W analizie wykresów wyróżnia się dwie podstawowe formacje zapowiadające zakończenie spadków na rynku: odwróconą głowę z ramionami (jej pochodną jest potrójne dno) oraz podwójne dno. Obie należą do najczęściej spotykanych, najłatwiej rozpoznawalnych i najpewniejszych formacji. Z przeprowadzonych na polskim rynku akcji obserwacji wynika, że skuteczność tych charakterystycznych figur sięga ok. 70%.
Formacje w teorii Podstawowym warunkiem wystąpienia odwróconej głowy z ramionami lub podwójnego dna jest wcześniejsze istnienie trendu spadkowego. Na formację głowy z ramionami składają się trzy dna (rys. 1). W punkcie A trend zniżkujący przebiega zgodnie z oczekiwaniami i nie widać jeszcze żadnych oznak jego zakończenia. Ruch cen powinien być potwierdzany przez rosnący wolumen. Wzrosty do punktu B odbywają się przy zmniejszonej aktywności inwestorów, co wydaje się wskazywać, że mamy do czynienia jedynie z korektą wcześniejszego trendu.
Pierwsze oznaki słabnięcia niedźwiedzi pojawiają się w momencie spadku do punktu C. Wprawdzie ceny ustanawiają nowe minimum, ale nie jest ono potwierdzone przez obroty, które są niższe niż w punkcie A. Kolejnym ostrzeżeniem przed możliwością zmiany trendu jest wzrost cen do punktu D. W tym czasie zostaje przełamany opór, który wyznacza wierzchołek A. Zgodnie z zasadami analizy technicznej, poziom wcześniejszego dna powinien stanowić barierę dla ruchów korekcyjnych.
Następnie cena walorów spada do punktu E, położonego mniej więcej na poziomie pierwszej części formacji, ale już powyżej punktu C. W ten sposób otrzymujemy pierwszy sygnał płynący bezpośrednio z analizy trendu: na wykresie kursu pojawia się sekwencja położonych coraz wyżej dołków. Wprawdzie jeszcze nie mamy do czynienia z tendencją wzrostową, jednak nie możemy już mówić o rynku niedźwiedzia. Pełne ukształtowanie formacji następuje w momencie przełamania linii oporu biegnącej przez punkty B i D. Punkty C, D, E i F wyznaczają nowy trend, który ma kierunek wzrostowy.
Ostatnim elementem formacji (który jednak nie zawsze występuje) jest ruch powrotny. Powinien on odbywać się przy zmniejszonym wolumenie i nie przekraczać poziomu linii szyi. Jeśli ceny ponownie znajdą się poniżej wsparcia wyznaczanego przez punkty B i D, mamy do czynienia z załamaniem formacji, a to oznacza duże prawdopodobieństwo powrotu do tendencji spadkowej. Odmianą odwróconej głowy z ramionami jest potrójne dno, a różnica polega tylko na tym, że w tej drugiej formacji punkty A, C i E położone są na tym samym poziomie.