Kolastyna zleci produkcję innym

Producent kosmetyków zmienia strategię. Zamierza też pojawić się w nowym segmencie rynku i kolejnych krajach

Publikacja: 04.06.2009 08:39

Aleksander Siuda, prezes Grupy Kolastyna

Aleksander Siuda, prezes Grupy Kolastyna

Foto: Archiwum

O 20 proc. mają w tym roku spaść koszty Grupy Kolastyna w wyniku działań restrukturyzacyjnych. W 2010 r. przewidywana jest ich obniżka o kolejne 16 proc. Aleksander Siuda, prezes spółki, informuje, że celem jest osiągnięcie w tym roku dodatniego wyniku netto (w 2008 r. miała niemal 10 mln zł straty, przy 83,7 mln zł przychodów).

[srodtytul]Zmiana strategii[/srodtytul]

Dotychczas Kolastyna prowadziła działalność sprzedażowo-produkcyjną. Postanowiła jednak zmienić strategię. Logistyką oraz magazynowaniem jej wyrobów zajmie się Wincanton. Produkcja zostanie zaś zlecona czterem podmiotom zewnętrznym (będą to Laboratoire L’ideal Parisien, Laboratorium Kosmetyczne Malwa, Miracan i MPS International Ltd).

Kolastyna wycofuje się też z produkcji na zlecenie innych spółek. Wykorzystywane przez nią do tej pory maszyny i urządzenia przejęte zostaną przez firmy, którym zleci produkcję. Spółka zbyła teren, na którym mieściła się fabryka w Krakowie. Na sprzedaż wystawiła też magazyn w Łodzi. Siuda liczy na to, że transakcję uda się zrealizować jeszcze w tym roku.

Prezes Kolastyny informuje, że zmiana strategii nie powinna doprowadzić do drastycznego spadku jej przychodów. Ma się za to przełożyć na poprawę rentowności operacyjnej i netto. Pociągnie za sobą także konieczność redukcji zatrudnienia. Zarząd negocjuje ze związkami zawodowymi warunki zwolnień grupowych, które obejmą 93 osoby. Kolastyna planuje utworzenie rezerwy na odprawy dla zwalnianych (ostatnie wypłaty planowane są na koniec III kwartału).

[srodtytul]Nowe rynki i produkty[/srodtytul]

Kolastyna zamierza pojawić się w segmencie kosmetyków naturalnych i dermokosmetyków. Ich opracowaniem zajmie się powołana 1 czerwca firma Bioniq. Institue of Skin Care Technology, której 45 proc. udziałów należy do giełdowej spółki. Kierowana przez Siudę firma przygotowuje się też do wejścia na rynek w basenie Morza Czarnego z kosmetykami do opalania. Zainteresowana jest przede wszystkim Bułgarią, Rumunią i Ukrainą.

Handel i konsumpcja
Auto Partner celuje w rynki zagraniczne
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Handel i konsumpcja
ABB w Allegro. Co widać między wierszami?
Handel i konsumpcja
Piąte ABB w Allegro. To dobra czy zła wiadomość?
Handel i konsumpcja
Dino Polska wróciło i będzie się trzymać dwucyfrowego tempa wzrostu
Handel i konsumpcja
Analityk o Wittchenie: symboliczna dywidenda
Handel i konsumpcja
Amica: Przychody w dół, rentowność w górę