Kultura korporacyjna - szanse i wyzwania

Publikacja: 06.07.2006 09:05

Amerykańskie przedsiębiorstwa, w których kobiety zajmują stanowiska kierownicze, mają lepsze wskaźniki zwrotu kapitału

Nie zdążyliśmy nawet się obejrzeć, gdy kultura korporacyjna globalnych firm stała się trwałym elementem naszego rynku. Każdy młody Polak wie o tym, że w międzynarodowej firmie ma szansę na atrakcyjną pracę i światową karierę, natomiast wiedza o systemie wartości i zasad, które należy respektować podejmując tam pracę, wydaje się zdecydowanie mniejsza. Szkoda, bo w globalnych firmach jest to element istotny i stale obecny w pracy, a nie przysłowiowy kwiatek do kożucha. Dlatego każdy młody człowiek szukający swojej szansy w międzynarodowej korporacji powinien dokładnie zapoznać się z kodeksem wartości obowiązujących w danej firmie w takim samym stopniu, jak z informacjami o strategii, ofercie czy też kondycji finansowej.

Jak się odnaleźć w korporacji?

Spośród nowo zatrudnionych, to zwłaszcza młodzi ludzie zdecydowanie najszybciej znajdują swoją szansę w międzynarodowych firmach, również ci, którzy chcieli pracować za granicą. Coraz więcej młodych osób zadaje sobie pytanie, dlaczego zaczynać od sprzątania w Anglii czy Holandii, skoro można pracować w zawodzie, nie chowając dyplomu wyższej uczelni i po kilku latach znaleźć się w biurze londyńskim City czy Wall Street?. Oczywiście, że jest to szansa dla najlepszych, ale też nie każdy Polak, który zaczynał za granicą od pracy na budowie, automatycznie znajdował lepiej płatną i ciekawszą pracę. Bardzo często nie doceniamy młodych ludzi, zakładając, że liczy się dla nich to, ile zarobią na koniec miesiąca, podczas gdy ogromną wartością jest dla nich możliwość szkolenia się i podnoszenia kwalifikacji.

Ciekawe były dla mnie wyniki opublikowanego niedawno ogólnopolskiego rankingu pracodawców "KOMPAS 2005", w którym studenci uczelni ekonomicznych wybierając "Pracodawcę Marzeń", wśród instytucji finansowych wskazali w kategorii "Kariera i Rozwój" na Citibank Handlowy (a w dalszej kolejności na Ministerstwo Finansów i NBP). Nie chodzi mi o zdystansowanie wielu innych firm oraz tak atrakcyjnych pracodawców, jak Narodowy Bank Polski czy Ministerstwo Finansów, raczej o kategorie wyróżnienia, czyli mniej o "karierę", a bardziej o "rozwój". Nikt nie ma wątpliwości, że sukces w znanej globalnej firmie jest uznawany za szczebel kariery, rzadziej patrzy się na to, że praca dla korporacji daje szanse rozwoju. Duże firmy z racji światowego zasięgu i skali działania nie mają innego wyjścia, jak szkolić i wdrażać jeden system kompetencji i kwalifikacji, ten sam dla wszystkich pod każdą szerokością geograficzną, pod którą działa jej oddział. Stąd czas i znaczne środki przeznaczane na szkolenia. Z drugiej strony, to często wymusza podnoszenie kwalifikacji i rozszerzanie umiejętności. To zdecydowanie przyciąga młodych ludzi, a z drugiej strony zobowiązuje.

Siła w różnorodności

Każdy wie, że nadal można znaleźć w kraju firmy, w których mówienie o spełnianiu aspiracji zawodowych kobiet w najlepszym wypadku wywołuje uśmieszek na twarzy. Kiedy jednak mówię, że ponad połowa menedżerów najwyższego szczebla w Citibank Handlowy to kobiety, uśmieszek ustępuje miejsca zdziwieniu. Niewielu wie, że są wielkie firmy realizujące rozbudowane programy wspierające ambicje zawodowe kobiet - pracowników. W praktyce oznacza to pieniądze i czas inwestowany w specjalistyczne treningi, realizacje programów zdrowotnych i wszelkie inne formy pomocy w pokonywaniu barier pojawiających się w codziennej pracy; również pomoc matkom chcącym znaleźć odpowiednią równowagę między pracą zawodową i życiem prywatnym. W Citigroup różnorodność jest znakiem rozpoznawczym kultury korporacyjnej, co w praktyce oznacza zapewnienie możliwości pełnego rozwoju zawodowego z poszanowaniem godności bez względu na płeć czy też rasę lub wyznanie. Jednak to nie tylko nasza domena. Odbierając kilka tygodni temu nagrodź "Twojego Stylu" za program Citigroup Women Poland i cykl szkoleń z myślą o kobietach, miałem okazję przekonać się, że coraz więcej firm obecnych w Polsce realizuje podobne programy. Robią to, bo warto. Jak podała miesiąc temu na zorganizowanej w Warszawie przez PKPP Lewiatan konferencji "Równe szanse - większa efektywność" Aude Zieseniss de Thuin, prezydent Women?s Forum, zgodnie z wynikami badań przeprowadzonymi w USA, amerykańskie przedsiębiorstwa, w których kobiety zajmują stanowiska kierownicze, mają lepsze wskaźniki zwrotu kapitału.

Jak dzielić się z innymi?

Paradoksalnie, im bardziej globalny charakter firmy, tym większe zainteresowanie lokalnym rynkiem. Znajduje to odzwierciedlenie w zasadach prowadzenia biznesu. Wiodące na świecie firmy traktują swoje zaangażowanie społeczne (Social Corporate Responsibility) i podzielenie się tym, co mają z otoczeniem jako jeden z fundamentów działania. Stąd coraz więcej programów realizowanych przez firmy za pośrednictwem powoływanych w tym celu fundacji. W przypadku Fundacji Kronenberga przy Citibank Handlowy jest to program "Moje Finanse", "Mikroprzedsiębiorca Roku" czy też konkurs dla studentów "Wokulski" na najlepszy biznesplan dla firm rozpoczynających działalność od podstaw. Coraz częściej obok programów wspomagających finansowo ludzi i organizacje społeczne, pojawiają się projekty angażujące bezpośrednio pracowników firm. I tu na każdego młodego człowieka szukającego kariery w wielkiej korporacji czeka najnowsze pytanie z obszaru kultury korporacyjnej: co jest w stanie zrobić dla innych? Bez względu na to, czy jest to prowadzenie lekcji ekonomii w szkole przez wiodących menedżerów, czy też wyjazd pracowników Banku, żeby wyremontować mieszkanie ludziom, których na to nie stać, w grę wchodzi dobrowolne i nieodpłatne świadczenie pracy na rzecz innych. Mimo że idea wolontariatu jest na naszym rynku całkiem nowa, zyskuje zwolenników. Z badań przeprowadzonych przez SMG/KRC Millward Brown Company na zlecenie Fundacji Batorego i Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie wynika, że w latach 2001-2005 liczba wolontariuszy w Polsce wzrosła dwukrotnie. Biorąc pod uwagę, że według tych samych badań w ubiegłym roku prawie 7 milionów Polaków poświęciło swój czas na wolontariat, możemy już mówić o istotnym zjawisku.

Czas pracuje na korzyść wymagających

Odnoszę się do przykładów stanowiących istotne elementy kultury korporacyjnej, które dobrze znam z praktyki w Citigroup. Z powodów oczywistych nie chciałem wypowiadać się o innych firmach, aczkolwiek znam międzynarodowe firmy na tyle dobrze, żeby stwierdzić, że podobne pomysły do zaprezentowanych w tym tekście pojawiają się coraz częściej na rynku. Wraz z nowoczesnymi technologiami i innowacyjnymi produktami będącymi wizytówką zagranicznych dużych firm, na polskim rynku zakorzeniły się kanony postępowania i zachowania, które każdy pracownik musi respektować. Moim zdaniem, to dobra tendencja zarówno dla pracowników, dla wielkich inwestorów, a w konsekwencji również dla innych, w tym małych firm. Ważne, aby każdy młody człowiek myślący o karierze w światowej korporacji o tej tendencji dobrze pamiętał.

CV

Sławomir S. Sikora

Prezes Zarządu Banku Handlowego w Warszawie SA od 2003 roku.

Od 2005 roku jako pierwszy Polak pełni jednocześnie funkcję Chief Executive Officer (CEO) i Citigroup Country Officer (CCO), odpowiadając za całość operacji Citigroup w Polsce. Członek Citigroup Management Committee

- forum, na którym omawiane są najważniejsze

dla Citigroup kwestie o charakterze strategicznym.

Wcześniej był m.in. prezesem Banku Amerykańskiego w Polsce SA oraz wiceprezesem Powszechnego Banku

Kredytowego SA, a także dyrektorem departamentu w MF.

Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy