W zeszłym roku globalne możliwości produkcyjne przemysłu chemicznego w wytwórstwie poliolefin sięgnęły ok. 90 mln ton. Aż 58% wyprodukowanych chemikaliów przypadało na 11 największych koncernów z branży, w tym pierwsza trójka wytworzyła prawie 30%.
Największym globalnym producentem poliolefin jest firma Basell z Holandii, produkująca rocznie ok. 9,9 mln ton tych wyrobów. Drugie miejsce zajmuje amerykański koncern Dow Chemicals, z roczną produkcją na poziomie ok. 8,6 mln ton poliolefin rocznie. Koncentruje się on głównie na wytwarzaniu polietylenu. Trzecim na świecie koncernem w branży jest Exxon Mobil, także z USA. Jego roczna produkcja omawianych polimerów to niecałe 7,9 mln ton rocznie. Wiodącą trójkę mocno goni brytyjsko belgijskie joint venture, zawiązane przez BP i Solvaya. Do trzeciego w tabeli ExxonMobil brakuje im co prawda 1,9 mln ton poliolefin rocznie, lecz produkują oni zarazem 2,5 mln ton więcej niż piąty Borealis.
Produkcja pozostałej siódemki potentatów, na czele właśnie ze spółką Borealis, zamyka się pomiędzy 1,5 a 3,5 mln ton poliolefin rocznie. Chevron Philips wytwarza 3,4 mln ton, francuski Total Fina 3,3 mln ton, amerykański Equistar 3,2 mln ton, duński DSM 2,5 mln ton, Formosa Plastics z Wietnamu 2,2 mln ton oraz kanadyjski koncern Nova Chemicals 1,6 mln ton.
Co ważne, z rozpatrywanych 11 największych producentów poliolefin, aż 5 pochodzi z Ameryki Płn. (4 z USA, 1 z Kanady), 4 z Europy, a tylko 2 z pozostałych regionów świata. Koncentracja produkcji w krajach wysoko rozwiniętych wynika z faktu, że mają one pieniądze oraz odpowiedni know-how do tak skomplikowanej produkcji.
Należy także zwrócić uwagę na stosunkowo dużą geograficzną koncentrację produkcji poliolefin. Choć większość potentatów ma swoje przedstawicielstwa i fabryki na całym świecie, znacząca część produkcji koncentruje się jednak głównie w Europie, Ameryce Płn. (USA, Kanada) oraz południowo-wschodniej Azji (Tajwan, Japonia, Chiny, Tajlandia itp.). W ostatnim z tych regionów inwestycje przyciąga przede wszystkim tania siła robocza. Z 42 zakładów produkcyjnych, którymi dysponuje holenderski Basell, aż 17 znajduje się w Europie (głównie zachodniej), 10 w Azji i 7 w Ameryce Płn. Podobnie jest również w przypadku ExxonMobil. Koncern ten posiada 56 wytwórni różnego rodzaju polimerów, jednak aż 20 z nich jest skupiona w Europie, 17 w USA, a 12 w Azji i Australii.Trend rosnący
Produkcja wytwarzanych z polimerów tworzyw sztucznych wykazuje już od długiego czasu znaczną tendencję wzrostową. Panująca od prawie dwóch lat ogólnoświatowa dekoniunktura gospodarcza co prawda zahamowała ją nieco, jednak nie na tyle, by pozytywna tendencja została załamana. W 1995 r. wartość globalnej produkcji tworzyw sztucznych wyniosła 1,96 mld USD. Poprzez 5 kolejnych lat nie zmniejszyła się ona ani razu, a średni roczny przyrost wyniósł ok. 11%. W 2000 r. wyprodukowano na bazie polimerów towary łącznie warte 3,3 mld USD.