Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.02.2025 17:05 Publikacja: 20.02.2025 15:25
Kamilla Budnik, menedżer ds. zrównoważonego rozwoju, Grupa CCC
Foto: materiały prasowe
W Grupie CCC w obliczu tych regulacji również stanęliśmy przed wyzwaniami, które wymagały od nas nie tylko pełnego zrozumienia nowych standardów raportowania, ale także zidentyfikowania obszarów, które zamierzamy doskonalić. Chcieliśmy być przede wszystkim jak najlepiej przygotowani: wcześnie rozpoczęliśmy proces adaptacji do nowych wymogów. Podjęliśmy również decyzję o sporządzeniu raportu na podstawie standardów ESRS już za 2023 rok, pomimo że regulacje zobowiązują nas do raportowania według nowych wytycznych dopiero za 2024 rok. Jednym z elementów wymaganego raportowania jest właśnie identyfikacja łańcucha wartości. W Grupie CCC po raz pierwszy zidentyfikowaliśmy łańcuch wartości już w raporcie za 2019 rok i z roku na rok stale doskonalimy i pogłębiamy ten proces.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Standardy raportowania wskazuję łańcuch wartości jako:
Korekta jest czymś naturalnym. Spadek o 3–5 proc. w kilka dni jest możliwy. Ale w dłuższym terminie WIG może spokojnie przebić 100 tys. pkt, tylko nie w tym tempie, bo jest szokujące – mówi Mariusz Jagodziński, zarządzający funduszami, członek zarządu Mount TFI.
Prawie 2,9 proc. zyskał we wtorek WIG20 i osiągnął najwyższy poziom od 14 lat. WIG ustanowił nowy rekord wszech czasów. Tak samo, jak mWIG40 i sWIG80. Uczestnicy rynku szeroko komentują te wydarzenia w mediach społecznościowych.
Nie mam zbyt dużych nadziei wobec rynków Europy Zachodniej, na które w tym roku chce postawić XTB. Paliwem do wzrostów może być przede wszystkim wejście na nowe rynki – mówi Mateusz Chrzanowski, analityk Noble Securities.
– W tym roku możemy się spodziewać nawet granicy 3,5 tys. dol. za uncję złota, zwiększający się popyt będzie stymulował tendencję wzrostową – mówi Adam Stroniewski dyrektor zarządzający w spółce Mennica Skarbowa.
WIG20 najpierw musi się uporać z poziomem 2600 pkt. Jeśli to się stanie, jest potencjał do tego, by przebił on nawet poziom 3000 pkt – uważa Andrzej Bieniek, dyrektor inwestycyjny w Esaliens TFI.
Jak grzyby po deszczu pojawiały się na polskim rynku fundusze spełniające kryteria ESG, czy to jako nowe produkty, czy z przekształcenia innych. Serc klientów jednak nie podbiły, a ostatnio mają jeszcze pod górkę.
Standardy raportowania wskazuję łańcuch wartości jako:
Część giełdowych producentów materiałów budowlanych nie tylko liczy poziom emisji gazów cieplarnianych, ale i ma już określone cele związane z jego ograniczeniem. To ważne, bo budownictwo to główny „dostawca” CO2 do atmosfery.
Próby zwiększenia udziału kobiet w zarządzaniu napotykają wiele problemów. Czy chodzi o politykę, czy o spółki giełdowe, czy o związki sportowe – wszędzie padają podobne argumenty. W przypadku spółek giełdowych postanowiliśmy te argumenty przeanalizować i wyszło, że są one zwyczajnie nieprawdziwe.
Oprócz korzyści i szans, wynikających z wdrażania europejskich standardów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, firmy dostrzegają istotne koszty i zagrożenia. Niektóre uważają nawet, że dziś te drugie przewyższają pierwsze.
Europejski Standard Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) jest kluczowym elementem szerokiej regulacji dotyczącej zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej, obejmującej m.in. nowe przepisy dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz wynikający z nich obowiązek raportowania na podstawie ustalonych standardów ESRS. Jednym z kluczowych standardów raportowania jest standard ESRS S1, który koncentruje się na ujawnieniach dotyczących kwestii społecznych w zakresie własnych zasobów pracowniczych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas