Wyczerpanie trendu to szybki ruch ceny w określonym kierunku występujący zwykle na końcu trendu. Po nim następuje znaczące zniesienie poprzedniego ruchu. To jest najczęściej nieoczekiwany, szybki i dość rzadko występujący ruch ceny na rynku. Nazywamy to fazą wyczerpania trendu. Gdy rynek dochodzi do poziomu wsparcia lub oporu, traci swoją energię, jego siły wyczerpują się. Następnie rynek zawraca i gwałtownie znosi znaczną część ostatniego ruchu.
Zastosujmy pewną metaforę. Czasami ruch cen na rynku przypomina startujący samolot. Powoli sunie w stronę pasa startowego, jego koła odrywają się od ziemi i leci coraz wyżej i szybciej. W przypadku samolotu następuje stopniowe przejście z fazy naziemnej do powietrznej. Na rynku odpo-wiednikiem tego jest przejście z trendu horyzontalnego do wzrostowego. Ten proces jest zwykle powolny i spokojny.
Wyczerpanie trendu ma całkowicie prze-ciwną charakterystykę. Wyobraźmy sobie pokazy lotnicze i pilota wykonującego tzw. świecę. W pewnym momencie samolot wzbija się pionowo do góry. Jak rakieta będzie leciał prosto do nieba aż do momentu, kiedy nie będzie w stanie polecieć wyżej. Tak samo, jak w przypadku rozpędzonego trendu na rynku. Gdy grawitacja powstrzymuje dalszy lot samolotu, gdy silnik nie jest w stanie pociągnąć go wyżej, pilot zaczyna schodzić niżej, aż do ziemi. Samolot zaczyna lecieć w dół w przeciwnym kierunku. To jest właśnie faza wyczerpania. Energia wynosząca samolot czy rynek w górę wyczerpuje się. Zaczyna się ruch w drugą stronę, który na początku jest zwykle szybki i zdecydowany.Zauważmy, że w naszym przykładzie wzbijający się pionowo w górę samolot właściwie nie leci. W czasie normalnego lotu skrzydła podtrzymują samolot i unoszą go w powiet-rzu. Samoloty zwykle wznoszą się i opadają stosunkowo łagodnie. W opisywanym przypadku widzieliśmy, że samolot wznosił się pionowo przy maksymalnej pracy silnika.Faza wyczerpania trendu na rynku wygląda tak samo. To jest koniec pewnej wyjątkowo silnej energii rynku, a nie normalna zwyżka lub spadek w ramach typowych tendencji.Fazy wyczerpania trendowych. To jest kluczowa sprawa przy ich wykorzystaniu pod-czas podejmowania decyzji inwestycyjnych. Silne i gwałtowne wyczerpanie trendu w jed-nej perspektywie czasowej może wyglądać, jak spokojny ruch cen i normalna oscylacja w perspektywie czasowej wyższego rzędu. Te zależności będą dla nas kluczowe, gdy nauczymy się przewidywać fazy wyczerpania trendu i wyznaczać miejsca ich prawdopodobnego zakończenia. To z kolei pozwoli nam zarabiać pieniądze na tych trendach.
Szczegółowa charakterystyka Przede wszystkim w czasie fazy wyczerpania tendencji cena zatrzymuje się. Wcześniejszy ruch na rynku w danym kierunku zatrzymuje się na skutek wyczerpania energii trendu. Gdy widzimy sytuację, że energia trendu kończy się np. w pobliżu poziomu wsparcia lub oporu, możemy powiedzieć, że rynek zatrzymuje się, a dotychczasowy trend wyczerpał się.
Szczególnie interesują nas wyjątkowo silne i gwałtowne fazy wyczerpania trendu, które niosą za sobą największy potencjalny zysk. Chcemy zidentyfikować te ruchy, które zatrzymuję się dopiero na NASTĘPNYM poziomie wsparcia lub oporu, a nie na PIERWSZYM. Pierwsze poziomy wsparcia i oporu to np. cena minimalna lub maksymalna poszczególnych słupków obrazujących notowania na rynku. Nas interesują sytuacje, gdy rynek pokonuje ten najbliższy poziom wsparcia lub oporu i dochodzi do kolejnego, który leży dalej.
Tak więc wyczerpanie trendu rozumiemy jako nietypowy ruch rynku, który pokonuje PIERWSZY poziom wsparcia lub oporu, następnie dochodzi i zatrzymuje się na NASTĘPNYM, który jednocześnie jest tym pierwszym poziomem wsparcia lub oporu w ramach tendencji wyższego rzędu.Wykorzystywanie faz wyczerpania trendów we własnej strategii inwestycyjnej