Każdy przemysł wydobywczy jest uciążliwy dla środowiska. Sektor miedziowy jest przykładem szczególnym. Rudy miedzi zawierają tylko kilka procent tego metalu. Reszta musi więc być usunięta w kolejnych etapach procesu technologicznego. KGHM przykłada dużą wagę do zagadnień ekologicznych i stara się minimalizować wpływ na otoczenie.
Emisja do atmosfery
Huty miedzi emitują: dwutlenek siarki, tlenek węgla i pyły metalonośne. Dwutlenek siarki jest wykorzystywany do produkcji kwasu siarkowego. W KGHM sprawność fabryk kwasu siarkowego, pracujących na potrzeby wszystkich trzech hut należących do spółki, wynosi ponad 97% i jest jedną z najwyższych na świecie.
KGHM zmodernizował technologię pieca szybowego stosowaną przez huty miedzi ?Legnica? i ?Głogów I? i ograniczył emisję pyłu metali i tlenku węgla. Nowsza technologia pieca zawiesinowego wykorzystywana w hucie ?Głogów II? jest jeszcze bardziej przyjazna środowisku. Obecnie wszystkie gazy szybowe (zawierające około 10% CO) po odpyleniu spalane są w lokalnych elektrociepłowniach, a gazy spalinowe z elektrociepłowni są odsiarczane. W każdej z hut zainstalowane są bardzo skuteczne filtry workowe, odpylające do poziomu poniżej 10 mg/m. W HM ?Legnica? od 1994 r. pracuje bezodpadowa instalacja odsiarczania o sprawności 98%, przyjmująca gazy z elektrociepłowni (po odpyleniu) oraz gazy resztkowe z fabryki kwasu siarkowego. Gazy spalinowe z elektrociepłowni huty ?Głogów I? odsiarczane są metodą półsuchą.
Ograniczanie emisji do atmosfery przez oddziały KGHM widać wyraźnie od 1992 r. Spółka spełnia poziom norm Unii Europejskiej. Sumaryczna emisja pyłu z KGHM została obniżona z 31 135 t w 1980 r. do 916 t w 2000 r., dwutlenku siarki ze 154 000 t w 1980 r. do 6 202 t w 2000 r. Emisja metali ciężkich w tym okresie zmniejszyła się również więcej niż dziesięciokrotnie i w 2000 r. wyniosła 23,2 t miedzi i 13,8 t ołowiu. W 2001 r. emisja ołowiu była o połowę niższa.