Autor największą wagę przywiązuje do dywergencji wskaźnika i indeksu, i to zadanie w przypadku WIG-u jest realizowane prawidłowo. Podobnie jak oscylator A/D, również ten jest źródłem dywergencji w znaczących dla rynku momentach. Są one czytelne i na tyle częste, że wskaźnik można z powodzeniem stosować do gry o horyzoncie średnioterminowym. Można też używać tego oscylatora i kumulowanego 30-dniowego oscylatora A/D do wzajemnego potwierdzania sygnałów i dywergencji płynących z rynku. Jeżeli w przebiegu obu oscylatorów występują dywergencje, oznacza to, że poważna zmiana trendu ?wisi w powietrzu? ? wraz ze wszystkimi wynikającymi z tego faktu konsekwencjami dla inwestora. Uzyskany w ten sposób sygnał ma większą ?wagę? niż w przypadku rozpatrywania każdego z oscylatorów osobno.
W przypadku stosowania oscylatora jako samodzielnego narzędzia, by uniknąć ?wyrzucenia? z rynku z powodu przedwczesnych sygnałów poprawy lub osłabienia koniunktury, proponuję stosowanie filtru, polegającego na traktowaniu pierwszej dywergencji jako poważnego ostrzeżenia przed zmianą trendu, a podwójnej dywergencji jako sygnału do opuszczenia rynku lub przygotowania się do zajęcia pozycji przeciwnej do trendu, w jakim wystąpiły dywergencje.
W przypadku New York Composite Index, sytuacja jest znacznie trudniejsza. Dywergencje występują równie często, jak w przypadku WIG-u, jednak korekty, jakie po nich występują, są zwykle bardzo płytkie, co bardzo często naraża gracza na ?strząśnięcie? z rynku. Częstotliwość ich występowania stawia sens stosowania oscylatora w tej postaci pod znakiem zapytania.
Silne korekty następowały dopiero po wystąpieniu potrójnych dywergencji. Jeżeli brzmi to trochę niezrozumiale, to proszę przyjrzeć się wykresowi 3 i miejscom oznaczonym na nim jako 1, 2, 3, 4, 5, 6 i 7. Szczyt impulsu W został dwukrotnie niepotwierdzony, nim doszło do istotnej korekty.
Przy impulsie X było tak trzykrotnie, a po ruchu do punktu Y miały miejsce dwie dywergencje. Największy chaos powstał po wystąpieniu impulsu Z. Rynek kontynuował trend, robił to jednak tak chaotycznie i niezdecydowanie, że na dobrą sprawę nie można odebrać żadnych czytelnych syczterech złożonych dywergencjach! Tak skonstruowany oscylator jest obecnie zbyt czuły do wykrywania dywergencji.
Jedynymi sygnałami nie sprawiającymi problemów w okresie widocznym na wykresie 3 są dywergencje kończące trendy spadkowe. Po wystąpieniu każdej z nich trend spadkowy odwracał się.