Popandemiczny (?) krajobraz

Ostatnie tygodnie przyniosły uspokojenie sytuacji związanej Covid-19, dzięki któremu emitenci mogą z większym optymizmem spojrzeć w przyszłość.

Publikacja: 12.06.2021 14:52

Magdalena Raczek-Kołodyńska, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, koordynator pro

Magdalena Raczek-Kołodyńska, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, koordynator projektu „AKADEMIA PARKIETU dla zaawansowanych inwestorów i emitentów"

Foto: materiały prasowe

Czy nadchodzi popandemiczna rzeczywistości, tego w pełni nie wiemy, ale wiemy na pewno, że pandemia przyspieszyła o kilkanaście lat zmiany w niektórych obszarach prowadzenia działalności i te zmiany już z nami zostaną. Chociaż zmiany, wymuszone sytuacją nastąpiły dynamicznie i zostały szybko zaimplementowane, teraz nadszedł czas, aby dokonać rewizji i na spokojnie przeanalizować, czy wszystkie procesy w organizacji są dobrze ułożone.

Jak wynika z przeprowadzonego przez Pracuj.pl badania „Rok nowej normalności" 75,5 proc. ankietowanych nie ma chęci wracać po pandemii do biur i woli przejść na system hybrydowy. System, w którym pracownik część czasu przebywa w biurze, a w wybrane dni pracuje z domu, może przynieść korzyści zarówno pracodawcy, jak i pracownikom. Natomiast wdrożenie tego systemu wymaga dogłębnej analizy ryzyka po stronie pracodawcy, stworzenia odpowiednich procedur i efektywnego komunikowania ich pracownikom.

Niezwykle ważną kwestią jest uregulowanie systemu czasu pracy. Jeżeli nie możemy w przypadku wszystkich pracowników przejść na zadaniowy system rozliczania pracy, należy dokładnie monitorować czas rozpoczęcia i zakończenia dnia pracy. W innym przypadku, jeżeli pracownik wysyła maile od godzin wczesnoporannych do późnowieczornych, może żądać wypłaty nadgodzin, mimo że w rzeczywistości część dnia pracy poświecił na aktywności domowe. Przy zadaniowym systemie pracy pracodawca również musi monitorować, czy powierzone zadania nie zajmują pracownikowi więcej czasu, niż wynika to z przepisów prawa. W przypadku braku takich potwierdzeń również musi się liczyć z roszczeniami ze strony pracowników.

Nie można zapomnieć o weryfikacji bezpieczeństwa cyfrowego pracy zdalnej. W marcu 2020 roku przejście na pracę zdalną odbyło się w trybie „pospolitego ruszenia" – celem nadrzędnym stało się zapewnienie ciągłości biznesowej. Ponad rok doświadczeń w formule pracy zdalnej zobowiązuję każdą firmę do weryfikacji, czy procedury bezpieczeństwa cyfrowego są przestrzegane. Należy się zastanowić, czy na pewno w warunkach domowych pracownicy pamiętają o zasadach RODO? Czy miejsce pracy zdalnej zawsze oznacza miejsce zamieszkania pracownika, a nie przypadkową lokalizację, gdzie akurat pracownikowi wygodnie być w danym momencie? Na te wszystkie pytania (i wiele kolejnych dotyczących organizacji pracy zdalnej) spółka powinna sobie odpowiedzieć i stworzyć przejrzyste procedury, które będą znane i przestrzegane przez pracowników.

Wychodzenie z pandemii mocno wiąże się z tematem szczepień, który budzi sporo niejasności w obszarze praw i możliwości pracodawców. Pracodawcy mogą organizować punkt szczepień na terenie zakładu pracy, natomiast tylko w określonych sytuacjach mogą wymagać od pracowników zaszczepienia się. Obciążone ryzykiem jest również zachęcanie pracowników do szczepień. Dużo kontrowersji budzi możliwość przetwarzania danych pracownika o fakcie szczepienia czy też różnicowanie warunków pracy pracowników zaszczepionych i niezaszczepionych.

Oprócz zadań związanych z pandemią na emitentów czekają również wyzwania natury legislacyjnej. Po pięciu latach dokonano rewizji dobrych praktyk spółek notowanych na GPW. Nowe zasady wejdą w życie 1 lipca 2021 r., a pierwsze raporty dotyczące stosowania DPSN 2021 spółki będą musiały opublikować do końca lipca. Zgodnie z nowymi dobrymi praktykami spółki po raz pierwszy będą musiały m.in. informować o różnorodności w składzie władz spółki czy uwzględnianiu czynników ESG w swojej strategii biznesowej. Natomiast największym przełomem nie będzie treść nowych zasad, a sposób, w jaki inwestorzy będą mogli analizować raporty ze stosowania DPSN. Narzędzie, które zostanie udostępnione przez giełdę, pozwoli na porównywanie spółek pod kątem stopnia przestrzegania DPSN, co na pewno wzmocni zainteresowanie inwestorów tym tematem.

Tematyka ESG jest ujęta nie tylko w nowych dobrych praktykach, ale przede wszystkim w szeregu regulacji unijnych, które wymuszą na spółkach giełdowych w sposób pośredni (poprzez konieczność raportowania instytucjom finansowym) lub bezpośredni (projekt CSRD; prace nad europejskim standardem raportowania niefinansowego) bardzo szczegółowe ujawnienia z zakresu zrównoważonego rozwoju. To od poziomu raportowania przez emitenta kwestii zrównoważonego rozwoju może za kilka lat zależeć zainteresowanie inwestorów, klientów, a także dostęp do finansowania.

O powyżej wymienionych tematach będą Państwo mogli przeczytać w niniejszej publikacji. Znajdą Państwo również odpowiedzi na pytania: Jak zabezpieczyć tajemnicę przedsiębiorstwa i prawa własności intelektualnej? Jakie są najefektywniejsze sposoby zatrudniania kary menedżerskiej? Jak przekonać sygnalistów, aby wybrali, raportując, kanały wewnętrzne? Jakie są uprawnienia UOKiK w walce z przedsiębiorcami naruszającymi interesy konsumentów?

Życzę udanej lektury!

Inwestycje
Kuczyński z DI Xelion: Polskie aktywa w styczniu odżyły
Inwestycje
Potrzebujemy więcej różnorodności we władzach spółek
Inwestycje
Czas rozbić szklany sufit
Inwestycje
Polacy pod prąd globalnym trendom: stawiają na Nvidię
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Inwestycje
Daniel Kostecki, CMC Markets: Za wcześnie, by mówić o przełomie na GPW
Inwestycje
Ceny ropy w 2025 r.: Citibank podwyższa prognozę, EIA obniża