Siła relatywna wykorzystywana jest najczęściej do określania, czy analizowane przez nas akcje prezentują się lepiej czy gorzej od całego rynku - jednym słowem porównujemy notowania pojedynczej spółki do indeksu. Ten sam wskaźnik siły relatywnej można z powodzeniem stosować do porównywania dwóch indeksów i tym samym wyboru rynku, który jest najsilniejszy.
Istota zjawiska starej i nowej gospodarki Postępująca globalizacja rynków finansowych oraz szybki rozwój nowych technologii powodują coraz łatwiejszy dostęp do informacji. Naturalną konsekwencją tych zjawisk jest nasilenie się na rynkach akcji zachowań stadnych, które najczęściej oznaczają naśladowanie rynku amerykańskiego. Od roku 1971 rynek ten został wzbogacony o segment Nasdaq, którego powstanie doprowadziło w latach 90. do upowszechnienia się poglądu o podziale gospodarki na starą i nową. Wraz z tą opinią rozpoczęła się eskalacja zjawiska polegającego na okresowym niedoważaniu w portfelach inwestycyjnych naprzemiennie spółek starej lub nowej gospodarki. Przybrał zatem na sile problem wyboru takich rynków, na których inwestycje kapitałowe powinny przynosić najwyższe zyski.
Do Polski zjawisko to dotarło na przełomie 1999 i 2000 roku i nawet gdyby traktować je jako jeden z kaprysów rynku kapitałowego, ignorowanie go mogło w znacznym stopniu uszczuplić wartość naszego portfela. Aby uniknąć strat oraz wykorzystać w maksymalnym stopniu pojawiające się trendy, warto zadać sobie pytanie: w jaki sposób skutecznie przewidywać zmiany trendu grup spółek starej i nowej ekonomii oraz odpowiednio do tego zmieniać strategię inwestycyjną.
Moim zdaniem, najlepszym "technicznym" sposobem przewidywania tych zmian jest zastosowanie wskaźnika siły relatywnej (Relative Strength Comparative) w połączeniu z klasyczną analizą techniczną.
System wyboru rynku - wskaźnik siły relatywnej w połączeniu z klasyczną analizą techniczną