Jak ważnymi uczestnikami rynku dla warszawskiej giełdy są inwestorzy indywidualni?
Inwestorzy indywidualni są bardzo ważni dla rynku kapitałowego, jak i dla samej GPW. Z naszego najnowszego badania, dotyczącego udziału różnych grup inwestorów w obrotach instrumentami finansowymi, wynika, że inwestorzy indywidualni pozostają od lat bardzo aktywną grupą na rynku. Odgrywają wiodącą rolę na NewConnect (w pierwszej połowie tego roku odpowiadali za 84 proc. wartości obrotów) oraz w segmencie instrumentów pochodnych. Ich udział w wolumenie obrotów kontraktami terminowymi wyniósł 50 proc. i 40 proc. w obrocie opcjami.
Na aktywność tej grupy inwestorów wpływa wiele czynników, ale przede wszystkim koniunktura na rynku, liczba debiutujących spółek i zachęty podatkowe. Zauważamy też pewne trendy w ich zainteresowaniach, jak np. ostatni wzrost popularności spółek z sektora gamingowego, medycznego czy biotechnologii. Staramy się odpowiadać na potrzeby inwestorów indywidualnych i rozszerzamy ofertę produktową o instrumenty skierowane do tej grupy uczestników rynku. W tym wprowadziliśmy ETF na indeks mWIG40TR – inwestując w niego, inwestor ma ekspozycję na cały indeks mWIG40TR, czyli wskaźnik uwzględniający dywidendy wypłacane przez spółki wchodzące w jego skład. Wprowadziliśmy także analogiczny ETF na WIG20TR. Uruchomiliśmy też kontrakty futures na indeks WIG.Games oraz na trzy indeksy sektorowe (finanse, petrochemia oraz surowce bazowe i energetyka). Ciągle rynek instrumentów strukturyzowanych. Inwestując w te instrumenty, można mieć ekspozycję – w tym także z dźwignią albo short – na zróżnicowane klasy aktywów, takie jak akcje spółek zagranicznych (np. amerykańskich, zachodnioeuropejskich), indeksy giełd zagranicznych, metale, surowce, towary rolne. I to bez konieczności zawierania transakcji na giełdach zagranicznych, które są bardziej kosztowne niż inwestowanie na GPW.
Z myślą o inwestorach indywidualnych uruchomiliśmy również program wsparcia pokrycia analitycznego, którego celem jest zwiększenie liczby publikowanych raportów analitycznych dotyczących spółek z mWIG40 i sWIG80. Inwestorzy mają dzięki temu dostęp do profesjonalnej wiedzy na temat działalności i sytuacji finansowej spółek objętych programem. Raporty można znaleźć na stronach internetowych GPW oraz brokerów uczestniczących w programie.
W ubiegłym tygodniu uruchomiliśmy również nową wersję aplikacji mobilnej GPW, która została wzbogacona o nowe funkcjonalności, m.in. monitorowanie na bieżąco i spersonalizowanie portfela inwestycyjnego („Mój Portfel"), nowe wykresy, alerty i powiadomienia.