Podstawowe zasady raportowania zgodnie ze standardem ESRS E1 „Zmiana klimatu”

Cel standardu ESRS E1 „Zmiana klimatu”

Publikacja: 21.06.2024 18:29

Agnieszka Skorupińska, adwokatka i partnerka prowadząca praktykę prawa ochrony środowiska i ESG w ka

Agnieszka Skorupińska, adwokatka i partnerka prowadząca praktykę prawa ochrony środowiska i ESG w kancelarii Rymarz Zdort Maruta

Foto: materiały prasowe

Od 1 stycznia 2024 roku w UE stosuje się obowiązkowe standardy sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju, czyli tzw. ESRS. Są one zawarte w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2023/2772 z 31 lipca 2023 r. ESRS składają się z dwóch standardów przekrojowych oraz dziesięciu standardów tematycznych, w tym aż pięciu z obszaru środowiskowego.

Wśród ESRS środowiskowych pierwszym w kolejności i absolutnie kluczowym jest standard ESRS E1 „Zmiana klimatu”. Standard ten jest tak ważny dlatego, że dotyczy kwestii, która stoi u podstaw przepisów unijnych z zakresu ESG, czyli właśnie klimatu. Obejmuje on dwa zakresy: łagodzenie zmiany klimatu i przystosowanie się do zmiany klimatu. Łagodzenie zmiany klimatu dotyczy wkładu wnoszonego przez jednostkę w ogólny proces polegający na ograniczeniu wzrostu średniej temperatury na świecie do 1,5°C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej, zgodnie z porozumieniem paryskim. Przystosowanie się do zmiany klimatu odnosi się do procesu przystosowywania się przez jednostkę do rzeczywistej i oczekiwanej zmiany klimatu.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos