Z Arjenem Pasma, zarządzającym funduszem ABN AMRO Behavioural Finance Fund w ABN AMRO Asset Management, rozmawia Dariusz Wieczorek
? Behawioralna teoria finansów staje się coraz bardziej popularna wśród specjalistów zarządzających aktywami. Jakie są przyczyny takiej tendencji? Czy ostatnio opublikowano nowe badania potwierdzające słuszność tej teorii? Czy nie jest to tylko moda?
? Poczynając od lat osiemdziesiątych coraz więcej naukowców zaczęło kwestionować powszechnie panujące założenie co do racjonalności rynku, argumentując, że należy wziąć pod uwagę również zachowania inwestorów. Behawioralna teoria finansów coraz bardziej zwraca również uwagę środowiska profesjonalnych inwestorów. Jedną z przyczyn rosnącego zainteresowania jest coraz większa liczba dowodów empirycznych na to, że portfele oparte na strategiach wykorzystujących tę teorię uzyskują stopy zwrotu lepsze niż rynek. Większość studiów naukowych koncentruje się na badaniach wyników strategii inwestycyjnych w opozycji do powszechnie panujących w danym okresie poglądów, które oparte są na akcjach typu value oraz akcjach nie cieszących się obecnie zainteresowaniem inwestorów1. Inne badania, takie jak przeprowadzone przez De Bondta i Thalera (1985,1987) oraz Chopry, Lakonishoka i Rittera (1992) traktują o niewspółmiernych reakcjach inwestorów na pojawiające się informacje.
Najnowszy przykład potwierdzający słuszność behawioralnej teorii finansów to wyniki funduszy behawioralnych ABN AMRO Asset Management (w których wartość zarządzanych aktywów przekracza 250 milionów euro), które, od chwili ich uruchomienia w kwietniu 1999 roku, uzyskały wyniki lepsze od ich stóp odniesienia o prawie 8 punktów procentowych.
Nie uważamy, że jest to moda jednego sezonu: inwestorzy będą zawsze zachowywać się w sposób, który można do pewnego stopnia uznać za irracjonalny. Na przykład: będą zawsze zbyt pewni swoich opinii na temat rynku lub zawsze będą niechętnie przyznawać się do popełnionych błędów. Oczywiście, zachowania ludzkie nie są stałe, ale zmieniają się w czasie. Jest to powód, dla którego ABN AMRO Asset Management skonstruowało i rozwinęło dynamiczny model, który bierze pod uwagę zmiany w zachowaniach inwestorów.