Ważnym, aczkolwiek chyba nieco mało znanym zagadnieniem jest dobór odpowiedniego sposobu i narzędzi inwestowania w zależności od sytuacji na rynku - braku, bądź też istnienia silnego trendu. W terminologii używanej przez profesjonalnych traderów amerykańskich istnieją dwa określenia, odnoszące się do sposobów postępowania w zależności od sytuacji na danym rynku. W przypadku istnienia silnego trendu mówi się o trend trading, a w okresie braku wyraźnego trendu strategię działania określa się jako range trading.
Skąd to rozróżnienie? Wiadomo, że niektóre narzędzia techniczne są użyteczne w przypadku silnego trendu, a zupełnie nieprzydatne gdy wyraźnego trendu nie ma. Inne z kolei, działają dobrze w przypadku braku trendu (lub też mówiąc inaczej - trendu horyzontalnego), a dają przedwczesne sygnały zamknięcia pozycji w silnym trendzie. Dlatego też, istotne jest ustalenie, czy rynek znajduje się w trendzie i jaka jest jego siła. To z kolei pozwala ustalić, czy sygnał wygenerowany przez dany wskaźnik jest raczej błędny, czy użyteczny. Podobnie, zwolennicy automatycznych systemów transakcyjnych, tacy jak chociażby Charles LeBeau nie używają jednego zautomatyzowanego systemu transakcyjnego w każdej sytuacji. Inne systemy sprawdzają się przy silnym trendzie, a inne podczas tendencji horyzontalnych.
Jak określić siłę trendu? Typowym narzędziem pozwalającym określić siłę trendu na rynku jest średni indeks ruchu kierunkowego ADX (ang. average directional index). Narzędzie to, mimo że jest podstawowym wskaźnikiem technicznym pozwalającym określić warunki rynkowe rozumiane jako brak bądź też istnienie wyraźnego trendu oraz jego siła, jest chyba stosunkowo mało popularne. Być może wynika to z faktu, że ADX, w przeciwieństwie do większości indykatorów, nie zawsze porusza się w kierunkach zgodnych z rynkiem. Może on gwałtownie rosnąć zarówno w czasie hossy jak i bessy, gdyż nie pokazuje kierunku, a wyłącznie siłę istniejącej na rynku tendencji (patrz wykres 1).
Bliższe informacje na jego temat znajdują się w ramce 1. Podobnie, jego skuteczne stosowanie nie jest proste i wymaga samodzielnych badań. Dlatego też, artykuł ten należy traktować jako pewien zbiór sposobów zastosowań tego wskaźnika, a nie gotowe recepty, parametry przydatne w każdej sytuacji i na każdym rynku. Najpierw skoncentruję się na opisaniu zastosowań ADX jako miernika siły trendu, a później omówię jego zastosowania jako bardziej samodzielnego wskaźnika wspomagającego formacje i generującego sygnały.
ADX jako miernik siły trendu Podstawowa interpretacja Generalnie przyjmuje się, że jeśli 14-okresowy ADX jest powyżej 30-tu, to mamy do czynienia z silnym trendem, a gdy jego wartość jest niska (np. 15), impet jest słaby. Niektórzy większą wagę przywiązują nie do poziomu wskaźnika, ale do jego kierunku. Wyraźnie rosnący ADX oznacza w takim ujęciu istnienie trendu, a spadający ADX oznacza brak trendu.