Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.02.2025 22:56 Publikacja: 14.01.2025 06:00
Foto: Adobestock
– Za mocny wzrost odpowiedzialna jest pogoda w USA. Niskie temperatury wywołały ogromne zużycie gazu w ostatnich dniach, a najnowsze prognozy wskazują, że w perspektywie przynajmniej dwóch tygodni niskie temperatury będą się utrzymywać – wskazują analitycy XTB. Podobne zjawiska widać także w Europie, gdzie dodatkowo doszedł jeszcze jeden aspekt o charakterze geopolitycznym.
– W Europie również doszło do spadku temperatur, a dodatkowo zmniejszyła się dostępność gazu po zamknięciu transferu gazu z Rosji przez Ukrainę do krajów południa Europy. Warto również wspomnieć, że administracja Bidena nałożyła szereg sankcji na różne rosyjskie firmy, w tym również porty LNG. To potencjalnie może wpłynąć na zwiększenie popytu na amerykańskie LNG przez europejskie kraje – podkreślają eksperci XTB.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zrównoważony rozwój w biznesie to już nie tylko dobra wola przedsiębiorcy, ale wymóg i ważny obszar z punktu widzenia interesariuszy firmy. Wraz z wejściem w życie dyrektywy CSRD przedsiębiorstwa zobowiązane zostały do szczegółowego raportowania kwestii środowiskowych, społecznych i związanych z ładem korporacyjnym.
Standardy raportowania wskazuję łańcuch wartości jako:
Korekta jest czymś naturalnym. Spadek o 3–5 proc. w kilka dni jest możliwy. Ale w dłuższym terminie WIG może spokojnie przebić 100 tys. pkt, tylko nie w tym tempie, bo jest szokujące – mówi Mariusz Jagodziński, zarządzający funduszami, członek zarządu Mount TFI.
Prawie 2,9 proc. zyskał we wtorek WIG20 i osiągnął najwyższy poziom od 14 lat. WIG ustanowił nowy rekord wszech czasów. Tak samo, jak mWIG40 i sWIG80. Uczestnicy rynku szeroko komentują te wydarzenia w mediach społecznościowych.
Nie mam zbyt dużych nadziei wobec rynków Europy Zachodniej, na które w tym roku chce postawić XTB. Paliwem do wzrostów może być przede wszystkim wejście na nowe rynki – mówi Mateusz Chrzanowski, analityk Noble Securities.
– W tym roku możemy się spodziewać nawet granicy 3,5 tys. dol. za uncję złota, zwiększający się popyt będzie stymulował tendencję wzrostową – mówi Adam Stroniewski dyrektor zarządzający w spółce Mennica Skarbowa.
Złoto osiągnęło historyczne maksima. Może to skłonić inwestorów do poszukiwania alternatywy, ale z większym potencjałem wzrostu.
Enea dokona odpisów aktualizujących, które zmniejszą zysk netto grupy za 2024 rok łącznie o ok. 2,96 mld zł oraz EBITDA o ok. 255 mln zł. To efekt utraty wartości aktywów węglowych spółki, a więc elektrowni węglowych i kopalni Bogdanka.
Trwają prace dotyczące ewentualnego wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych. U zewnętrznego doradcy zamówiono analizy w tej sprawie – przekazała w czwartek posłom sejmowej podkomisji dyrektor departamentu spółek paliwowo-energetycznych w MAP Monika Gawlik.
Dzień po odrzuceniu wniosku o koncesyjnego na rozpoznanie złóż węgla koksującego Dębieńsko przez zagranicznego inwestora, Jastrzębska Spółka Węglowa deklaruje „niezwłocznie” złoży wniosek koncesyjny na to złoże. Ma to być kwestia najbliższych dni.
Czwartek przynosi przedłużenie korekty na GPW. Na światowych rynkach znów błyszczy złoto
Koncern dąży do uproszczenia struktury grupy, redukcji kosztów oraz osiągnięcia synergii operacyjnych i finansowych. Dąży też do zwiększenia wydobycia oraz zasobów ropy i gazu.
Rozpoczęcie wstępnych rozmów pokojowych w Arabii Saudyjskiej między USA, a Rosją dotyczących wojny na Ukrainie, wlało nadzieje w serca inwestorów ukraińskiej spółki Coal Energy. Jej wartość wzrosła o blisko 40 proc. Sytuacja na froncie jednak się pogarsza.
We wszystkich lokalizacjach źródeł wytwórczych spółki Tauron Ciepło zaplanowano inwestycje w nowe źródła - przekazał Tauron. Mają być one zgodne z założeniami dekarbonizacji oraz podnoszenia efektywności produkcji i dostaw ciepła.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas