Jednym z głównych celów KGHM w zakresie podstawowej działalności jest zwiększenie poziomu produkcji zakładów górniczych i hutniczych, optymalne wykorzystanie eksploatowanego złoża i metali oraz redukcja kosztów. KGHM jest największym producentem miedzi w Europie, korzystającym z własnych zasobów górniczych, siódmym co do wielkości producentem miedzi na świecie oraz drugim światowym producentem srebra. Podstawowa produkcja spółki jest zintegrowanym technologicznie procesem, w którym produkt końcowy jednej fazy technologicznej stanowi półprodukt wykorzystywany w kolejnej fazie.
Zasoby złóż rud miedzi
Właścicielem złóż rud miedzi, podobnie jak innych kopalin, jest Skarb Państwa. Posiadane przez KGHM Polska Miedź koncesje na wydobycie rudy miedzi pozwalają na prowadzenie przez spółkę eksploatacji złoża do 2013 r. w obszarach górniczych "Lubin", "Małomice", "Polkowice", "Sieroszowice" i "Rudna" oraz do 2015 r. w obszarze górniczym "Radwanice Wschód" i do 2046 r. w obszarze górniczym "Rudna II". Powiększenie bazy zasobowej, w celu utrzymania w przyszłości obecnego poziomu produkcji miedzi, wymaga uzyskania przez koncern nowych koncesji na złoża: "Głogów Głęboki", "Gaworzyce", "Radwanice".
Wydobycie
KGHM wydobywa rudę miedzi w podziemnych kopalniach. Do urabiania rudy stosowana jest technika strzałowa, z użyciem materiałów wybuchowych. W tym procesie powstają puste komory w miejscach, gdzie ruda miedzi została wydobyta, oraz filary pomiędzy komorami. System ten, zwany systemem filarowo-komorowym, jest powszechnie stosowaną metodą podziemnego wydobycia złóż o charakterze osadowym. Stropy, ściany komór (ociosy) oraz inne wyrobiska eksploatacyjne są zabezpieczane obudową kotwiową.