Z uwagi na swój specyficzny charakter day-trading wywołuje szeroką gamę emocji i przeżyć. I nic w tym dziwnego, notowania spółek zmieniają się przecież nieustannie w sposób dynamiczny i zazwyczaj trudny do przewidzenia.
Wtakich warunkach pracy day-trader przez cały czas stoi przed koniecznością podejmowania właściwych decyzji. Każdy błąd może go drogo kosztować, gdyż jego pozycje są zwykle wysoko "lewarowane". Jednak dzięki temu każda dobra transakcja daje możliwość osiągnięcia znacznego zysku.
Przygotowanie psychiczne day-tradera Przed przystąpieniem do spekulacji akcjami day-trader powinien odpowiedzieć sobie na następujące pytania: Co jest moją motywacją? Dlaczego chcę być day-traderem?
Oczywiście, celem każdego day-tradera jest osiąganie jak największych dochodów. Jednak same pieniądze nic tu jeszcze nie znaczą. Należy jasno sprecyzować, na co ewentualne zyski z tytułu wybitnie spekulacyjnego handlu akcjami mają być przeznaczone. Uświadomienie sobie celu tak ryzykownego i pochłaniającego czas zajęcia, jakim jest day-trading, jest dobrym fundamentem do rozpoczęcia przygotowania psychicznego.
Następnym krokiem powinno być przyswojenie pewnych zasad, jakimi day-trader będzie kierował się w swej pracy. Stosowanie rozsądnych zasad w praktyce wymaga jednak wysokiej samodyscypliny oraz bezwzględnego ich egzekwowania tak, by nie dać ponieść się emocjom.