Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, zgodnie z oczekiwaniami, choć spodziewa się spadku inflacji w najbliższych miesiącach - niemniej jednak pozostanie ona na podwyższonym poziomie ze względu na ceny żywności i ceny regulowane, wynika z komunikatu banku centralnego, opublikowanego po posiedzeniu Rady. RPP oczekuje jednak, że w średnim okresie recesja w gospodarce światowej przyczyniająca się do spowolnienia krajowego wzrostu gospodarczego będzie ograniczać presję inflacyjną w Polsce.
"Rada ocenia prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej celu inflacyjnego za wyższe od prawdopodobieństwa, że inflacja będzie wyższa od celu. Decyzje Rady w nadchodzących miesiącach będą uwzględniać napływające informacje dotyczące perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji, sytuację na rynkach finansowych w Polsce i na świecie, informacje dotyczące sektora finansów publicznych oraz kształtowanie się kursu złotego. Ponadto Rada uznała, że pełniejsza ocena perspektyw inflacji będzie możliwa po zapoznaniu się z wynikami czerwcowej projekcji z modelu NECMOD" - głosi komunikat.
Kwietniowy wzrost inflacji konsumenckiej (do 4,0% r/r z 3,6% w marcu wobec zakresu celu NBP wynoszącego 2,5% +/- 1 pkt proc.) Rada przypisuje wzrostowi cen żywności oraz cen w grupie "transport", co było związane z wcześniejszym znacznym osłabieniem kursu złotego, a także ze wzrostu cen wyrobów akcyzowych. Wzrosły też wszystkie miary inflacji bazowej, podkreśla RPP.
"W ocenie Rady w najbliższych miesiącach inflacja prawdopodobnie obniży się, choć nadal będzie się kształtować na podwyższonym poziomie głównie ze względu na relatywnie wysoki roczny wskaźnik cen żywności oraz cen regulowanych, w tym przede wszystkim cen nośników energii" - czytamy dalej w komunikacie.
RPP podkreśla, że w średnim okresie recesja w gospodarce światowej przyczyniająca się do spowolnienia krajowego wzrostu gospodarczego będzie ograniczać presję inflacyjną w Polsce.