Trend i ADX

Aktualizacja: 06.02.2017 02:42 Publikacja: 14.02.2000 23:01

Ważnym, aczkolwiek chyba nieco mało znanym zagadnieniem jest dobór odpowiedniego sposobu i narzędzi inwestowania w zależności od sytuacji na rynku - braku, bądź też istnienia silnego trendu. W terminologii używanej przez profesjonalnych traderów amerykańskich istnieją dwa określenia, odnoszące się do sposobów postępowania w zależności od sytuacji na danym rynku. W przypadku istnienia silnego trendu mówi się o trend trading, a w okresie braku wyraźnego trendu strategię działania określa się jako range trading.

Skąd to rozróżnienie? Wiadomo, że niektóre narzędzia techniczne są użyteczne w przypadku silnego trendu, a zupełnie nieprzydatne gdy wyraźnego trendu nie ma. Inne z kolei, działają dobrze w przypadku braku trendu (lub też mówiąc inaczej - trendu horyzontalnego), a dają przedwczesne sygnały zamknięcia pozycji w silnym trendzie. Dlatego też, istotne jest ustalenie, czy rynek znajduje się w trendzie i jaka jest jego siła. To z kolei pozwala ustalić, czy sygnał wygenerowany przez dany wskaźnik jest raczej błędny, czy użyteczny. Podobnie, zwolennicy automatycznych systemów transakcyjnych, tacy jak chociażby Charles LeBeau nie używają jednego zautomatyzowanego systemu transakcyjnego w każdej sytuacji. Inne systemy sprawdzają się przy silnym trendzie, a inne podczas tendencji horyzontalnych.

Jak określić siłę trendu? Typowym narzędziem pozwalającym określić siłę trendu na rynku jest średni indeks ruchu kierunkowego ADX (ang. average directional index). Narzędzie to, mimo że jest podstawowym wskaźnikiem technicznym pozwalającym określić warunki rynkowe rozumiane jako brak bądź też istnienie wyraźnego trendu oraz jego siła, jest chyba stosunkowo mało popularne. Być może wynika to z faktu, że ADX, w przeciwieństwie do większości indykatorów, nie zawsze porusza się w kierunkach zgodnych z rynkiem. Może on gwałtownie rosnąć zarówno w czasie hossy jak i bessy, gdyż nie pokazuje kierunku, a wyłącznie siłę istniejącej na rynku tendencji (patrz wykres 1).

Bliższe informacje na jego temat znajdują się w ramce 1. Podobnie, jego skuteczne stosowanie nie jest proste i wymaga samodzielnych badań. Dlatego też, artykuł ten należy traktować jako pewien zbiór sposobów zastosowań tego wskaźnika, a nie gotowe recepty, parametry przydatne w każdej sytuacji i na każdym rynku. Najpierw skoncentruję się na opisaniu zastosowań ADX jako miernika siły trendu, a później omówię jego zastosowania jako bardziej samodzielnego wskaźnika wspomagającego formacje i generującego sygnały.

ADX jako miernik siły trendu Podstawowa interpretacja Generalnie przyjmuje się, że jeśli 14-okresowy ADX jest powyżej 30-tu, to mamy do czynienia z silnym trendem, a gdy jego wartość jest niska (np. 15), impet jest słaby. Niektórzy większą wagę przywiązują nie do poziomu wskaźnika, ale do jego kierunku. Wyraźnie rosnący ADX oznacza w takim ujęciu istnienie trendu, a spadający ADX oznacza brak trendu.

Według podstawowych zasad wykorzystania wskaźnika, możemy ustalić czy istnieje trend na rynku i zastosować odpowiednie oscylatory, średnie w następujący sposób:

Gdy 14-okresowy ADX jest powyżej 30-tu lub rośnie na niższych poziomach mamy do czynienia z trendem - można wtedy ignorować sygnały płynące ze wskaźników wykupienia/wyprzedania (np. RSI) przeciwne do głównego trendu i stosować np. średnie kroczące dobrze sprawdzające się podczas wyraźnych trendów

Gdy 14-okresowy ADX jest poniżej 30-tu i spada lub porusza się horyzontalnie, wtedy nie ma wyraźnego trendu, więc trzeba wrócić do wskaźników wykupienia/wyprzedania i respektować ich sygnały. W czasie braku wyraźnego trendu można w ogóle powstrzymać się od dokonywania transakcji i czekać aż ADX znów zacznie rosnąć.

Dokładny przykład takiego zastosowania pokazuje wykres 2. Można też dokładnie przeanalizować, na jakim poziomie powinien znajdować się ADX, aby sygnały generowane przez używane przez nas wskaźniki wykupienia/wyprzedania były wiarygodne. W takim podejch uwzględnianych w kalkulacji wskaźnika wpłynie na zmianę osiąganych przez niego poziomów. Niektórzy przywiązują dużą wagę do utrzymania stałej długości wskaźnika tak, aby mieć porównanie co do sytuacji na różnych rynkach. W przypadku optymalizacji, używa się zazwyczaj długości od 10 do 18 sesji. W ujęciu tygodniowym można stosować wskaźniki uwzględniające słupki z kilku do kilkunastu tygodni.

Prosta interpretacja Inne podejście może być prostsze, co wcale nie znaczy, że mniej skuteczne:

Trend istnieje gdy ADX rośnie

Nie ma trendu, gdy ADX spada

Czym szybciej rośnie ADX, tym mocniejszy jest trend.

Wszystkie powyższe uwagi dotyczące znaczenia sygnałów technicznych w przypadku istnienia lub braku trendu omawiane przy opisie podstawowej interpretacji są obowiązujące. Główna różnica w stosunku do poprzedniej metody polega na tym, czy traktujemy spadający lub biegnący poziomo ADX powyżej poziomu 30 jako oznakę wciąż mocnego trendu, czy też już jako rynek bez wyraźnego trendu. Pierwsza metoda na pewno będzie lepsza na bardzo silnym rynku, w sytuacji gdy spadki ADX na wysokich poziomach nie będą wiarygodnym sygnałem, aby zacząć używać wskaźników wykupienia/wyprzedania. Dobrym przykładem może być tu AGROS w 1996 r.

Tekst jest fragmentem artykułu, który w całości znajduje się w numerze styczeń '00 miesięcznika Profesjonalny Inwestor.

Marcin Mosz

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos