Amerykańskie przedsiębiorstwa, w których kobiety zajmują stanowiska kierownicze, mają lepsze wskaźniki zwrotu kapitału
Nie zdążyliśmy nawet się obejrzeć, gdy kultura korporacyjna globalnych firm stała się trwałym elementem naszego rynku. Każdy młody Polak wie o tym, że w międzynarodowej firmie ma szansę na atrakcyjną pracę i światową karierę, natomiast wiedza o systemie wartości i zasad, które należy respektować podejmując tam pracę, wydaje się zdecydowanie mniejsza. Szkoda, bo w globalnych firmach jest to element istotny i stale obecny w pracy, a nie przysłowiowy kwiatek do kożucha. Dlatego każdy młody człowiek szukający swojej szansy w międzynarodowej korporacji powinien dokładnie zapoznać się z kodeksem wartości obowiązujących w danej firmie w takim samym stopniu, jak z informacjami o strategii, ofercie czy też kondycji finansowej.
Jak się odnaleźć w korporacji?
Spośród nowo zatrudnionych, to zwłaszcza młodzi ludzie zdecydowanie najszybciej znajdują swoją szansę w międzynarodowych firmach, również ci, którzy chcieli pracować za granicą. Coraz więcej młodych osób zadaje sobie pytanie, dlaczego zaczynać od sprzątania w Anglii czy Holandii, skoro można pracować w zawodzie, nie chowając dyplomu wyższej uczelni i po kilku latach znaleźć się w biurze londyńskim City czy Wall Street?. Oczywiście, że jest to szansa dla najlepszych, ale też nie każdy Polak, który zaczynał za granicą od pracy na budowie, automatycznie znajdował lepiej płatną i ciekawszą pracę. Bardzo często nie doceniamy młodych ludzi, zakładając, że liczy się dla nich to, ile zarobią na koniec miesiąca, podczas gdy ogromną wartością jest dla nich możliwość szkolenia się i podnoszenia kwalifikacji.
Ciekawe były dla mnie wyniki opublikowanego niedawno ogólnopolskiego rankingu pracodawców "KOMPAS 2005", w którym studenci uczelni ekonomicznych wybierając "Pracodawcę Marzeń", wśród instytucji finansowych wskazali w kategorii "Kariera i Rozwój" na Citibank Handlowy (a w dalszej kolejności na Ministerstwo Finansów i NBP). Nie chodzi mi o zdystansowanie wielu innych firm oraz tak atrakcyjnych pracodawców, jak Narodowy Bank Polski czy Ministerstwo Finansów, raczej o kategorie wyróżnienia, czyli mniej o "karierę", a bardziej o "rozwój". Nikt nie ma wątpliwości, że sukces w znanej globalnej firmie jest uznawany za szczebel kariery, rzadziej patrzy się na to, że praca dla korporacji daje szanse rozwoju. Duże firmy z racji światowego zasięgu i skali działania nie mają innego wyjścia, jak szkolić i wdrażać jeden system kompetencji i kwalifikacji, ten sam dla wszystkich pod każdą szerokością geograficzną, pod którą działa jej oddział. Stąd czas i znaczne środki przeznaczane na szkolenia. Z drugiej strony, to często wymusza podnoszenie kwalifikacji i rozszerzanie umiejętności. To zdecydowanie przyciąga młodych ludzi, a z drugiej strony zobowiązuje.