Akcje na rok 2000

Aktualizacja: 06.02.2017 02:51 Publikacja: 14.01.2000 23:01

Spółki z branży budowlanej mogą w 2000 r. dać najwyższe stopy zwrotu - wynika z rozmów z czołowymi analitykami giełdowego rynku. Najczęściej wymieniane powody wzrostu kursów akcji to spodziewane przejęcia przez inwestorów branżowych oraz finalizowanie procesów restrukturyzacji. Na kolejnych miejscach wskazywano banki, firmy z sektora chemicznego oraz telekomunikacji i informatyki. Aż 8 z 15 ankietowanych analityków proponuje, że najwięcej będzie można zarobić na akcjach PKN.

W opinii Sławomira Gajewskiego z Credit Suisse Asset Management, atrakcyjną inwestycją w przyszłym roku może być wspomniany już Budimex. Źródłem wzrostu w przypadku tej spółki będzie również perspektywa przejęcia jej przez inwestora strategicznego. Na plus przemawiają także poprawa wskaźników fundamentalnych oraz zmiana zarządu, co sprawiło, że działania spółki stały się bardziej przejrzyste. Zdaniem analityków tego biura, prowadzone z powodzeniem przez Budimex procesy konsolidacji branży sprawiają, że potencjalny inwestor będzie skłonny zapłacić premię za przejęcie strategicznego pakietu akcji tej firmy.

Stabilny wzrost kursu akcji Budimeksu w najbliższych miesiącach prognozują także analitycy Bankowego Domu Maklerskiego PKO BP. Ich zdaniem, korzystne akwizycje w 1999 r. powinny zaowocować uzyskaniem przewagi nad konkurencją w branży. Obecna strategia spółki, ukierunkowana na wzrost wartości firmy, jest wdrażana konsekwentnie, a jej kluczowe elementy, takie jak wzmocnienie pozycji rynkowej, poprawa wyników finansowych oraz kształtowanie korzystnego obrazu spółki na rynku, są realizowane bez zakłóceń.

Zebraliśmy opinie 15 analityków z 10 biur maklerskich. Na ich podstawie stworzyliśmy ranking 4 najlepszych sektorów i 5 najlepszych akcji na 2000 rok. Liczba punktów pokazuje jak często dany sektor lub akcja były typowane przez ankietowanych analityków. Według Andrzeja Kasperka z Biura Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego COK Banku Handlowego, branża budowlana może okazać się w przyszłym roku jednym z najciekawszych sektorów reprezentowanych na GPW. Natomiast spółką o największym potencjale wzrostu w perspektywie kilku miesięcy jest Mostostal Zabrze.Jego wyniki finansowe, a także utrwalona pozycja rynkowa (głów-nie na południu Polski) nie uwzględniają wysokiego dyskonta, z jakim walory zabrzańskiej spółki notowane są w stosunku do największych rywali (Exbudu, Budimeksu czy Mostostalu Warszawa). Niedowartościowanie to - zdaniem A. Kasperka - wynika przede wszystkim z niejasnej strategii oraz ryzyka nowej emisji akcji. Czynniki te zostaną jednak w niedługim czasie zneutralizowane, co pozytywnie powinno wpłynąć na kurs akcji. Mostostal Zabrze weryfikuje właśnie swoją strategię, która pierwotnie zakładała połączenie z Mostostalem Kraków, z czym wiązałoby się wyemitowanie do 7 mln nowych akcji.

Uwzględniając obecną rywalizację spółki z Budimeksem, analitycy BH uważają, że Mostostal Zabrze będzie musiał pozyskać silnego partnera branżowego (prawdopodobnie zagranicznego), aby utrzymać dominującą pozycję na południu kraju. Zachętą dla potencjalnych inwestorów byłaby sprzedaż pakietu kontrolnego (dającego 51% głosów) spółki. Mostostal może tego dokonać przez zniesienie uprzywilejowania części walorów posiadanych przez pracowników (dysponują obecnie 63% głosów na WZA) oraz emisję akcji (3-5 mln sztuk) kierowaną do konkretnego inwestora.

Zdaniem analityków COK BH, taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny. Poza tym, objęcie kontrolnego pakietu akcji wymagałoby zapłacenia premii, co korzystnie wpłynęłoby na wzrost wyceny rynkowej spółki.Analitycy BDM PKO BP oceniają też w perspektywie długoterminowej lepiej niż WIG powinien zachowywać się kurs akcji Mostostalu Gdańsk. To jedna z większych firm budowlanych operujących na północy Polski, specjalizująca się w montażu obiektów przemysłowych dla stoczni, portów, rafinerii ropy naftowej, przemysłu chemicznego i celulozowo-papierniczego. Spółka ma szansę na zdobycie korzystnych ko (ponad 3 mld zł), może także skorzystać na inwestycjach w Porcie Gdańskim, których wartość może przekroczyć 500 mln USD. Dodatkowym plusem jest właściwy moment wyjścia z inwestycji w GPRD - stopa zwrotu w tym przypadku sięga 30%.

Ceny akcji spółek budowlanych rosły w 1999 roku. Indeks Budownictwo zwyżkował o 483 pkt. (30%) z poziomu 1582 do 2065 pkt. Właściwie tylko we wrześniu ceny papierów z tego sektora spadały. W pozostałych miesiącach trend wzrostowy miał bardzo stabilny charakter. Sytuacja techniczna indeksu Budownictwo jest typowa dla hossy. W grudniu indeks pokonał poprzedni szczyt ustanawiając nowy rekord hossy potwierdzając zdecydowaną przewagę byków w tym sektorze. Dalsze wzrosty są prawdopodobne. Tekst jest fragmentem artykułu, który w całości znajduje się w numerze grudzień '99 miesięcznika Profesjonalny Inwestor.

Piotr Utrata

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos