Pierwszy z serii artykułów o Geometrii Drummonda dotyczył stosowania krótkoterminowej średniej kroczącej PLdot. Drugi opisuje dwa kolejne podstawowe elementy tej metody - linie odwrotu i koordynację perspektyw czasowych.
W skład Geometrii Drummonda wchodzą trzy podstawowe elementy. Pierwszy - to szeroko opisywana w poprzedniej części krótkoterminowa średnia krocząca Pldot, reprezentująca punkt centralny rynku. Średnia jest przesuwana o jeden słupek w przód, aby wyznaczyć dokładne miejsce, gdzie należy dokonywać transakcji. Drugi fundamentalny składnik - to oparte na dwóch słupkach krótkoterminowe linie odwrotu. Tak jak Pldot, te linie są przedłużane w prawo, aby wyznaczyć punkty do dokonywania transakcji w przyszłości, przy kształtowaniu przez rynek nowego słupka. Linie odwrotu Drummonda wyznaczają obszary zanikania energii rynku, strefy, gdzie rynek powinien się zatrzymać. Jest wiele sposobów kreślenia linii odwrotu. Mogą być rysowane w różnych konfiguracjach przy różnych warunkach rynkowych.
Stosując te dwa narzędzia - krótkoterminową średnią i linie odwrotu - trader może wyznaczyć poziomy wsparcia i oporu na najbliższą przyszłość. Zwykle sprawdzają się one z zaskakującą dokładnością.
Na wykresie 1 widoczne są oba te narzędzia. Trend jest wyznaczony i podtrzymywany przez PLdot, a linie odwrotu prognozują maksymalny zakres wahań cen. Obszary zaznaczone kolorem zielonym, znajdujące się ponad i poniżej ostatniego słupka, wyznaczają odpowiednio strefy oporu i wsparcia na podstawie linii odwrotu. Oczywiście, informacja o tym, gdzie znajduje się wsparcie i opór przy kształtowaniu nowego słupka (szczególnie dzień wcześniej) jest bardzo pomocna. Jednak nie wystarcza, by dokonywać skutecznych inwestycji.
Nie wystarczy bowiem wyznaczyć dobrze poziomy wsparcia i oporu, trzeba jeszcze wiedzieć, czy są one silne, czy też słabe. Silny opór dla wzrostów zawsze powoduje zatrzymanie rynku, a następnie odwrót i spadek cen, a słaby opór jest zwykle przełamywany, co otwiera rynkowi drogę do dalszej zwyżki. Odpowiednio silny poziom wsparcia zatrzymuje zniżkę rynku, a następnie spowoduje odwrót i wzrost cen, natomiast słabe wsparcie zostanie pokonane, a ceny będą spadać dalej. Wiedza o tym, kiedy wsparcie lub opór jest silne, a kiedy stanie się słabe, to klucz do skutecznego inwestowania. Jeżeli inwestor potrafi dokonać takiej oceny, może grać z dużo większą pewnością, że zarobi pieniądze.