– Sporządzenie na chwilę obecną rzetelnego planu restrukturyzacji jest, w ocenie zarządcy, niemożliwe i niecelowe, ponieważ zawarcie układu w toku postępowania restrukturyzacyjnego, a następnie jego wykonanie, nie wydaje się możliwe – pisze Mirosław Możdżeń, zarządca sądowy spółki, w raporcie bieżącym na stronie internetowej ZMHK. Możdżeń miał też zwracać uwagę sądu na przesłanki do umorzenia przyspieszonego postępowania układowego.
Jego zdaniem utrudnienia w przejmowaniu zarządu czy zajęcie dokumentacji spółki przez CBŚ i KAS wskazują, że ewentualny układ nie będzie wykonany.
Możdżeń nie odpowiedział na pytania redakcji o główne przeszkody restrukturyzacji, a także o planowane następne kroki.
Zapytaliśmy więc doradcę restrukturyzacyjnego, jakie scenariusze są możliwe w sytuacji, gdy sam zarządca sądowy rekomenduje umorzenie postępowania układowego.
– Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie, czy opinia zarządcy wyrażona w raporcie bieżącym koresponduje z wnioskiem, który poszedł do sądu – zauważa Wojciech Bokina, radca prawny, partner w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy. Zauważa, że jeśli zarządca faktycznie złoży wniosek o umorzenie postępowania, sąd może albo przychylić się do wniosku zarządcy i umorzyć postępowanie układowe, albo odrzucić wniosek i wtedy postępowanie toczy się dalej.