KGHM - znaczący światowy producent miedzi i srebra

KGHM jest największym producentem miedzi w Europie korzystającym z własnych zasobów górniczych. Znajduje się w czołówce firm światowych pod względem wielkości produkcji zarówno miedzi, jak i srebra. Spółka jest znana w wielu krajach, ponieważ należy do największych polskich eksporterów i jest członkiem wielu organizacji branżowych.

Publikacja: 19.12.2003 09:24

Głównymi wyrobami KGHM są miedź elektrolityczna oraz srebro metaliczne. W 2002 r. koncern odnotował wzrost produkcji obu metali: miedzi o 2,1%, do ponad 508 tys. ton, a srebra o 2,5%, do ponad 1,19 tys. ton. W tym roku produkcja miedzi będzie rekordowa w historii, sięgnie około 520 tys. ton.

KGHM ma około 3,4-proc. udział w światowej produkcji miedzi elektrolitycznej i jest szóstym co do wielkości jej producentem w skali globalnej. W 2001 r. był na siódmej pozycji, a jego udział w rynku wynosił 3,2%. W 2002 r. na świecie wyprodukowano 15,01 mln ton miedzi rafinowanej, czyli o 2,7% mniej niż rok wcześniej.

KGHM ma znacznie silniejszą pozycję na rynku srebra. Z około 6,5-proc. udziałem w światowym rynku jest trzecim co do wielkości producentem tego metalu. W 2001 r. miał drugą pozycję, a jego udział w rynku wynosił 6,3%. W 2002 r. światowa produkcja srebra wyniosła 18,22 tys. ton i była o 0,7% niższa niż rok wcześniej.

Wyroby KGHM spełniają najwyższe standardy światowe, a ich produkcja odbywa się przy zachowaniu międzynarodowych norm jakości.

Miedź elektrolityczna i srebro

Miedź katodowa - wytwarzana jest w Hutach Miedzi "Głogów" i "Legnica", w postaci arkuszy miedzi rafinowanej. Produkt KGHM jest zarejestrowany przez Londyńską Giełdę Metali (LME) jako "Grade A" pod markami HMG-B, HMG-S, HML. Wyrób o minimalnej zawartości 99,95% miedzi spełnia wymogi normy PN-EN 1978 gatunki o cechach Cu-CATH-1, Cu-CATH-2. W 1999 r. roku HM "Legnica" zakończyła wdrażanie Systemu Zapewnienia Jakości zgodnego z normą PN-ISO 9002: 1996 w zakresie produkcji katod i uzyskała stosowne certyfikaty, wydane przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji oraz IQNet.

Walcówka miedziana o standardowej średnicy 8 mm produkowana jest w Hucie Miedzi "Cedynia" i sprzedawana w kręgach o wadze około 4,8 ton. Walcówka jest najwyżej przetworzonym wyrobem ciągu technologicznego KGHM. HM "Cedynia" posiada Certyfikat na Zintegrowany System Zarządzania zgodny z wymaganiami norm: ISO 9001: 2000, PN- ISO 14001: 1988, PN-N 18001: 1999 dla produkcji walcówki miedzianej metodą "Contirod". KGHM oferuje cztery rodzaje walcówki w zależności od jej finalnego przeznaczenia: pod cienkie wielodruty lub druty emaliowane, pod wielodruty o minimalnej średnicy 0,20 mm, na kable telekomunikacyjne oraz na kable energetyczne.

Wlewki okrągłe - wytwarzane są w HM "Legnica", w przekrojach od 120 mm do 310 mm i długości do 3 m. Do produkcji wlewków używane są katody marki HML. HM "Legnica" posiada Certyfikat Systemu Jakości ISO 9001 dla produkcji wlewków okrągłych z miedzi katodowej przetopionej oraz wlewków okrągłych z miedzi katodowej przetopionej odtlenionej fosforem.

Srebro rafinowane w postaci gąsek i granul wytwarzane jest przez Wydział Metali Szlachetnych w HM "Głogów". Srebro w postaci gąsek zarejestrowane pod marką KGHM HG posiada certyfikat "Dobrej Dostawy" (Good Delivery - Silver) wystawiony przez London Bullion Market Association (LBMA). Czystość srebra wynosi 99,99%. Produkt KGHM ma jakość wyższą od standardów określonych przez LBMA.

Udział miedzi w całkowitej sprzedaży KGHM wynosi około 76%, a srebra 18%. Pozostałe produkty spółki to między innymi: złoto, ołów surowy, kwas siarkowy, siarczan miedzi, selen i sól kamienna.

Sprzedaż i warunki handlowe

KGHM, podobnie jak większość producentów metali, w rozliczeniach z kontrahentami posługuje się ceną referencyjną, wyznaczaną przez notowania na giełdach towarowych. Głównymi giełdami, na których notowana jest miedź, są: Londyńska Giełda Metali (London Metal Exchange, czyli LME) oraz Giełda Towarowa w Nowym Jorku (COMEX).KGHM - dzięki zarejestrowaniu produktów na LME pod własnymi markami (uwarunkowane jest to spełnieniem ściśle określonych, bardzo wysokich wymagań jakościowych) - może sprzedawać miedź według tak zwanej ceny settlement ustalanej na giełdzie londyńskiej. Producenci nie posiadający certyfikatów giełdowych muszą sprzedawać swoje wyroby z odpowiednim dyskontem.

Dla srebra ceną referencyjną jest tak zwany fix ustalany na Międzybankowym Rynku Kruszców w Londynie (LBMA). Srebro produkowane przez KGHM w formie gąsek posiada certyfikat "Dobrej Dostawy" i może być sprzedawane po cenach ustalanych przez LBMA.

Rejestracja wyrobów strategicznych na światowych giełdach metali pozwala KGHM w pełni uczestniczyć w globalnym rynku metali. Jednocześnie w dużym stopniu ułatwia kontakty handlowe. Marki giełdowe są dla klientów firmy gwarancją wysokiej i stałej jakości jej produktów. Rejestracja na giełdzie oznacza, że produkty są standardowe pod względem formy i jakości. Są więc akceptowane przez wszystkich uczestników rynku międzynarodowego i nie podlegają odrębnym regulacjom krajów producentów czy konsumentów.

Sprzedażą produktów strategicznych spółki zajmuje się Biuro Handlu usytuowane w siedzibie głównej firmy. Krajowe służby handlowe wspomagają dwie spółki handlowe, usytuowane za granicą: KGHM Polish Copper w Londynie i KGHM Kupferhandelsges w Wiedniu.

KGHM sprzedaje przeważającą część swoich produktów strategicznych w tzw. kontraktach długoterminowych (ok. 93%), które gwarantują odbiorcom regularne dostawy materiału o stałej, sprawdzonej jakości. Służby handlowe są gotowe dostarczyć metal do dowolnego miejsca na świecie. Głównym środkiem transportu przy sprzedaży miedzi, której odbiorcami są duże koncerny przemysłowe, są samochody i kolej. Część wysyłek jest realizowana również drogą morską.

Srebro kupują koncerny fotograficzne, wytwórcy komponentów dla przemysłu elektronicznego, elektrotechnicznego i jubilerskiego oraz banki.

Znaczący eksporter

W rankingu polskich firm o najwyższym eksporcie w I połowie 2003 r. opracowanym przez "Gazetę Bankową" KGHM zajął drugie miejsce.

Po sześciu miesiącach tego roku sprzedaż produktów z miedzi na eksport stanowiła 70% przychodów ogółem. W porównaniu z analogicznym okresem 2002 r. eksport wzrósł o 4,3 punkty procentowe. Największymi zagranicznymi odbiorcami polskiej miedzi były Niemcy (24% udziału w sprzedaży zagranicznej), Francja (20%) i Chiny (8%).

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2003 r. sprzedaż srebra wyniosła 606696 kg. Eksport stanowił 93% sprzedaży srebra ogółem. Największymi odbiorcami zagranicznymi były Belgia (36% udziału), Niemcy (18%) i Tajlandia (15%).

Uczestnictwo w organizacjach

międzynarodowych

Członkostwo w branżowych organizacjach międzynarodowych pozwala KGHM zdobyć wiedzę o najnowszych trendach i kierunkach rozwojowych branży. Dodaje też prestiżu firmie, co nie jest bez znaczenia w kontaktach handlowych. KGHM jest członkiem bądź też bierze udział w pracach takich organizacji, jak:

- International Wrought Copper Council (IWCC) - Londyn (Międzynarodowa Rada ds. Miedzi Przetworzonej)

- European Copper Institute (ECI) - Bruksela - (Europejski Instytut Miedzi)

- London Bullion Market Association (LBMA) - Londyn

- International Precious Metals Institute (IPMI) - Międzynarodowy Instytut Metali Szlachetnych.

IWCC jest organizacją zrzeszającą producentów półwyrobów z miedzi i stopów miedzi, takich jak walcówka, drut, pręty, kształtowniki, blacha, taśmy, rury. Zajmuje się m.in. promowaniem tych sektorów przemysłu. KGHM funkcjonuje w strukturze IWCC od początku lat osiemdziesiątych. Od 1996 r. przedstawiciele spółki biorą udział w dorocznych konferencjach organizowanych przez IWCC, na których spotykają się przedstawiciele największych producentów i przetwórców miedzi z całego świata. Pracują także w komitecie ds. walcówki i korzystają z opracowań statystycznych.

ECI powstało w 1996 r. Europejski Instytut Miedzi promuje zastosowania miedzi w całej Europie za pośrednictwem jedenastu ośrodków.

Pracuje nad uświadomieniem korzyści, które miedź oraz wyroby miedziane niosą dla współczesnego społeczeństwa, co w konsekwencji ma przynieść wzrost popytu na miedź. W Polskim Centrum Promocji Miedzi 65% udziałów w kapitale ma KGHM Metale S.A., fundusz inwestycyjny wchodzący w skład Grupy Kapitałowej KGHM.

LBMA zajmuje się regulacją obrotu srebrem i złotem w Londynie. Promuje też wysokie standardy jakości rafinacji metali poprzez prowadzenie rejestru akceptowanych marek srebra i złota. KGHM jest członkiem stowarzyszonym LBMA od 1995 r. Srebro produkowane przez firmę jest zarejestrowane przez LBMA pod marką KGHM-HG.

IPMI jest największym i najbardziej znanym stowarzyszeniem zajmującym się metalami szlachetnymi. To forum wymiany informacji i technologii. IPMI poszukuje i promuje wydajne i przyjazne środowisku zastosowania ponownego wykorzystania oraz recyclingu metali szlachetnych. KGHM jest członkiem stowarzyszenia od 1994 r.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego