Tegoroczne wyniki ukraińskich spółek rolnych okazały się być dobre, a pozytywne nastawienie inwestorów odzwierciedla m.in. rosnący o ponad 50 proc. w tym roku indeks WIG-Ukraina. Co pomogło w osiągnięciu wyników i jak wyglądają perspektywy na przyszłość?
Wyniki pod lupą
Największą spółką odpowiadającą za ponad 40-proc. udział we wspomnianym indeksie jest Kernel, który wyniki po 2021 roku obrotowym pokaże 4 października. Te opublikowane dotychczas dotyczące produkcji okazały się być dobre, co potwierdzają analitycy. Względem ubiegłego roku najlepiej pokazał się II kw. (okres październik–grudzień), kiedy to spółka przetworzyła o 5 proc. więcej oleju słonecznikowego niż w analogicznym okresie 2020 roku obrotowego oraz zwiększyła sprzedaż oleju słonecznikowego o 23 proc. W osiągnięciu wyników pomógł wtedy przede wszystkim zakład do przerobu nasion oleistych uruchomiony przez współpracującą firmę oraz efekt niskiej bazy. Ostatecznie produkcja i sprzedaż oleju w 2021 roku obrotowym skurczyła się względem ubiegłego roku o odpowiednio 7 proc. i 10 proc. Patrząc na pozostałą działalność, widać przede wszystkim znaczący, bo 22- proc., skok eksportu. Jest to efekt ukończonego nowego terminala w Czarnomorsku.
Po dziewięciu miesiącach 2021 roku obrotowego (okres lipiec–marzec) firma zwiększyła swoje przychody o 37 proc. względem poprzedniego roku, do niemal 4 mld dolarów. Zysk netto zwiększył się o około 360 proc., do 348 mln dolarów. Co warto podkreślić, spółka zmniejszyła zadłużenie o 20 proc., do ponad 1 mld dolarów.
Najbliższe lata mogą okazać się dla akcjonariuszy Kernela bardzo zyskowne. Pod koniec lipca WZA spółki upoważniło zarząd do przeprowadzenia skupu do 19,2 mln akcji własnych. W tym celu utworzono rezerwę o wartości 250 mln dolarów. Pierwszy buy back ponad 3,2 mln akcji po cenie 60 zł już został zakończony. Przyjmowanie ofert trwało od 8 do 15 września.
Znaczącym podmiotem w WIG-Ukraina jest również IMC. Firma rolna wypracowała w I półroczu tego roku 84,8 mln dolarów przychodów, o 6 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zysk netto wzrósł o 189 proc., do 77,4 mln dolarów. Dopisał także okres żniw zbóż ozimych, w trakcie których zbiory sięgnęły 122 tys. ton, co jest wynikiem zbliżonym do tego z 2020 r. Nadchodzący sezon zbiorów słonecznika i kukurydzy spółka postrzega dobrze. – Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia zbiorów słonecznika i kukurydzy. Jesteśmy również na początku sezonu siewnego 2021 r. dla pszenicy ozimej. Warunki do żniw i siewu są sprzyjające – obecnie mamy umiarkowanie ciepłą pogodę z wystarczającą ilością opadów, więc sądzimy, że zmieścimy się w zaplanowanych ramach czasowych obu operacji polowych. W pierwszej dekadzie października zakończymy siew pszenicy ozimej, a w drugiej dekadzie listopada zbiór słonecznika i kukurydzy – wyjaśnił Alex Lissitsa, prezes IMC.