Grupy średnich ruchomych

Aktualizacja: 06.02.2017 02:43 Publikacja: 14.02.2000 23:01

Inwestorzy często stosują kombinację kilku średnich kroczących aby zwiększyć dokładność sygnałów informujących o punktach zwrotnych rynku. Na wykresach szukają miejsc, gdzie dwie średnie: krótko i długoterminowa przecinają się. To z kolei oznacza, że zmienia się sytuacja rynkowa, że następuje zmiana długoterminowej wartości wyrażonej w obecnych cenach rynkowych. Niektórzy traderzy stosują więcej niż dwie średnie kroczące interpretując je jednak w taki sam sposób. Tymczasem punkty gdzie średnie kroczące przecinają się lub zbliżają się do siebie niosą ze sobą znacznie więcej informacji niż może się wydawać.

Wskaźnik Grupy średnich ruchomych Guppego składa się z dwóch grup wykładniczych średnich kroczących. Pozwala to uzyskać dodatkowe informacje o sile trendu oraz poziomach wsparcia dla każdej zmiany tendencji. To z kolei stanowi dobry punkt wyjścia do opracowania skutecznej strategii inwestycyjnej dla każdej sytuacji rynkowej. Wskaźnik został po raz pierwszy zaprezentowany w mojej książce Trading Tactics. Nowa edycja tej książki zostanie wydana na wiosnę br. przez wydawnictwo John Wiley pt. Market Trading Tactics. Aby poznać tajniki relacji rynkowych musimy przyznać, że rynek jest ciągłą aukcją. Ustalanie ceny to trwający każdego dnia proces. Na prawdziwym rynku nie ma stałej ceny tzw. fixingu. W rzeczywistości, jeżeli cena jest stała lub uzgodniona, to nie ma mowy o żadnym rynku. Prawdziwe rynki charakteryzują się zmiennością, która wynika ze zmian cen, które obrazują obecne lub przyszłe zmiany popytu i podaży. Na przykład spodziewany brak paliwa winduje ceny w górę. Niektórzy traderzy są wystarczająco szybcy aby ten ruch wykorzystać kupując, gdy ceny są jeszcze niskie. Większość graczy polega na nowych wiadomościach i informacjach fundamentalnych aby uzyskać tą przewagę. To jest zwykle zawodne. Wskaźnik Grupy średnich ruchomych Guppego pozwala inwestorom identyfikować takie sytuacje momencie zbliżonym do tego, gdzie występują.

Podstawy Nasze obserwacje zachowania rynku zaczniemy od stworzenia grupy krótkoterminowych średnich kroczących. To jest pierwsza wstęga średnich. Jako przykład użyjemy wykres ceny akcji Muzy (wykres 1). Widoczne na wykresie średnie to 3, 5, 8, 10, 12 i 15 dniowe średnie wykładnicze. Te linie obrazują nastawienie, opinie i zachowanie krótkoterminowych inwestorów. Ten zestaw średnich nazywamy Krótkoterminową grupą średnich kroczących. Patrząc na wykres 1 od razu widzimy dwie jego cechy. Pierwsza to trzy punkty gdzie średnie się zbiegają tzw. punkty kompresji. W tych miejscach średnie poruszają się razem, co ilustruje, że rynek jest zgodny w kwestii obecnej ceny i wartości akcji. Krótkoterminowi traderzy są zgodni, co do prawidłowej ceny akcji Muzy. To jest raczej rzadka sytuacja. Rynek wycenia nie tylko obecną wartość akcji Muzy ale również ich potencjalną wartość w przyszłości. Kiedy krótkoterminowe średnie zbiegają się to możemy uznać, że wszyscy mają takie same zdanie na temat ceny akcji spółki. Na ciągłych aukcjach taka zgodność ma jednak zwykle bardzo krótki żywot. Na rynku zawsze jest ktoś kto ma lepsze lub gorsze poglądy na temat wartości akcji Muzy. Po okresach równowagi szybko następują zwykle fazy nierównowagi.

Na zamieszczonym wykresie Muza znajduje się w trendzie spadkowym. Jak nisko może spaść ceny jej akcji? Niektórzy gracze spodziewają się wielu nowych złych informacji więc sprzedają po jeszcze niższych cenach aby zamknąć pozycje. Inni nie są takimi pesymistami więc czekają na nieco wyższy kurs. Tworzy się rozszerzająca się luka pomiędzy opiniami różnych grup krótkoterminowych traderów. Takie sytuacje pokazują momenty gdy średnie oddalają się od siebie. W pewnym momencie negatywne nastroje są tak złe, że sprzedaż przyjmuje krańcową postać i wyczerpuje się. Informacje na temat Muzy są złe ale przecież nie mogą być aż TAK złe. Gdy różnice w poglądach krótkoterminowych graczy stają się zbyt duże pojawia się ponowna tendencja do zbliżania się średnich kroczących do terminowych średnich rozszerza się i zacieśnia. Im bardziej poszczególne linie oddalają się siebie, tym większa jest różnica poglądów na temat wartości akcji. Im one są bliżej siebie, tym na rynku panuje większa zgoda. Stosując grupę średnich możemy badać ten poziom zgodności opinii na rynku w wielu perspektywach czasowych. Traderzy to bardzo emocjonalna grupa. Tak więc można się spodziewać, że często ich zdania na temat wartości akcji będą bardzo się różnić. Gdy rozważamy opinie długoterminowych inwestorów nie spodziewamy się tego samego. Wydaje nam się, że oni są bardziej zgodni w kwestii wyceny akcji. Jednak już krótkie spojrzenie na wykres 2 pokazuje nam, że byliśmy w błędzie. Na wykresie znajdują się długookresowe wykładnicze średnie kroczące z 30, 35, 40, 45, 50 i 60 dni. Ich przebieg pokazuje, że inwestorzy długoterminowi zachowują się tak samo jak krótkoterminowi. Ten zestaw średnich nazywamy grupą długoterminowych średnich. Gdy inwestorzy mają podobne zdania na temat wartości akcji Muzy, grupa długoterminowych średnich zaczyna się zacieśniać. Na początku inwestorzy długoterminowi zgadzają się, że przyszłość Muzy wygląda bardzo źle i zaczynają sprzedawać akcje. Jednak nie mogą pozamykać pozycji po tej samej cenie więc niektórzy z nich są bardziej zdeterminowani by sprzedać i akceptują niższe ceny od innych. Inni są większymi optymistami i czekają na nieco wyższe ceny. Taką rozbieżność opinii ilustrują okresy, gdy grupa średnich zaczyna się rozszerzać. Tak samo jak w przypadku traderów krótkoterminowych po okresach równowagi następują fazy nierównowagi.

Kiedy ta nierównowaga jest bardzo duża - gdy grupa dugoterminowych średnich znacznie się rozszerza - możemy się spodziewać, że inwestorom zacznie wracać zdrowy rozsądek. Być może perspektywy Muzy nie są wcale takie złe. Stopniowo inwestorzy zaczynają znowu kupować akcje spółki. Aby to zrobić muszą podnosić nieco ceny w swoich zleceniach. Systematycznie grupa średnich długoterminowych zaczyna znowu się zacieśniać. To jest dłuższa perspektywa czasowa ale główne ceny zależności pomiędzy średnimi są takie same w grupie średnich długoterminowych jak krótkoterminowych. Kiedy średnie zbliżają się do siebie spodziewamy się, że rynek wchodzi w okres równowagi, czyli zgodności opinii co do wartości akcji w kilku perspektywach czasowych. Gdy narysujemy na jednym wykresie obie opisywane wyżej grupy średnich to otrzymamy wskaźnik Grupy średnich ruchomych Guppego (wykres 3). Zasady interpretacji są takie same przy analizie dwóch grup średnich jak przy jednej. Gdy obie grupy średnich zbliżają się do siebie to otrzymujemy sygnał, że możliwa jest zmiana głównego trendu notowań. W pewnych przypadkach taki sygnał może jednak zapowiadać kontynuację dotychczasowej tendencji. Zachowanie grupy długoterminowych średnich jest powtórzeniem zachowania grupy średnich krótkoterminowych. Inna jest tylko perspektywa czasowa. Wskaźnik Grupy średnich ruchomych Guppego pozwala z chaosu rynku odczytać porządek i zidentyfikować te punkty, gdzie mamy duże prawdopodobieństwo znaczącego ruchu cen. To są te ruchy, gdzie możemy szukać zysków na rynku. Spodziewając się ich wcześniej, możemy zarabiać pieniądze albo zamknąć pozycje chroniąc nasze wcześniejsze zyski lub ograniczając straty. Średnie kroczące uznaje się tradycyjnie za wskaźniki z opóźnieniem reagujące na zmiany sytuacji na rynku, generujące sygnały gdy ruch cen już się zaczął. Inaczej jest w przypadku wskaźnika Grupy średnich ruchomych Guppego. Tutaj otrzymujemy sygnały na podstawie wzajemnego zachowania obu grup średnich. Samo przecięcie ma mniejsze znaczenie. Na podstawie relacji pomiędzy obiema grupami średnich możemy budować wiele strategii inwestycyjnych. Zapoznamy się z nimi poniżej. Przykład Muzy pokazuje, że sygnały wejścia i wyjścia z rynku były generowane w odpowiednim czasie. Traderzy mieli wystarczająco dużo czasu by zająć odpowiednie pozycje, mimo że najdłuższa ze średnich obejmowała okres aż 60 dni. Zwykle odpowiednia perzasowa dla sygnały wejścia lub wyjścia z rynku wynosi tylko kilka dni. Wcześniejszy sygnał ostrzegawczy jest jednak generowany zwykle na co najmniej tydzień wcześniej. Podsumowując, wskaźnik Grupy średnich ruchomych Guppego pozwala zidentyfikować punkty równowagi rynku w wielu perspektywach czasowych i dzięki temu dobrze przygotować się na duże ruchy rynku. Dzięki temu trader może odczytać co na temat rynku sądzą inni jego uczestnicy. Ten wskaźnik pomaga słuchać rynku i grać razem z nim.

Stosowanie grup średnich - Siła trendu Dwie średnie ruchome kursu niewiele mówią na temat siły trendu. Gdy szybsza średnia zbliża się średniej wolniejszej trudno jest powiedzieć czy to jest dobra okazja do kupowania czy sygnał sprzedaży. Stosowanie wskaźnika Grupy średnich ruchomych Guppego ułatwia podjęcie odpowiednich decyzji. Można analizować relacje pomiędzy średnimi w ramach obu grup średnich: krótkoterminowej i długoterminowej oraz relacje pomiędzy samymi grupami. Na wykresie 4 przedstawiającym notowania akcji Apatora trader może się spodziewać, że spadek do strefy A może przerodzić się w zmianę trendu, że tren wzrostowy może się zakończyć. Być może jest to jednak tylko korekta techniczna zwyżki, a więc dogodny moment do kupowania. Analiza szerokości grupy długoterminowych średnich może pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

Tekst jest fragmentem artykułu, który w całości znajduje się w numerze styczeń '00 miesięcznika Profesjonalny Inwestor.

Daryl Guppy, trader i analityk

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos