Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 13.11.2015 15:02 Publikacja: 13.11.2015 05:00
Piotr Zając
Foto: Archiwum
Ostatnie kilka odcinków „Profesjonalnego inwestora" poświęciliśmy tematyce finansów behawioralnych. Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę czytelników, jak istotne w procesie podejmowania decyzji finansowych są czynniki psychologiczne. Okazuje się bowiem, że w warunkach ryzyka ludzki mózg zachowuje się bardzo specyficznie – lubi działać na skróty (tzw. myślenie heurystyczne) i zniekształca ocenę rzeczywistości. Te mechanizmy mają często silne, ewolucyjne korzenie, dlatego bardzo trudno uchronić się przed ich negatywnym wpływem. Można go jednak ograniczyć.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Od strony fundamentalnej akcje spółek notowanych na GPW mimo wzrostów nie są drogie. WIG ma szanse dojść do magicznej bariery 100 tys. pkt, a nawet ją przebić o kilka procent pod pewnymi warunkami – mówi Sebastian Buczek, prezes i założyciel Quercus TFI.
Szybciej, prościej, bardziej dynamicznie – tego dziś oczekują klienci od branży leasingowej. Chodzi o błyskawiczne decyzje, minimalne formalności i pełną integrację usług finansowych.
Inwestorzy indywidualni na całym świecie trzymają się strategii długoterminowych, aby radzić sobie z zmiennością rynku. Podobne zachowania można zaobserwować także w Polsce: 52 proc. inwestuje w długim horyzoncie czasowym – na lata lub nawet dekady.
Przed nami prawdopodobnie kluczowe dni, jeśli chodzi o cła, którymi straszy amerykański prezydent. Inwestorzy na Starym Kontynencie wahali się dość długo, ale wreszcie uciekają od akcji w stronę obligacji.
– Amerykanie są dużym eksporterem rolnym, możliwe, że za chwilę będziemy oglądali sytuację odwrotną, że dojdą do tak wysokiego poziomu ceł, że zaczną na tym tracić i wtedy ta polityka będzie rewidowana – mówi Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolnego w Pekao.
Analitycy Goldman Sachs podwyższyli prognozę dla cen złota. Spodziewają się oni, że na koniec 2025 r. uncja kruszcu będzie kosztowała 3300 dolarów.
Na warszawskiej giełdzie wciąż mamy hossę pasjonatów. Liczę, że przebicie przez WIG 100 tys. pkt sprawi, że o rynku będzie mówiło się nie tylko w specjalistycznych mediach – mówi Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.
Stereotypowo większe ryzyko wiąże się z większą szansą na zysk. Z badań psychologicznych wśród praktyków wynika, że jest odwrotnie – mówi Inga Kowalewska, psycholog biznesu, wykładowczyni SWPS i Uniwersytetu Wrocławskiego.
W obecnych bardzo niepewnych czasach, targanych pandemią oraz wojną, inwestowanie może wydawać się jeszcze trudniejszą sztuką niż wcześniej. Czy na pewno?
Zasady funkcjonowania GPW są słabo znane. Rośnie jednak ogólna samoocena wiedzy ekonomicznej. Najbardziej znanym sposobem oszczędzania na emeryturę są PPK.
Coraz więcej firm z branży kosmicznej interesuje się debiutem na małym parkiecie. W przyszłości będą to ważni reprezentanci sektora spółek technologicznych?
Analitycy wskazują, że bitcoin nie jest bezpieczną przystanią, jak mogłoby się wydawać. Największe tokeny próbują odrobić poniedziałkowe straty, ale wielu jeszcze się to nie udało. Czynnik ryzyka nie zniknął.
Mimo że złoto wypracowało w tym roku ujemną stopę zwrotu, to popyt inwestorów dopisuje. Coraz bardziej popularną formą lokowania kapitału jest również zakup beczek whisky. Z jakim progiem wejścia trzeba się liczyć?
Większość bezpieczniejszej oferty TFI w tym roku jest pod kreską i oczywiście przegrywa z inflacją. Jest jednak grono produktów, które przyniosły nominalne zyski uczestnikom.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas