Czy nadchodzi popandemiczna rzeczywistości, tego w pełni nie wiemy, ale wiemy na pewno, że pandemia przyspieszyła o kilkanaście lat zmiany w niektórych obszarach prowadzenia działalności i te zmiany już z nami zostaną. Chociaż zmiany, wymuszone sytuacją nastąpiły dynamicznie i zostały szybko zaimplementowane, teraz nadszedł czas, aby dokonać rewizji i na spokojnie przeanalizować, czy wszystkie procesy w organizacji są dobrze ułożone.
Jak wynika z przeprowadzonego przez Pracuj.pl badania „Rok nowej normalności" 75,5 proc. ankietowanych nie ma chęci wracać po pandemii do biur i woli przejść na system hybrydowy. System, w którym pracownik część czasu przebywa w biurze, a w wybrane dni pracuje z domu, może przynieść korzyści zarówno pracodawcy, jak i pracownikom. Natomiast wdrożenie tego systemu wymaga dogłębnej analizy ryzyka po stronie pracodawcy, stworzenia odpowiednich procedur i efektywnego komunikowania ich pracownikom.
Niezwykle ważną kwestią jest uregulowanie systemu czasu pracy. Jeżeli nie możemy w przypadku wszystkich pracowników przejść na zadaniowy system rozliczania pracy, należy dokładnie monitorować czas rozpoczęcia i zakończenia dnia pracy. W innym przypadku, jeżeli pracownik wysyła maile od godzin wczesnoporannych do późnowieczornych, może żądać wypłaty nadgodzin, mimo że w rzeczywistości część dnia pracy poświecił na aktywności domowe. Przy zadaniowym systemie pracy pracodawca również musi monitorować, czy powierzone zadania nie zajmują pracownikowi więcej czasu, niż wynika to z przepisów prawa. W przypadku braku takich potwierdzeń również musi się liczyć z roszczeniami ze strony pracowników.
Nie można zapomnieć o weryfikacji bezpieczeństwa cyfrowego pracy zdalnej. W marcu 2020 roku przejście na pracę zdalną odbyło się w trybie „pospolitego ruszenia" – celem nadrzędnym stało się zapewnienie ciągłości biznesowej. Ponad rok doświadczeń w formule pracy zdalnej zobowiązuję każdą firmę do weryfikacji, czy procedury bezpieczeństwa cyfrowego są przestrzegane. Należy się zastanowić, czy na pewno w warunkach domowych pracownicy pamiętają o zasadach RODO? Czy miejsce pracy zdalnej zawsze oznacza miejsce zamieszkania pracownika, a nie przypadkową lokalizację, gdzie akurat pracownikowi wygodnie być w danym momencie? Na te wszystkie pytania (i wiele kolejnych dotyczących organizacji pracy zdalnej) spółka powinna sobie odpowiedzieć i stworzyć przejrzyste procedury, które będą znane i przestrzegane przez pracowników.
Wychodzenie z pandemii mocno wiąże się z tematem szczepień, który budzi sporo niejasności w obszarze praw i możliwości pracodawców. Pracodawcy mogą organizować punkt szczepień na terenie zakładu pracy, natomiast tylko w określonych sytuacjach mogą wymagać od pracowników zaszczepienia się. Obciążone ryzykiem jest również zachęcanie pracowników do szczepień. Dużo kontrowersji budzi możliwość przetwarzania danych pracownika o fakcie szczepienia czy też różnicowanie warunków pracy pracowników zaszczepionych i niezaszczepionych.