Z jednej strony krążą mity o wielorakich trudnościach piętrzących się przed wnioskodawcą, o braku działań informacyjnych i szkoleń, o magicznych procedurach i układach. Z drugiej strony, instytucje publiczne lub podmioty prywatne, które uzyskały wsparcie z funduszy przedakcesyjnych, mówią o przygotowaniu projektu i wniosku jako o zadaniu nieprzekraczającym możliwości przeciętnej gminy lub przedsiębiorcy.
Aby móc przystąpić do planowania przedsięwzięcia w taki sposób, by kwalifikowało się do wsparcia w ramach funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, trzeba przede wszystkim zrozumieć logikę ich działania.
Logika programu
Podstawę stanowi zrozumienie celu polityki strukturalnej. Finansowane z budżetu ogólnego Wspólnoty fundusze strukturalne mają służyć wspieraniu rozwoju społeczno-gospodarczego w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Wszystkie polskie województwa spełniają warunki uzyskania wsparcia z funduszy strukturalnych dla obszarów o wyraźnie niższym poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego (poniżej 75% średniego PKB per capita w całej Unii). Sposób, w jaki działania realizowane w ramach różnych priorytetów mają przyczynić się do zmniejszenia istniejących dysproporcji społecznych i gospodarczych, opisują dokumenty programowe, które powinny być podstawową lekturą wnioskodawcy. Są one przygotowane przez rząd polski i zatwierdzane przez Komisję Europejską bądź konsultowane z nią bardziej lub mniej formalnie.
Znaczna część z nich została już uzgodniona z Komisją Europejską. Przewidują działania skierowane do różnych grup beneficjentów i odbiorców. Ze środków strukturalnych mogą korzystać zarówno podmioty publiczne, organizacje pozarządowe, jak i przedsiębiorcy.