Wstęga średnich to dość zaawansowane narzędzie analizy technicznej. Łączy w sobie kilka innych, prostszych metod, jak: średnie ruchome, zmienność czy stałe odchylenie od średniej. Stosowanie wstęgi pozwala monitorować rynki, którymi jesteśmy zainteresowani. Można ją także wykorzystać jako jeden z elementów kompleksowej strategii inwestycyjnej.
Rynki poruszają się w trendach. Ich odpowiednia identyfikacja to podstawa sukcesu inwestycyjnego. Jednak to nie wystarczy, by zarabiać na giełdzie. Wyobraźmy sobie taką sytuację: dobrze oznaczamy trend wzrostowy i rynek zwyżkuje, poruszając się zgodnie z naszymi przewidywaniami. Ceny mogą gwałtownie poruszać się w ramach tej tendencji, notując lokalne ruchy w górę lub w dół. Jeśli zajmiemy długą pozycję na lokalnej górce, to mimo iż dobrze określiliśmy trend, możemy stracić pieniądze. Zanim rynek ponownie wzrośnie ponad naszą cenę zakupu może upłynąć sporo czasu, a nasza cierpliwość zapewne skończy się i zmusi nas do zamknięcia pozycji ze stratą.
Średnie kroczące Aby wygładzić trend rynkowy inwestorzy stosują średnie kroczące kursu. W czasie trendu wzrostowego średnia zwykle stabilnie rośnie, informując nas o kierunku tendencji. Dodatkowo, średnia stanowi zwykle istotny poziom wsparcia. W zależności od badanego trendu różne średnie tworzą poziomy wsparcia odpowiedniego dla siebie rzędu. I tak średnia 5-dniowa to wsparcie krótkoterminowe, a 20-dniowa - średnioterminowe. Odwrotnie wygląda sytuacja w czasie trendu spadkowego. Średnia zniżkuje i stanowi poziom oporu dla wzrostów kursu.
Po narysowaniu średniej kroczącej kursu uzyskujemy dwie ważne informacje. Po pierwsze, jaki jest kierunek trendu i po drugie - gdzie znajduje się wsparcie lub opór. Wtedy kolejnym krokiem jest ustalenie, jak daleko cena może oddalić się od analizowanego przez nas trendu. Do określenia tego elementu stosuje się właśnie wstęgi średnich ruchomych.
Rodzaje wstęg Koperty Technicy przez dziesiątki lat tworzyli nowe i udoskonalali stare narzędzia analityczne, m.in. opracowali kilka rodzajów wstęg średnich. Jednym z nich jest tzw. koperta (ang. envelope), czyli prosta wstęga średnich liczona jako stałe odchylenie procentowe od średniej. Na wykresie 1 widzimy wykres kontynuacyjny notowań kontraktów terminowych na indeks WIG20 (WIG20 futures) oraz kopertę liczoną jako 10-proc. odchylenie od 20-dniowej średniej kroczącej.