Chciałbym zacząć od faktu, że do sprawnego funkcjonowania na rynku kapitałowym niezbędna jest nowoczesna i niezawodna infrastruktura, dostarczająca usług dopasowanych do lokalnych potrzeb jego uczestników. Grupa KDPW dostarcza takie właśnie rozwiązania, będące odpowiedzią na międzynarodowe standardy oraz regulacje, a jednocześnie skrojone na miarę uczestników polskiego rynku. Infrastruktura rynku powinna być przede wszystkim wydajna, bezpieczna i tania. Żeby taka mogła być – musi być oparta na rozwiązaniach technologicznych. I taka jest filozofia naszego działania już od 30 lat.
Emitenci są jedną z naszych kluczowych grup klientów. Jeśli spojrzeć na liczby, to uczestnikami Krajowego Depozytu w typie emitent jest prawie 3 tys. podmiotów. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat liczba ta zwiększyła się ponadtrzykrotnie. Istotny wzrost liczby uczestników w typie uczestnictwa emitent w dużej mierze jest następstwem zmian legislacyjnych, wprowadzających obowiązek przymusowej dematerializacji akcji i warrantów subskrypcyjnych. Ponadto emitenci obligacji, listów zastawnych oraz certyfikatów inwestycyjnych są zobowiązani do dokonania rejestracji tego rodzaju papierów wartościowych w depozycie papierów wartościowych, prowadzonym przez KDPW.
Spółkom giełdowym zapewniamy nie tylko rejestrację papierów wartościowych, ale też sprawną obsługę zdarzeń korporacyjnych i operacji na papierach wartościowych, a także szereg innych usług dodatkowych, z których mogą korzystać, aby wypełniać różne obowiązki wynikające z faktu bycia spółką publiczną.
Chcąc odgrywać istotną rolę w skali Europy, polski rynek kapitałowy musi bowiem oferować pełną gamę usług także w sferze posttransakcyjnej. Dlatego jako Grupa KDPW stale rozwijamy swoją ofertę, dostarczając rynkowi nowe rozwiązania oraz dostosowując ją do międzynarodowych standardów i regulacji.
W tym kontekście warto wspomnieć zrealizowane w ostatnich latach przedsięwzięcia, jak utworzenie repozytoriów transakcji EMIR i SFTR, które uzyskały unijną rejestrację (w repozytoriach gromadzone są informacje o wszystkich zawieranych na rynkach finansowych transakcjach w instrumentach pochodnych i papierach wartościowych, dzięki czemu organy nadzoru mają dostęp do bazy danych o skali rynku), autoryzację izby rozliczeniowej KDPW_CCP oraz samego KDPW zgodnie z regulacjami UE. Nie możemy zapomnieć także o wprowadzeniu usługi rozliczania transakcji repo w KDPW_CCP czy wdrożeniu zupełnie nowego systemu do rozliczania transakcji OTC w polskiej izbie rozliczeniowej.