystać z polskich łodzi dostarczonych przez firmę Cenzin oraz z pojazdów strażackich i policyjnych wyprodukowanych przez polską firmę WISS.
Jan Wieliński członek zarządu Polsko-Afrykańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Eksport do Afryki to wielka szansa, bo na tym kontynencie przybywa ludności (w 2050 r. ma to być już 2 mld osób) i gwałtownie rośnie tam klasa średnia.
Archiwum
Bardzo duży potencjał drzemie też w Afryce. Jeszcze pięć lat temu nie była ona widoczna choćby na mlecznej mapie świata. Dziś polskie firmy mleczarskie – i nie tylko one – odkrywają ten kontynent i trafia tam coraz więcej polskiego mleka. Warto tam inwestować choćby dlatego, że populacja Afryki szybko rośnie, podobnie jak rosną dochody tamtejszej ludności. Co prawda Afryka to wciąż najbiedniejszy z kontynentów, ale Bank Światowy oczekuje, że większość państw afrykańskich osiągnie do 2025 r. status krajów o średnim dochodzie definiowanym jako 1 tys. dol. na osobę rocznie. Zdaniem Jana Wielińskiego, członka zarządu Polsko-Afrykańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, a wcześniej wieloletniego (22 lata) ambasadora RP w krajach afrykańskich, eksport do Afryki to wielka szansa, bo na tym kontynencie przybywa ludności (w 2050 r. ma to być już 2 mld osób) i gwałtownie rośnie tam klasa średnia.
– Dywersyfikacja kierunków naszego eksportu, obejmująca m.in. Azję i Afrykę, ale też obie Ameryki, to warunek dalszego jego rozwoju – podkreśla Tomasz Salomon, wicedyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rozwoju. Jak przypomina, obecnie prawie 80 proc. polskiego eksportu trafia na jednolity rynek europejski, a 27,4 proc. do naszych zachodnich sąsiadów – Niemiec.
Są jednak i firmy, także z branży nowych technologii, które umiejętnie łączą eksport zarówno do naszego głównego partnera zza Odry, jak i na wielki, wciąż dopiero zdobywany przez rodzimych eksporterów rynek amerykański. Taką firmą jest np. SoftwarePlant.