ZM Henryk Kania: Restrukturyzacja zakładów się oddala

Zarządca sądowy Zakładów Mięsnych Henryk Kania stracił wiarę w szanse zrestrukturyzowania zakładów i zrezygnował z prób stworzenia planu.

Publikacja: 05.11.2019 05:10

ZM Henryk Kania: Restrukturyzacja zakładów się oddala

Foto: materiały prasowe

– Sporządzenie na chwilę obecną rzetelnego planu restrukturyzacji jest, w ocenie zarządcy, niemożliwe i niecelowe, ponieważ zawarcie układu w toku postępowania restrukturyzacyjnego, a następnie jego wykonanie, nie wydaje się możliwe – pisze Mirosław Możdżeń, zarządca sądowy spółki, w raporcie bieżącym na stronie internetowej ZMHK. Możdżeń miał też zwracać uwagę sądu na przesłanki do umorzenia przyspieszonego postępowania układowego.

Jego zdaniem utrudnienia w przejmowaniu zarządu czy zajęcie dokumentacji spółki przez CBŚ i KAS wskazują, że ewentualny układ nie będzie wykonany.

Możdżeń nie odpowiedział na pytania redakcji o główne przeszkody restrukturyzacji, a także o planowane następne kroki.

Zapytaliśmy więc doradcę restrukturyzacyjnego, jakie scenariusze są możliwe w sytuacji, gdy sam zarządca sądowy rekomenduje umorzenie postępowania układowego.

– Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie, czy opinia zarządcy wyrażona w raporcie bieżącym koresponduje z wnioskiem, który poszedł do sądu – zauważa Wojciech Bokina, radca prawny, partner w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy. Zauważa, że jeśli zarządca faktycznie złoży wniosek o umorzenie postępowania, sąd może albo przychylić się do wniosku zarządcy i umorzyć postępowanie układowe, albo odrzucić wniosek i wtedy postępowanie toczy się dalej.

Dłużnik może złożyć zażalenie na umorzenie postępowania. Możliwy jest jednak inny scenariusz – zamiast zażalenia dłużnik może złożyć uproszczony wniosek o ogłoszenie upadłości, a do niego dołączyć wniosek o zatwierdzenie sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa (tzw. pre-pack) ze wskazaniem inwestora, ceny oraz zakresu przedsiębiorstwa, które miałoby być objęte pre-packiem. Środki ze zbycia zasilają wtedy masę upadłości i służą zaspokojeniu wierzycieli. Ogłoszenie upadłości i cenę zbycia musi zatwierdzić sąd. – Przy czym nie można wykluczyć sytuacji, że określony wierzyciel Zakładów, składając wniosek prepackowy, jako inwestora wskaże konkurenta ZM HK – mówi Bokina.

W takim wypadku najprawdopodobniej nabywcą będzie Cedrob, który w ubiegłą środę podpisał umowę dzierżawy części ZMHK, zobowiązał się przy tym do poddania się egzekucji i wydania przedmiotu dzierżawy po rozwiązaniu umowy i zapłaty czynszu i innych zobowiązań do 3,6 mln zł.

UOKiK wydał 30 października zgodę na koncentrację w postaci umowy dzierżawy. Umowę będzie w imieniu Cedrobu wykonywać jego spółka – Gobarto. Koszty przejęcia biznesu Cedrob wycenia na ponad 250 mln zł.

Notowania akcji na stronie:

www.parkiet.com/spolka/zaklady_miesne_henryk_kania

Handel i konsumpcja
Polska czekoladą stoi
Handel i konsumpcja
Walka o Kernel. Jakie są możliwe scenariusze?
Handel i konsumpcja
CCC odwołuje IPO Modivo. Kurs w górę po wynikach
Handel i konsumpcja
CCC odwołało debiut Modivo na GPW. Akcje zyskują po wstępnych wynikach kwartału
Handel i konsumpcja
Politycy zapomnieli o Kernelu
Handel i konsumpcja
Wittchen wychodzi górą z kanału