Praktyczne stosowanie teorii fal Elliotta

Aktualizacja: 06.02.2017 03:51 Publikacja: 15.09.2000 00:01

Teorii fal Elliotta nie można zaliczyć do automatycznych metod analitycznych,

tak jak np. wskaźnika MACD, gdzie przebicie linii równowagi oznacza sygnał kupna lub sprzedaży.

Głównym celem tej teorii jest poszukiwanie dwóch właściwych rozwiązań:

jednego przemawiającego za zwyżką i drugiego za zniżką.

Przy założeniu prawidłowości oznaczeń fal przez jakiś czas oba warianty

koegzystują i dają sygnały w tym samym ruchu,

np. fala piąta w jednym rozwiązaniu i fala B w drugim.

W czasie zgodnych ruchów indeksów powinniśmy dokonywać zakupów lub decydować się na sprzedaż akcji. Ważne też jest, aby dla każdego stopnia fal mieć dwa rozwiązania.

Na diagramie 1. mamy dwie możliwości rozwoju sytuacji: decyzje o zakupie powinny być podjęte na dnie fali A lub na dnie fali b. Dalszy ruch indeksu jest zależny od możliwości przebicia dna fali b. Przy pokonaniu tego poziomu wariant wzrostowy staje się automatycznie nieaktualny. Moment niepewności występuje na szczycie fali c w B ? aby zapobiec konsekwencjom ewentualnej zniżki, należy zredukować portfel, mimo że narażamy się na możliwość utraty części potencjalnych zysków w przypadku wystąpienia pozytywnego rozwoju wydarzeń (wzrostu indeksu).

Główne założenia

teorii fal Elliotta:

l akcje zwyżkują w 5 podstawowych falach impulsu. Oznacza się je kolejno: 1 (wzrost), 2 (spadek), 3 (wzrost), 4 (spadek), 5 (wzrost);

l ruch zniżkujący odbywa się 3 falami korygującymi. Oznacza się je kolejno: A (spadek), B (wzrost), C (spadek);

l czwarta fala nie powinna zachodzić na falę pierwszą, z wyjątkiem formacji rosnącego klina;

l trzecia fala nigdy nie jest najkrótszą falą impulsu, często zaś jest najdłuższa;

l jeśli wszystkie fale impulsu nie są równe, to co najmniej 2 z nich są równe pod względem długości i czasu trwania. Regułę tę potwierdza wystąpienie wydłużonej trzeciej fali;

l jeśli fale impulsu nie są równe, to najbardziej prawdopodobne jest to, że jedna będzie stanowiła 0,618 drugiej;

l czwarta fala korygująca ma tendencję do kończenia się na wysokości czwartej fali niższego stopnia;

l występujący trend może charakteryzować się różną mocą. Jego siłę określa wygląd fal korygujących podczas bessy. O normalnej sile świadczą zygzaki, o silnym rynku zaś występowanie nieregularnych fal płaskich, podwójnych i potrójnych trójek oraz trójkątów. Bardzo silny trend charakteryzują fale pędzące. Z kolei prawdopodobieństwo występowania słabego rynku jest związane z pojawieniem się złamanej 5 fali;

l zygzak fali korygującej składa się z konfiguracji 5?3?5 fal mniejszego stopnia;

l fale płaskie tworzą cykl 3?3?5. Szczyt fali B przypada na wysokości lub powyżej szczytu fali A, a fala C kończy się poniżej lub na wysokości dna fali A. Fale płaskie występują zazwyczaj przed lub po fali wydłużonej, przy czym im dłuższa jest fala płaska, tym wybicie z niej jest silniejsze. Na warszawskiej giełdzie często występują podwójne fale płaskie;

l odmianami fal płaskich są fale nieregularne. Wyróżnia się dwa ich podstawowe rodzaje. Pierwszy cechuje się tym, że szczyt fali B występuje powyżej szczytu fali A, a dno fali C poniżej dna fali A. Drugi rodzaj fali nieregularnej charakteryzuje się tym, że szczyt fali B znajduje się na poziomie szczytu fali A, a dno fali C jest powyżej dna fali A.

Jakie dane stosować

i czy każdy indeks

można analizować?

Do poszukiwania właściwych wariantów nie wystarczy analizowanie danych w ujęciu dziennym. Czasami może się okazać, że coś, co na wykresie dziennym wygląda na trójkę a, b, c, na wykresie godzinowym może być piątką.

Jak wynika z tego przykładu, trzeba uwzględniać dane o jeden lub dwa stopnie niższe niż podstawowy analizowany okres. Najkrótszy okres spotykany w analizach wynosi 2 minuty, następne to 10 i 60 minut i dalej dzienne, tygodniowe oraz miesięczne.

Teoria fal Elliotta sprawdza się głównie w analizie indeksów obejmujących duż jest wskazane do analizy indeksu WIG20 ze względu na to, że obejmuje on tylko część rynku. Można próbować porównywać sytuację indeksów na różnych giełdach, gdyż niejasności na jednej z nich można zweryfikować na innej, na której łatwiej zastosować oznaczenia elliottowskie.

Przykłady nieregularnych fal

i ich zastosowanie

w indywidualnej strategi

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos