Oscylator 7 kroków

Aktualizacja: 06.02.2017 02:50 Publikacja: 14.01.2000 23:01

Victor Sperandeo wykorzystuje w swojej metodzie inwestowania analizę fundamentalną, spoj-rzenie makroekonomiczne i analizę techniczną. W ramach oceny sytuacji technicznej rynku stosuje oscylatory, które opisał w książce "Trader Vic II". W artykule znajduje się opis Oscylatora 7 kroków i wyniki jego stosowania na różnych rynkach. Podana jest również formuła oscylatora w formacie dla programu MetaStock, którą każdy inwestor może wykorzystać w swoim indywidualnym planie inwestycyjnym.

Punktem wyjścia do stworzenia Oscylatora 7 kroków i jednocześnie inspiracją była lista wskazówek do interpretowania zachowania się rynku wymieniona w książce "Trader Vic II". Jak pisze V. Sperandeo, pozytywna odpowiedź na wszystkie siedem wskazówek daje 90% prawdopodobieństwa, że na następnej sesji poziom dzisiejszej ceny maksymalnej zostanie przebity i 80% szans na to, że zamknięcie kolejnej sesji nastąpi powyżej dzisiejszej ceny zamknięcia. Dla graczy inwestujących w perspektywie jednego czy dwóch dni może to być cenna podpowiedź. Jeżeli bowiem jest tak rzeczywiście, znaczy to, że następnego dnia na otwarciu można otworzyć pozycję na wybranym papierze i z prawdopodobieństwem rzędu 90% oczekiwać, że na zamknięciu sesji przyniesie ona zysk. To bardzo wysokie prawdopodobieństwo.

Sam autor mówi wprost, że na podstawie przytoczonych poniżej wskazówek można skonstruować system transakcyjny. Ja chciałbym się skupić na działaniu prostszym - konstrukcji oscylatora - po prostu sumowanie odpowiedzi samo nasuwa rozwiązanie. Takie ich użycie ułatwia interpretację, pomaga w szukaniu zależności w przebiegu tak skonstruowanego oscylatora i zachowania się analizowanego waloru. Według autora, należy je stosować na rynkach akcji i towarów. Można je również wykorzystać na rynku kontraktów terminowych.

Pytania służące do oceny rynku

Odpowiedź: pozytywna negatywna

Czy ceny: 1. Osiągnęły dzisiaj wyższe maksimum lub minimum niż wczoraj? 2. Otworzyły się dziś w górę, czy w dół? 3. Zamknęły się dziś w górę, czy w dół? 4. Czy zamknęły się dziś w górnej, czy w dolnej części zakresu wahań cen? 5. Czy zamknięcia nastąpiło powyżej, czy poniżej otwarcia? 6. Czy ceny zanotowały wyższe minimum, czy niższe maksimum w stosunku do poprzedniej sesji? 7. Czy ceny zamknęły się powyżej wczorajszego najwyższego notowania, czy poniżej wczorajszego notowania najniższego?

Za pozytywną odpowiedź na pytanie należy przyznać 1 pkt, za negatywną 1 pkt jest odejmowany. Wskazówek jest siedem, więc wskaźnik porusza się w obszarze ?7; gdzie +7 oznacza rynek typu - "jest świetnie!" a -7 - "jest fatalnie!".

Formuła Oscylatora 7 kroków w formule programu MetaStock:

{1} (If(H > Ref(H,-1),1,-1)) {2} + (If(O > Ref(C,-1),1,-1)) {3} + (If(C > Ref(C,-1),1,-1)) {4} + (If(C > ((H+L)/2),1,-1)) {5} + (If(C > O,1,-1)) {6} + (If(L > Ref(L,-1),1,-1)) {7} + (If(C > Ref(H,-1),1,-1))

Import wskaźnika do Metastocka Oscylator 7 kroków - kliknij aby ściągnąć plik

Najprościej skonstruować wskaźnik lub jego część rozbijając zadanie, jakie stoi przed nami, na części składowe. Jest to dobra metoda w przypadku mniej złożonych wskaźników.

Na wykresie 1 znajduje się przebieg notowań akcji AT&T z giełdy nowojorskiej. Oscylator 7 kroków przedstawiony został w postaci histogramu. W okresie od 17.08.1998 r. do 1.11.1999 r. na 37 wskazań maksymalnych (+7) poziom ceny najwyższej na następnej sesji faktycznie został przebity w 27 przypadkach, co stanowi 72,98% wszystkich sygnałów. Wskazań fałszywych było 10 (27,02%). Jest to dobry wynik, zbliżony do tego, który deklaruje Sperandeo. Jednak bardzo ciekawe jest to, że we wszystkich 10 przypadkach wskazań fałszywych zakres cen na następnej sesji był na poziomie zakresu cen z sesji dającej sygnał. Na dodatek, w przeważającej części sesje te były korektami i trend był kontynuowany.

AT&T - Oscylator 7 kroków w postaci histogramu Tekst jest fragmentem artykułu, który w całoś Inwestor.

Piotr Kaleta, Beskidzki Dom Maklerski

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos