- stosunków między organem zarządzającym i nadzorczym,
- określania przez spółki minimum kwalifikacji członków rad nadzorczych oraz
- powoływania do rad nadzorczych tzw. niezależnych członków. Ta ostatnia kwestia spotyka się jednak z dużym oporem i zapewne wiele spółek publicznych nie zdecyduje się na wprowadzenie tego typu rozwiązań.
Rada nadzorcza ma być głosem rozsądku hamującym zapędy zarządu lub oceniającym je z długoterminowej perspektywy i poprzez pryzmat celu, jakim jest stały rozwój spółki. Rada nie powinna dopuścić do sytuacji, kiedy zarząd będzie wyłącznie realizował koncepcje narzucane przez głównych akcjonariuszy.
O ile można założyć, że członkami zarządu powinni być sprawni menedżerowie, dążący do maksymalizacji zysków, to członkowie rady nadzorczej powinni być raczej doświadczonymi specjalistami, studzącymi zapędy zarządu oraz dbającymi o uczciwe prowadzenie spraw spółki (w tym sprawozdawczości finansowej), chroniąc tym samym interes wszystkich akcjonariuszy.
Tak ustalone cele mogą być realizowane w różny sposób, a już istniejące regulacje stwarzają do tego wystarczające podstawy. Ważne jest jednak, aby akcjonariusze mieli wolę do wyposażenia rad nadzorczych w uprawnienia, które im to umożliwią.
Dyrektywa audytowa
Na koniec tych rozważań warto wspomnieć o planowanych zmianach tzw. Dyrektywy audytowej2, które wpływają także na stosunki pomiędzy zarządem a radą nadzorczą.
Zgodnie art. 39 projektu Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie badania ustawowego rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych, jednostki zainteresowania publicznego muszą posiadać tzw. audit committee (komitet audytu).
Projekt powyższej regulacji (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie badania ustawowego rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych) oparty jest na rozwiązaniach amerykańskich (Sarbanes-Oxley Act), które nabrały szczególnego znaczenia po skandalach związanych z tzw. kreatywną księgowością.
Proponowane zmiany mają zapewnić właściwy nadzór nad sprawozdawczością finansową spółki oraz badaniem sprawozdań finansowych przez biegłego rewidenta lub firmę audytorską. Wymuszają ono jednocześnie rzeczywiste wypełnianie obowiązków nadzorczych w spółkach, które są "jednostkami zainteresowania publicznego" ("public interest entities").
Zgodnie z przyjętym założeniem, "jednostki zainteresowania publicznego" (a więc w szczególności spółki, których papiery wartościowe są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, banki, inne instytucje finansowe oraz zakłady ubezpieczeń) mają obowiązek powołania w ramach swoich struktur komitetu audytu.
Artykuł 39 Dyrektywy stanowi, że komitet audytu może się składać z członków rady nadzorczej (przy czym co najmniej jeden z nich musi być niezależny i posiadać kompetencje w dziedzinie rachunkowości i audytu).
Do zadań komitetu ma należeć:
- monitorowanie procesu sprawozdawczości finansowej;
- monitorowanie skuteczności kontroli wewnętrznej, audytu wewnętrznego oraz systemu zarządzania ryzykiem;
- nadzorowanie badania ustawowych rocznych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych;
- dokonywanie przeglądu oraz monitorowanie niezależności firmy audytorskiej (w szczególności świadczenia usług dodatkowych na rzecz badanego podmiotu);
- przeprowadzanie selekcji firm audytorskich w celu dokonania wyboru przez spółkę.
Zgodnie z projektem Dyrektywy, jej przepisy powinny zostać wprowadzone do porządków prawnych państw członkowskich UE do 1 stycznia 2006 roku. Jeśli ten termin zostanie utrzymany, wówczas niezbędne będzie dokonanie jeszcze w bieżącym roku nowelizacji kodeksu spółek handlowych oraz Ustawy o rachunkowości. Spowoduje to rozszerzenie kompetencji organów nadzorczych w spółkach akcyjnych.
Niewykluczone jednocześnie, że wprowadzenie nowych regulacji wymusi stworzenie i wykonywanie efektywnego nadzoru nad działalnością zarządu i podległych mu służb finansowo-księgowych.
W konsekwencji zaś przyczyni się także do ustalenia właściwych relacji między organami zarządzającymi i nadzorczymi w spółkach akcyjnych. Kolejnym krokiem byłoby z pewnością wprowadzenie szerszej odpowiedzialności członków rad nadzorczych z tytułu pełnionych funkcji.
1 Rada nadzorcza występuje również w przypadku dość szczególnej spółki osobowej, jaką jest spółka komandytowo-akcyjna. Niniejsze rozważania nie dotyczą w zasadzie spółki komandytowo-akcyjnej, niemniej niektóre uwagi mogą mieć również znaczenie dla jej funkcjonowania.
2 Eighth Council Directive 84/253/EEC of April 10, 1984 on the approval of persons responsible for carrying out the statutory audit of accounting documents
Autor to
radca prawny, KPMG