Jak czytać Panoramę Spółek - Trendy

Aktualizacja: 06.02.2017 03:16 Publikacja: 15.10.1999 00:01

W części Panorama Spółek Parkiet codziennie zamieszcza wykresy cen większości akcji notowanych na warszawskiej giełdzie. Pod nimi w tabelach znajdują się opisy i interpretacje sygnałów wynikających z analizy tych wykresów. W cyklu "Jak czytać Panoramę Spółek" analitycy Parkietu jeszcze raz opiszą jak interpretować sygnały techniczne zamieszczane w tabelach pod wykresami kursów.

W pierwszej części cyklu opiszemy trendy - najważniejszy element analizy technicznej. W kolejnej znajdzie się szczegółowy opis interpretacji poziomów wsparcia.

Najważniejsza zasada inwestowania wywodząca się z analizy technicznej brzmi: "inwestuj zgodnie z trendem panującym na rynku". Pojęcie tendencji panujących na rynku jest podstawą większości metod analizowania rynku i dokonywania transakcji. Definicja trendu jest jednym z najważniejszych elementów teorii Dowa. Większość narzędzi analitycznych opartych jest na koncepcji trendu. Dokładne określenie momentu zmiany tendencji, umożliwia najkorzystniejsze zajęcie pozycji, kupna lub sprzedaży papierów, na początku nowego ruchu. To z kolei umożliwia maksymalizację zysków i minimalizacje strat z inwestycji.

Zanim zabierzemy się za ocenę perspektyw trendu i określania prawdopodobieństwa jego zmiany trzeba dokładnie poznać czym tak naprawdę jest trend.

Co to są trendy ?

Każdemu graczowi wystarczy rzut oka na wykres kursu akcji, aby zorientować się jakie tendencje panują na rynku. Wyróżniamy trzy rodzaje trendów: wzrostowy, spadkowy i horyzontalny. Z trendem wzrostowym na rynku mamy do czynienia wtedy, gdy kolejne szczyty i dołki kształtują się wyżej od poprzednich. Linia poprowadzona przez znajdujące się coraz wyżej dołki nazywana jest linią trendu wzrostowego. Im ostrzej pnie się do góry tym silniejszy jest trend. Odwrotnie wygląda sytuacja w przypadku tendencji spadkowej. Na wykresie kursu nowe dołki i szczyty kształtują się coraz niżej, a poprowadzona przez górki linia trendu spadkowego stanowi opór dla wzrostów. Najtrudniejsze zadanie mają gracze giełdowi gdy na rynku panuje trend horyzontalny. Można go rozpoznać, po tym, że wykres notowań porusza się w stałym przedziale cenowym. Warto wiedzieć, że większość rynków przez ponad połowę czasu porusza się w trendzie bocznym. Gdy rynek znajduje się w fazie konsolidacji niewielkie zmiany cen powodują, że osiągnięcie zysków staje się znacznie trudniejsze.

Tekst jest fragmentem artykułu, który w całości znajduje się w numerze wrzesień '99 miesięcznika Profesjonalny Inwestor.

Piotr Żychliński, analityk PARKIETU

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos