Jesień w sklepach pod znakiem rosnących cen

We wrześniu w sklepach było drożej o 4,9 proc. niż przed rokiem. I to nie koniec podwyżek. Coraz droższe będą m.in. owoce i warzywa.

Publikacja: 09.10.2024 06:00

Jesień w sklepach pod znakiem rosnących cen

Foto: Adobe Stock

Po wzroście cen w sierpniu o 4,3 proc., we wrześniu były one o 4,9 proc. wyższe niż przed rokiem – wynika z cyklicznego badania „Indeks cen detalicznych” autorstwa UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Eksperci już wcześniej przewidywali, że tempo wzrostu cen we wrześniu zbliży się do 5 proc., co jest również efektem powodzi i ekstremalnych zjawisk pogodowych sprzed kilku tygodni.

Na zmianę cen w sklepach ma wpływ nie tylko odmrożenie VAT, ale też inne czynniki. – To również koniec lata, co powoduje koniec sezonu na tańsze owoce i warzywa, ale także wzrost kosztów związanych z ogrzewaniem – wskazuje dr Anna Semmerling, ekspertka Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku. – W lipcu nastąpiła również podwyżka minimalnego wynagrodzenia, co ma swoje odzwierciedlenie w decyzjach kosztowych przedsiębiorstw w kolejnych miesiącach.

10,8 %

w skali roku wyniósł we wrześniu wzrost cen warzyw. A zdaniem ekspertów to nie koniec podwyżek cen w tej kategorii, co jest efektem m.in. powodzi.

We wrześniu z 17 monitorowanych kategorii 12 wykazało jednocyfrowy wzrost, do tego dwie zaliczyły dwucyfrowe podwyżki. Tym razem na pierwszej pozycji w rankingu drożyzny znalazły się warzywa ze średnim wzrostem 10,8 proc. r./r, kolejne były owoce z 10,1 proc. oraz napoje, droższe 9,6 proc. niż przed rokiem.

– Zmiany cen warzyw uzależnione są od warunków pogodowych w trakcie roku oraz podlegają wahaniom sezonowym – zauważa dr Rafał Koczkodaj z WSB Merito. – Na wzrost cen warzyw we wrześniu wpływ miała również powódź. Zniszczone zostało około 25 tys.ha terenów z produkcją roślinną – dodaje.

– Wzrost cen będzie odczuwalny w owocach i warzywach, na które skończył się sezon, ale jak pokazują obecne tendencje, również w produktach tłuszczowych, które po raz kolejny zaczynają odnotowywać zwyżki – twierdzi dr Anna Semmerling. – Inne kategorie też będą drożały, chociażby ze względu na wzrost cen rachunków za energię.

Niemniej efekty ekstremalnych zjawisk pogodowych są nieuniknione. – Takie sytuacje kryzysowe mają ogromny wpływ na całą gospodarkę, w tym branżę handlową, m.in. z uwagi na zaburzenia w łańcuchu logistycznym, zniszczone zakłady produkcyjne czy uprawy – mówi Łukasz Janota, dyrektor ds. promocji w Aldi Polska. – Ale dzisiaj jesteśmy świadkami wielu różnych wydarzeń, które wpływają na kształtowanie się cen – od rosnących cen surowca na rynku mleka, przez problemy z dostępnością owoców cytrusowych, aż do rosnących kosztów mediów.

Handel i konsumpcja
Zyski wyzwaniem w e-handlu odzieżą
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Handel i konsumpcja
Allegro otwiera dla sprzedawców B2B rynek czeski
Handel i konsumpcja
Ruszyło duże IPO spółki Studenac. Co trzeba wiedzieć o ofercie
Handel i konsumpcja
Są trzy nowe rekomendacje dla Żabki. Akcje wreszcie drożeją
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Handel i konsumpcja
Studenac odsłonił karty. Rusza z IPO
Handel i konsumpcja
Kurs Żabki szuka dna