Większość inwestorów interesujących się analizą techniczną czy też posługujących się komputerem przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych zetknęło się z systemami inwestycyjnymi. Systemy mają jedną podstawową zaletę - pozwalają z góry określić zasady wchodzenia i wychodzenia z rynku. Odpowiednio używane pozwalają więc stosować najważniejszą zasadę inwestowania - DYSCYPLINĘ.
Większości osób działających na giełdzie system inwestycyjny kojarzy się bezpośrednio z analizą techniczną. Prawdopodobnie wiąże się to z tym, że w popularnych programach do analizy wykresów cen istnieją rozbudowane możliwości budowania systemów inwestycyjnych. Systemy te konstruowane są w taki sposób, aby na podstawie pewnych ściśle zdefiniowanych wydarzeń generowane były sygnały kupna lub sprzedaży. Tego typu system może polegać na otwieraniu długiej pozycji w momencie gdy wykres interesującego nas instrumentu przetnie od dołu linię swojej średniej kroczącej i otwierania krótkiej pozycji w sytuacji odwrotnej. W zależności od konkretnej sytuacji, jaka wystąpi na wykresie inwestor może podjąć odpowiednią decyzję. Każdy z tych programów oferuje wbudowane systemy - proste lub bardzo złożone. Można je również zaprojektować samemu. Z reguły w programach do analiz istnieje możliwość sprawdzenia jak dowolny system działał w przeszłości, czyli jaki wynik moglibyśmy otrzymać stosując go na danym rynku. Większość z tych programów ma rozbudowane możliwości optymalizacji tychże systemów, czyli dobrania parametrów, w taki sposób aby uzyskane wyniki były jak najlepsze. Oczywiście pewne systemy dają lepsze wyniki, inne zaś gorsze. Nie ma jednak rozwiązania doskonałego i system cechujący się wysoką stopą zwrotu może mieć na przykład bardzo częste transakcje, co nie każdemu może odpowiadać. Wszystkie jednak mają podstawową wadę - były budowane i testowane w oparciu o dane historyczne. Oznacza to, że nie ma jakiejkolwiek gwarancji, iż wyniki uzyskane dotychczas zostaną powtórzone w przyszłości. Zbyt często inwestorzy poszukują wskaźników, dzięki którym powstanie doskonały system, niestety najczęściej zapominają o innych elementach, które są kluczem do sukcesu.
WIG20 - futures
Prosty system inwestycyjny w trakcie trendu bocznego generuje liczne sygnały kupna lub sprzedaży. Z reguły każdy z nich prowadzi do straty Pierwsze kroki Pierwszy krok przy opracowywaniu rozsądnego systemu to określenie kapitału początkowego i określenie dopuszczalnego ryzyka przy wejściu na rynek terminowy. To najbardziej ogólne podejście powinno stanowić niejako tło całego naszego systemu na rynkach futures, bez względu na to jakim rodzajem analizy posługujemy się przy już przy konkretnych decyzjach inwestycyjnych. Z całą pewnością u podłoża każdego systemu powinna leżeć dyscyplina - albo ściśle trzymamy się ustalonych założeń, albo to nie jest system. I nie ma znaczenia czy jest to system skomputeryzowany, w który nie ingerujemy czy też jest to system oparty na naszej intuicji - pewne zasady powinny tu zostać też ściśle określone, zaś jedną najważniejszych jest wybór momentu zamknięcia pozycji.
Tekst jest fragmentem artykułu, który w całości znajduje się w numerze wrzesień '99 miesięcznika Profesjonalny Inwestor.