Na Zachodzie rośnie popyt na produkty Amiki

Silne euro oraz wzrost zainteresowania zachodnioeuropejskich odbiorców tańszymi wyrobami dobrej jakości powoduje, że Amica i inni eksporterzy obserwują wzrost popytu na artykuły produkowane nad Wisłą

Publikacja: 09.07.2009 08:06

Wojciech Antkowiak, wiceprezes Amiki, liczy, że popyt na wyroby spółki w strefie euro nadal będzie r

Wojciech Antkowiak, wiceprezes Amiki, liczy, że popyt na wyroby spółki w strefie euro nadal będzie rósł.

Foto: GG Parkiet, Anna Węglewska aw Anna Węglewska

Amica Wronki ma na rynkach Europy Zachodniej coraz lepsze wyniki i to mimo występującego tam kryzysu. – W samej tylko Wielkiej Brytanii sprzedaż w pierwszym półroczu wyniosła blisko 5 mln euro (22 mln zł), czyli tyle, co w całym 2008 r. Sądzę, że ten trend utrzyma się i osiągniemy w tym roku około 10 mln euro przychodów – informuje Wojciech Antkowiak, wiceprezes przedsiębiorstwa.

Dodaje, że tamtejsi konsumenci poszukują towarów o wysokiej jakości, ale tańszych od tych, których używali dotychczas. Tę szansę wykorzystuje właśnie polska spółka, proponując szeroki asortyment dużego AGD (m.in. pralki, lodówki, kuchenki) po przystępnych cenach. Sprzedaż rośnie też dzięki dobrze rozwiniętym kanałom dystrybucji. Podobne tendencje jak w Wielkiej Brytanii można dziś obserwować w Niemczech, drugim po Rosji najważniejszym dla Amiki rynku zagranicznym. Spółka nie podaje jednak szczegółowych danych. Wiadomo natomiast, że w ubiegłym roku osiągnęła nad Renem i Łabą 172 mln zł przychodów, co stanowiło 14 proc. jej obrotów ogółem.

[srodtytul]Segment ekonomiczny[/srodtytul]

Na rynkach zachodnioeuropejskich lepsze niż przed rokiem wyniki, w tym zwłaszcza marże, osiągają też inne giełdowe firmy. Prezes Zelmera Janusz Płocica informuje o rekordowej rentowności sprzedaży, do czego przyczyniają się nie tylko zmiany w preferencjach klientów, ale i słaby złoty. Zarząd tej firmy liczy, że w kolejnych miesiącach będzie jeszcze lepiej, gdyż w wielu krajach popyt na małe AGD (m.in. odkurzacze, sprzęt kuchenny, żelazka) spadł już do tak niskiego poziomu, że teraz może już tylko rosnąć. Co więcej, obecnie w magazynach nie ma prawie wcale zapasów, a to oznacza konieczność ich uzupełnienia.

O korzystnym wpływie kursu euro na sprzedaż opon mówi z kolei prezes Dębicy Jacek Pryczek. Dodaje też jednak, że eksport rośnie również ze względu na większe zainteresowanie zachodnioeuropejskich odbiorców wyrobami z segmentu ekonomicznego, w którym Dębica ma dobrą renomę.

O lepszych wynikach, zwłaszcza na niemieckim rynku, prawdopodobnie będzie mógł wkrótce poinformować producent mebli – Forte. Firma ma w niższym segmencie tamtejszego rynku mocną pozycję, co oznacza, że na zmianach preferencji konsumentów powinna zyskiwać. Na silnym euro już zyskał słupski producent opakowań plastikowych Plast-Box, który połowę przychodów uzyskuje na Zachodzie. Wprawdzie w pierwszym półroczu spółka wypracowała podobne co rok wcześniej przychody, ale miała zysk, a przed rokiem – stratę (czytaj też str. 7).

[srodtytul]Na Wschodzie spadki[/srodtytul]

Polskie firmy nie wszędzie jednak pozyskują nowych klientów. Kłopotów przysparza im sytuacja na Wschodzie, gdzie niektóre lokują poważną część produkcji, nierzadko większą niż na Zachodzie.

– Spadek sprzedaży na rynkach Europy Wschodniej zauważyliśmy już jakiś czas temu, w związku z czym mieliśmy wystarczającą ilość czasu, by przygotować odpowiedni budżet, który uwzględniał nową, skomplikowaną sytuację gospodarczą w tych krajach. Teraz, z perspektywy czasu mogę stwierdzić jedynie, że konsekwentnie realizujemy przyjęty wcześniej plan – mówi wiceprezes Antkowiak z Amiki.

Sama spółka również ogranicza aktywność na Wschodzie, gdyż część jej kontrahentów ma problemy ze sfinansowaniem zakupów. Co więcej, w niektórych krajach nastąpił drastyczny spadek popytu w ogóle. Dotyczy to nie tylko branży AGD.

[srodtytul]Większy udział w Polsce[/srodtytul]

Słabsze zainteresowanie dużym AGD widoczne jest również w Polsce. W kwietniu i maju popyt na nie spadł o 4,4 proc. W tym czasie Amika zanotowała jednak wzrost udziału w rynku do prawie 16 proc. (o 1,1 pkt proc.). Dlaczego? W jej ofercie znalazły się nowe wyroby, które zostały dobrze przyjęte przez klientów.

Handel i konsumpcja
Auto Partner celuje w rynki zagraniczne
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Handel i konsumpcja
ABB w Allegro. Co widać między wierszami?
Handel i konsumpcja
Piąte ABB w Allegro. To dobra czy zła wiadomość?
Handel i konsumpcja
Dino Polska wróciło i będzie się trzymać dwucyfrowego tempa wzrostu
Handel i konsumpcja
Analityk o Wittchenie: symboliczna dywidenda
Handel i konsumpcja
Amica: Przychody w dół, rentowność w górę