Geometria Drummonda oparta jest zarówno na koncepcji podążania za trendem, jak i na prognozowaniu jego zmian. Raczej wyprzedza zmiany tendencji na rynku niż jest w stosunku do nich opóźniona. W ramach tej metody stosujemy prognozowane wykresy służące do określania, jak zachowa się rynek w przyszłości. Ten sposób analizy rynku pozwala określić najbardziej prawdopodobny scenariusz rozwoju koniunktury. Metodę tę można dopasować do własnej filozofii inwestowania oraz stylu dokonywania transakcji na rynku.
Geometria Drummonda okazała się skuteczną metodą inwestowania. Techniki wchodzące w jej skład były testowane przez kilka dziesiątków lat przez wielu inwestorów na wszystkich kontynentach. Sprawdziły się na różnych rynkach i w każdej z analizowanych perspektyw czasowych, od dziennych do wieloletnich. Najważniejszy element geometrii Drummonda to kombinacja trzech podstawowych narzędzi i technik inwestycyjnych: - układ kilku krótkoterminowych średnich kroczących, - krótkoterminowe linie trendu, - stosowanie kilku perspektyw czasowych.
Średnia Pldot Natura większości podstawowych dla geometrii Drummonda koncepcji analitycznych jest bardzo prosta. Jednak długa praca nad nimi pozwoliła na uzyskanie wyrafinowanych odmian tych narzędzi. W pierwszym artykule poświęconym geometrii Drummonda skoncentrujemy się na PLdot - pierwszym głównym zestawie narzędzi wchodzących w skład geometrii Drummonda. PLdot to punkt i linia - pierwsze dwie spośród głównych technik stosowanych w ramach geometrii Drummonda. Kolejne artykuły opisujące tę metodę analizy rynku przedstawią analizę czasu, inne narzędzia dokonywania transakcji oraz psychologiczne i filozoficzne aspekty leżące u podstaw geometrii Drummonda. Podstawą geometrii Drummonda jest pojęcie "przepływów". Przepływów rozumianych ogólnie jako przechodzenie każdej formy życia z jednego ekstremum do drugiego, od początku do końca w ramach pewnego cyklu lub fali. Rynki finansowe również poruszają się w taki sposób. Rytmiczne wzory zachowań rynków do złudzenia przypominają np. morskie fale. Odkrywając rytm rynku poprzez jego wizualizację inwestorzy mogą monitorować przepływy rynkowe i wykorzystać je w celu osiągnięcia zysku. To jest najważniejsza funkcja Pldot. PLdot można stosować na każdym rynku towarowym, terminowym lub akcji. Jest to krótkoterminowa średnia krocząca oparta na trzech słupkach danych. Jeden słupek może obrazować notowania z jednej godziny, jednego dnia czy jednego tygodnia. PLdot jako średnia z trzech słupków jest rysowana jako kropkowana linia i przesuwana jeden słupek w przód. Wzór na obliczanie PLdot wygląda następująco. Jest to średnia z ceny najwyższej, najniższej i zamknięcia na przestrzeni trzech słupków.
{Avg[H(1),L(1),C(1)] + Avg[H(2),L(2),C(2)] + + Avg[H(3),L(3),C(3)]} PLdot = ------------------------------------ 3
PLdot to seria punktów na wykresie opisująca stan równowagi rynku w matematycznym sensie. Niesie za sobą informację o zależnościach pomiędzy popytem i podażą w danym okresie. W zależności od analizowanej perspektywy może to być ostatnia godzina, dzień czy tydzień. Wykres ceny na rynku wynika wprost z działań inwestorów, którzy na nim o-perują. PLdot to krótkoterminowa średnia ruchoma, informująca o stanie rynku w ciągu ostatnich trzech okresów. Mogą to być godziny, dni lub tygodnie. Można tę średnią interpretować jako punkt równowagi pomiędzy popytem i podażą, który jednocześnie symbolizuje wspólną opinię grupy działającej na tym rynku. W zależności od stanu rynku może to być niewielka grupa, która w ekstremalnych sytuacjach zamienia się w tłum inwestorów rzucających się do sprzedaży lub kupna akcji. To jest bardzo ważne, bo wpływ działań tłumu na rynek jest bardzo istotny z punktu widzenia aktywności i psychologii rynku. Wszyscy wiemy, że tłum ma ogromną siłę. Kiedy rusza na akcje, to nie ma dla niego żadnych przeszkód. Energia tłumu jest większa niż prosta suma jego uczestników. Także obraz tłumu jest bardzo atrakcyjny dla inwestorów,. Wszyscy wiemy, że silna hossa powoduje tak wielką chęć posiadania akcji, że prawie nikt nie jest w stanie się jej oprzeć. Atrakcyjność tłumu wynika z tego, że w każdym z nas jest potrzeba przynależności, bezpieczeństwa oraz pożywienia, rozmnażania i przetrwania. Tłum ma impet i siłę. Jeżeli trader inwestuje zgodnie z tłumem, czyli zgodnie z trendem panującym na rynku, ma większe szanse na osiągnięcie sukcesu. Tłum zwykle chroni swoich członków. Oczywiście, nie zawsze porusza się w jedną stronę. Czasami zatrzymuje się, zastanawia i zmienia kierunek. Jednak praktycznie zawsze tłum powoduje przewartościowanie lub niedowartościowanie rynku. Pęd do kupowania lub sprzedawania wśród inwestorów albo wynosi, albo spycha ceny akcji do skrajnie wysokich lub niskich poziomów. Główna zasada Geometrii Drummonda mówi, że impet tłumu nie zatrzymuje się w określonym punkcie w przestrzeni i czasie, lecz jest powstrzymywany przez mniejsze lub większe przepływy energii. Wszystkie przepływy energii mają postać falową i ich różne konfiguracje są bezpośrednią przyczyną zmian warunków ekonomicznych, stanów emocjonalnych i zachowań jednostek i grup osób. Te przepływy energii mogą być monitorowane i wykorzystywane na różne sposoby, m.in. przez traderów na rynkach finansowych w celu osiągnięcia zysku. Przepływy energii widoczne na wykresach cen z rynków finansowych nie są jednak charakterystyczne tylko dla nich. Podobne falowe struktury są obecne w przyrodzie m.in. jako fale morskie, aktywność plam na słońcu, cykle występujące w historii naszej planety.