Linia zwyżek/zniżek (A/D Line)

Aktualizacja: 06.02.2017 02:06 Publikacja: 15.04.2000 00:01

Wskaźnik A/D Line (Advanced/Decline Line) należy do grupy wskaźników szerokości rynku. Służą one do oceny wewnętrznej siły rynku. Do ich obliczania wykorzystujemy liczbę spółek rosnących i malejących. Te wielkości obrazują siłę rynku, a sam wskaźnik należy porównywać z indeksem giełdowym właściwym dla danego rynku papierów wartościowych.

Wskaźniki szerokości rynku są przydatne przy określaniu panującego na nim trendu oraz przy wykrywaniu zmian trendu. Jest to bardzo ważne nie tylko dla inwestorów o średnioterminowym horyzoncie inwestycji, ale także dla inwestorów krótkoterminowych, których strategia zależy właśnie od kierunku trendu.

W drugiej metodzie obliczania wskaźnika A/D Line dodatkowa zmienna zostaje wprowadzona do wzoru z dwóch powodów. Po pierwsze, aby zniwelować wpływ zmiany liczby spółek na giełdzie. W momencie rozpoczęcia obliczeń było ich bowiem 74, a teraz 119. Przyrost liczby spółek na rynku powoduje wzrost bezwzględnych wartości wskaźnika nie uwzględniającego spółek bez zmiany ceny. Po drugie, w okresach spokojniejszych zmian cen akcji liczba walorów nie zmieniających ceny jest większa w stosunku do okresów o dynamicznych ruchach cenowych. Jeśli zmienna N spada, to ruchy wskaźnika stają się bardziej dynamiczne i szybciej możemy zauważyć zmianę trendu. Tyle mówi teoria.

Porównując wykresy obu wskaźników możemy rzeczywiście zauważyć różnicę w dynamice ich ruchów. Na wykresie wskaźnika liczonego pierwszą metodą, lipcowe maksimum wypadło niemal na wysokości maksimum z ubiegłego lata. Na wykresie wskaźnika liczonego drugą metodą maksimum to jest zauważalnie niżej. Sprawdza się więc niwelowanie napływu nowych spółek na wykres wskaźnika. Z uwagi na niewielkie różnice między wykresami obu wskaźników osobiście stosuję ten obliczany metodą pierwszą.

Interpretacja wskaźnika i jego zastosowanie na rynku polskim. Dywergencje Na pierwszy rzut oka można uznać, że wskaźnik A/D Line podąża za ruchami indeksu. W rzeczywistości nie zawsze tak jest, a wpływa na to sposób obliczania indeksu WIG. Przy obliczaniu wskaźnika, każda spółka, nawet malutki Bytom, ma identyczne znaczenie, jak spółka o dużej kapitalizacji. Z kolei przy obliczaniu WIG-u kapitalizacja firmy ma duże znaczenie. 1-proc. zmiana ceny TP SA będzie miała o wiele większe znaczenie niż taka sama zmiana ceny Bytomia. Zdarzają się więc sesje, gdy A/D Line zmienia swoją wartość w kierunku przeciwnym niż kierunek zmiany indeksu (z 645 sesji w badanym okresie, na 49 wystąpiła taka rozbieżność).

Powszechnie wiadomo, że okres hossy kończą szybciej małe spółki, natomiast blue-chips mogą jeszcze przez jakiś czas rosnąć, co wpływa na wzrost indeksów. Tę bardzo istotną zależność można wykorzystać przy prognozowaniu zmian trendu na rynku. Jeśli bowiem indeks rośnie, ale "pracuje" na jego wzrost mniejsza liczba spółek, to między ruchami indeksu, a ruchami wskaźnika A/D Line będziemy mogli zauważyć dywergencje.

Tekst jest fragmentem artykułu, który w całości znajduje się w numerze marzec '00 miesięcznika Profesjonalny Inwestor.

Marcin Dziadkowiak

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos