W ostatnim tekście znajdzie się test przykładowego systemu.
W gospodarce rynek kapitałowy odgrywa ogromną rolę. Pozwala ? z jednej strony ? gromadzić przedsiębiorstwom kapitały, dzięki emisjom np. akcji, a także ? z drugiej strony ? daje możliwość zarobku inwestorom.
Wielu inwestorów zdaje się jednak postrzegać możliwość obrotu akcjami i w ogóle wszelkimi instrumentami dostępnymi na rynku kapitałowym jako główną i podstawową przyczynę ich zainteresowania się tym rynkiem oraz angażowania na nim swoich środków finansowych. Przykładowo decyzja o zakupie akcji na rynku pierwotnym, której wynik jest bardzo ważny dla emitenta, jest tylko jedną z wielu innych, jakie podejmuje inwestor poszukujący optymalnej ? w danym okresie ? możliwości ulokowania kapitału. Rynek kapitałowy staje się miejscem pracy i zarazem polem walki, na którym wygrywa mądrzejszy, szybszy, silniejszy i sprytniejszy. Powstają rynki, gdzie to ?oderwanie od fundamentów? widać bardzo wyraźnie i gdzie przedsiębiorstwa nie liczą się już prawie w ogóle (przykładowo giełdy kontraktów terminowych, gdzie instrumentem bazowym są np. wartości poziomów temperatury czy ciśnienia).
Efektywne strategie działania na giełdzie papierów wartościowych są bardzo trudne do opracowania. Rynek papierów wartościowych jest wrażliwszy na bodźce niż inne rynki, a do tego jego reakcje są szybsze i bardziej nieproporcjonalne do pojawiających się impulsów. Inwestor giełdowy ma przed sobą trudne zadanie.
Istnieje wiele koncepcji strategii, która miałaby dać zwycięstwo na rynku kapitałowym. Jedną z nich prezentuje dr Alexander Elder. Według niego, inwestor powinien polegać jednocześnie na psychologii, analizie rynku i systemach transakcyjnych oraz na rygorystycznych metodach zarządzania pieniędzmi.
Psychologia daje możliwość badania i kontrolowania własnych emocji towarzyszących inwestowaniu, a także przewidywania reakcji tłumu na określone wiadomości. Analiza rynku pomaga określić, czy warto inwestować w dany rynek oraz czy warto zainteresować się spółką, m.in. z punktu widzenia analizy fundamentalnej. System transakcyjny określa, kiedy kupić i sprzedać dany papier wartościowy. Może on być oparty na różnych podstawach, choć głównie wykorzystuje zasady analizy technicznej. Rygorystyczny sposób zarządzania pieniędzmi pozwala na ograniczanie strat i na zwiększenie szans przetrwania na rynku. Alexander Elder nie wymienia tu analizy portfelowej, chociaż jej przydatność w skutecznym inwestowaniu jest niezaprzeczalna.