Wskaźniki Sperandeo

Aktualizacja: 06.02.2017 03:51 Publikacja: 15.09.2000 00:01

Oscylator 5-dniowych różnic cen (ang. VIC 5 Day?s Price Disparity Oscillator)

to już trzeci i zarazem ostatni oscylator, jaki Victor Sperandeo opisuje

w wydanych w Polsce książkach Trader VIC i Trader VIC II.

Sperandeo jest jednym z najbardziej znanych spekulantów giełdowych w USA.

Jego wskaźniki można wykorzystać we własnej strategii inwestycyjnej.

O scylator ten to najbardziej złożony spośród tych, które stosuje i omawia w swych książkach Victor Sperandeo. Jednocześnie jest to wskaźnik, na którego interpretację autor poświęcił najmniej miejsca, ograniczając się do stwierdzenia, że ?wykres dziennych rezultatów (obliczeń oscylatora ? przyp. aut.) porównany do średniej przemysłowego indeksu Dow Jones pokazuje wiele znaczącą korelację pomiędzy zwrotami oscylatora i zwrotami dziennych cen zamknięcia indeksów akcji?.

Wskaźnik powstaje w sposób następujący: od ostatniej ceny zamknięcia odejmowana jest cena zamknięcia sprzed pięciu sesji. Do otrzymanej wartości dodawany jest rezultat identycznych obliczeń dla poprzednich dziewięciu sesji. W wyniku tego otrzymujemy dziesięciodniową kroczącą sumę pięciodniowych różnic cen.

Przy tworzeniu formuły do MetaStocka zastosowana jest funkcja ?Ref?, użyta już przy budowie oscylatora 7 kroków. I tak:

(C ? (Ref(CLOSE,-5)))

po czym zwiększa się krok o jeden w każdym następnym członie.

Oscylator w oryginalnym założeniu jest obliczany w oparciu o ceny zamknięcia indeksu New York Composite Index. Ponownie daje się tutaj we znaki brak indeksu opisującego zachowanie wszystkich papierów notowanych na naszej giełdzie. Obecnie indeksem o najszerszej bazie jest WIG i on też najlepiej oddaje zachowanie rynku. Na podstawie jego notowań został obliczony wskaźnik zaprezentowany na wykresie 2.

Autor największą wagę przywiązuje do dywergencji wskaźnika i indeksu, i to zadanie w przypadku WIG-u jest realizowane prawidłowo. Podobnie jak oscylator A/D, również ten jest źródłem dywergencji w znaczących dla rynku momentach. Są one czytelne i na tyle częste, że wskaźnik można z powodzeniem stosować do gry o horyzoncie średnioterminowym. Można też używać tego oscylatora i kumulowanego 30-dniowego oscylatora A/D do wzajemnego potwierdzania sygnałów i dywergencji płynących z rynku. Jeżeli w przebiegu obu oscylatorów występują dywergencje, oznacza to, że poważna zmiana trendu ?wisi w powietrzu? ? wraz ze wszystkimi wynikającymi z tego faktu konsekwencjami dla inwestora. Uzyskany w ten sposób sygnał ma większą ?wagę? niż w przypadku rozpatrywania każdego z oscylatorów osobno.

W przypadku stosowania oscylatora jako samodzielnego narzędzia, by uniknąć ?wyrzucenia? z rynku z powodu przedwczesnych sygnałów poprawy lub osłabienia koniunktury, proponuję stosowanie filtru, polegającego na traktowaniu pierwszej dywergencji jako poważnego ostrzeżenia przed zmianą trendu, a podwójnej dywergencji jako sygnału do opuszczenia rynku lub przygotowania się do zajęcia pozycji przeciwnej do trendu, w jakim wystąpiły dywergencje.

W przypadku New York Composite Index, sytuacja jest znacznie trudniejsza. Dywergencje występują równie często, jak w przypadku WIG-u, jednak korekty, jakie po nich występują, są zwykle bardzo płytkie, co bardzo często naraża gracza na ?strząśnięcie? z rynku. Częstotliwość ich występowania stawia sens stosowania oscylatora w tej postaci pod znakiem zapytania.

Silne korekty następowały dopiero po wystąpieniu potrójnych dywergencji. Jeżeli brzmi to trochę niezrozumiale, to proszę przyjrzeć się wykresowi 3 i miejscom oznaczonym na nim jako 1, 2, 3, 4, 5, 6 i 7. Szczyt impulsu W został dwukrotnie niepotwierdzony, nim doszło do istotnej korekty.

Przy impulsie X było tak trzykrotnie, a po ruchu do punktu Y miały miejsce dwie dywergencje. Największy chaos powstał po wystąpieniu impulsu Z. Rynek kontynuował trend, robił to jednak tak chaotycznie i niezdecydowanie, że na dobrą sprawę nie można odebrać żadnych czytelnych syczterech złożonych dywergencjach! Tak skonstruowany oscylator jest obecnie zbyt czuły do wykrywania dywergencji.

Jedynymi sygnałami nie sprawiającymi problemów w okresie widocznym na wykresie 3 są dywergencje kończące trendy spadkowe. Po wystąpieniu każdej z nich trend spadkowy odwracał się.

Pierwsza modyfikacja

Podejście proponowane dla WIG-u nie rozwiązuje więc problemu w przypadku NYSE Composite, związanego z częstym sygnalizowaniem lokalnych słabości rynku i traktowaniem pierwszej dywergencji jako sygnału ostrzegawczego, a kolejnej jako sygnału do zamknięcia pozycji lub zmiany jej na przeciwną w przypadku kontraktów terminowych.

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos